Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερυθρά, Υψόμετρα Οδού


dargi

Recommended Posts

Ναι απο το Δημο εχω παρει και γω βεβαιωση οτι ο δρομος και τα κρασπεδα ειναι υψομερικα διαμορφωμενα..

 

Αντε τη γλιτωσες παλι....

Link to comment
Share on other sites

σε διαμορφωμένο δρόμο με κράσπεδο εντός σχεδίου, ο δήμος δεν έχει υψομετρική μελέτη

μου ζήτησαν από τη τεχνική υπηρεσία τοπογραφικό του ΟΤ με τα ύψη του κράσπεδου κατα μήκος της οδού που με ενδιαφέρει

 

Συμμετέχοντας καθυστερημένα στη συζήτηση, λόγω απουσίας, διερωτώμαι γιατί ο δήμος ισχυρίζεται ότι δεν έχει υψομετρική μελέτη αφού έχει κατασκευάσει το κράσπεδο, το οποίο προϋποθέτει την ύπαρξη υψομετρικής μελέτης.

Μήπως στο συγκεκριμένο δήμο δεν λειτουργεί σωστά η τεχνική υπηρεσία;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εκπλήττεσαι; Φαντάζομαι θα ξέρεις δήμους με υψομετρική, που δίνουν βεβαίωση υψομέτρων βάσει υψομετρικής και αποδέχονται το πεζοδρόμιο στην υφισταμένη, ή, ενώ υπάρχει η υψομετρική δίνουν βεβαίωση για την υφισταμένη...

Link to comment
Share on other sites

ποιός ξέρει ΜΑΚΑΡ

μπορεί να την έχουν χάσει και σου λεει βρήκαμε κορόιδο να μας την κάνει

μπορεί να έγινε με το μάτι από τα συνεργεια του δήμου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε μηκοτομή που έσω στα χέρια μου, προκύπτουν σε σημείο που θέλω να δείξω τομή του κτιρίου και να φανούν υψόμετρα:

α. Υψόμετρα Ερυθράς, β. Υψόμετρα εδάφους, γ. Υψόμετρα Εδάφους Αριστερά, δ. Υψόμετρα Εδαφούς δεξιά και τα αντίστοιχα νούμερα α. 34,58, β.34,60, γ.33,56 δ. 36,88.

 

Όπως καταλαβαίνετε είναι κεκλιμένο το έδαφος. Η ερυθρά από το υπάρχον έδαφος έχουν μόλις 2 cm διαφορα. Μια χαρά μέχρι εδώ.

Επειδή μπερδεύτηκα...το οικόπεδο μου είναι αριστερά της ερυθράς στο κατηφορικό τμημα (αν θεωρήσουμε ως αρχη της ερυθρά). Το υψόμετρο αριστερά που αναφέρει η υψομετρική είναι το υψόμετρο της αριστερής ρυμοτομικής γραμμής, σωστά?

 

Επειδή η ρυμοτομική και η ερυθρά έοχυν σχεδόν 1μ. διαφορά, εγώ ποιό υψόμετρο θεωρώ ως τελικό μου υψόμετρο για τη μελέτη στο σημείο της ρυμοτομικής, αφού διαμορφωθούν οι δρόμοι? Θα θεωρήσω πως το υπάρχον υψόμετρο της ρυμοτομικής θα ανέβει μελλοντικά έως το υψόμετρο της ερυθράς?

Link to comment
Share on other sites

Δεξιά είναι ανηφορικό και κατεβαίνει προς τα αριστερά. Γι αυτό και τα νούμερα αυτά.

Παρ'όλα αυτά ανεβάζω και ένα απόσπασμα. H κόκκινη γραμμή είναι το σημείο που μας ενδιαφέρει για την τομή.

Να συμπληρώσω επειδή δε φαίνεται στη μηκοτομή πως το σημείο που ξεκινάνε οι μετρήσεις στο απόσπασμα αυτό είναι τα 31μ.

post-40172-0-15273500-1362817236_thumb.jpg

Edited by archthanos
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία έχω και εγώ συνάδελφε.

Θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει μια τυπική διατομή

στην υψ. μελέτη ώστε να προκύπτουν υπολογιστικά

τα τελικά υψόμετρα κορυφών του οικοπέδου και της

Ρ.Γ. με βάση το υψόμετρο της ερυθράς (δες ποστ #21).

Σε Τεχνική Υπηρεσία Δήμου που ρώτησα δεν πήρα σαφή

απάντηση για την τυπική διατομή - λογικά ισχύει αυτό

που γράφει ο Θεοχάρης.

 

Ας μας διαφωτίσει κάποιος....και εγώ δεν είμαι σίγουρος...

 

Όσον αφορά τα υψόμετρα σου (αριστερά - δεξιά) όντως έχουν

μεγάλη διαφορά... 2μ εκσκαφή δεξιά!.. μήπως τα κατώφλια είναι

τα υψόμετρα που ζητάς?

Στην περίπτωση που μελετώ εγώ, οι μηκοτομές μου δεν έχουν

κατώφλια ενώ τα τρία υψόμετρα (έδαφος - αριστερά - δεξιά) είναι

τα ίδια ανα διατομή (βέβαια σε εμένα το φ. έδαφος είναι όντως flat...

μπαλαμούτι στην υψομετρική της Πρ. Εφαρμογής μυρίζομαι...τεσπα)

Edited by lou
Link to comment
Share on other sites

Τα κατώφλια είναι όπως είναι διαμορφμένα τώρα. Σωστά τα δείχνει κοντά στο υψόμετρο εδάφους. Για τα υψόμετρα της νέας μελέτης που κάνω θα πρέπει να πάρω τα υψόμετρα της ερυθράς + κράσπεδο ως αφετηρία μέτρησης.

 

Επειδή ο δρόμος τώρα είναι 5.2 μ διανοιγμένος και θα γίνει 10μ. σύμφωνα με το ρυμοτομικό (διανοίγεται με εκσκαφή 2,30 μ. δεξιά και με επίχωση 1.02 μ. αριστερά) και αν συνυπολογίσουμε την έντονη κλίση του εδάφους, σωστά δείχνει πως η ρυμοτομική στη δεξιά πλευρά είναι 2.3 μ. ψηλότερα της ερυθράς ενώ αριστερά 1.02 μ. χαμηλότερα της ερυθράς.

 

Θα χρειαστεί για να γίνει ο δρόμος ( στο υψόμετρο της ερυθράς - με κλίση 2% ορος το εξωτερικό του δρόμου) 1.02 μ. επίχωση αριστερά και 2.30μ. εκσκαφή δεξιά.

 

Νομίζω αν δεν κάνω κάποιο λάθος, πως έτσι είναι....ας μας διαφωτίσουν οι εμπειρότεροι....

post-40172-0-90869700-1362875078_thumb.jpg

Edited by archthanos
Link to comment
Share on other sites

Από το σημείο της ερυθράς με το υψόμετρο hερ υπολόγισε περίπου για ημιπλάτος 3,80μ με 2% εγκάρσια κλίση [5,00μ-πλάτος πεζοδρομίου 1,20, (δε ξέρω πόσο τα φτιάχνει ο Δήμος στη Π.Ε που βρίσκεσαι.... ρώτα τη Τ.Υ)] για κατάστρωμα της ασφάλτου το υψόμετρο στο ρείθρο. Είναι περίπου -0,076 άρα λοιπόν 8cm.

34,58-0.08=34,50

 

Από το υψόμετρο αυτό +0,15μ για κράσπεδο, άρα υψόμετρο στην αριστερή ΡΓ 34,65m

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.