Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τίτλος έργου


johny_TE

Recommended Posts

Γιατί δεν μπαίνει η περιτοίχιση;;;;;

Άρα "Νέα  διώροφη λιθόκτιστη οικοδομή κατοικιων  μεθ΄ υπογείου και στέγης και κατασκευή πέτρινης περιτοίχισης"

Αλλά εγώ θα έβαζα "Νέα διώροφη οικοδομή με υπόγειο" και τίποτα παραπάνω....

Link to comment
Share on other sites

καλέ ρε φίλε Faethon 

δίκαιο έχει ο Didonis

 

το παρατραβήξαμε και εμείς  

στην αρχή σοβαρά.. αλλά μετά στην ..πλάκα!! 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπαίνει η περιτοίχιση;;;;;..

Άμα θες βάζεις τα άπαντα, αλλά είναι καθ υπερβολή και θα γελάσει και η παρδαλή αίξ…

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου στον τελικό τίτλο του έργου.

Τα υπόλοιπα επί των σχεδίων.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

το κατοικιών ή  δύο κατοικιών  ίσως να μην χρειάζεται να μπει,

για να μην χρειάζεται σβήσιμο ή διόρθωση σε μεταγενέστερη αλλαγή χρήσης

Link to comment
Share on other sites

Και το διώροφη γιατί μπορεί να έχει πρόβλεψη για τρίτο όροφο ...

Αρχίσαμε να αφαιρούμε και θα μηδενίσουμε ... γρήγορα συνάδελφε γιατί σε λίγο θα χαθεί η άδεια !

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια υπάρχουν κάπου προδιαγραφές του τίτλου ενός έργου; (εκτός της κοινής λογικής, βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας.. Δημιούργησα σύγχυση νομίζω!! Μανώλη, εγώ θεωρούσα ότι ο όρος "οικοδομή" παραπέμπει σε συμβατικές κατασκευές από οπλισμένο σκυρόδεμα και όχι πέτρινες κατοικίες.. Δεν ισχύει αυτό? Εν τω μεταξύ συνάδελφοι , προχτές που ήμουνα στην πολεοδομία έκανα ένα ερώτημα στον αρμόδιο μηχανικό (που ελέγχει πληρότητα και ΓΟΚ) και μου έδωσε την εξής απάντηση: "Νέο διώροφο κτίσμα, δύο ανεξάρτητων κατοικιών με εξωτερική τοιχοποιία από λιθοδομή , κατά το άρθρο 11 παρ. 6κβ του ΝΟΚ" . Η αλήθεια είναι ότι θα τον προτιμήσω, για να μην μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα όταν καταθέσω την άδεια, απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο γιατί θεωρούσα ότι ο τίτλος είναι 2-3 λέξεις περιληπτικά του τι θα κατασκευάσεις και όχι ολόκληρη παράγραφος!!

Επίσης Faethon νομίζω είναι απλά θέμα λογικής του καθενός, απλά θα πρέπει κάπως να περιγράφεις τι θα κατασκευάσεις με την άδεια αυτή. Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, αν έχεις στέγη ή υπόγειο ή και σοφίτα να το αναφέρεις στον τίτλο σου. 

Edited by johny_TE
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.