Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξενοδοχεία: Τα νέα κριτήρια & οι προδιαγραφές κατάταξης σε αστέρια


Engineer

Recommended Posts

 

Ταυτόχρονα, σε ό,τι αφορά τα ξενοδοχεία, θα μπει σε μεγάλο βαθμό ένα τέλος στο "ό,τι δηλώσεις είσαι...." που είναι αρνητικό.... για το τουριστικό προϊόν... και επιπλέον θα πάψει ο κάθε τυχάρπαστος υπαλληλίσκος των tour operators να το "παίζει" επιθεωρητής στα ξενοδοχεία....

 

όσο για το πρωινό.... σίγουρα θα βρεθεί άκρη... και θα τροποποιηθεί μέχρι να εφαρμοστεί πλήρως.... :smile:

Όλες οι παλιές αξιολογήσεις έχουν πλέον ξεπεραστεί...

Υπάρχει καλύτερη και πιο αξιόπιστη αξιολόγηση υπηρεσιών από τους ίδιους τους πελάτες όπως γίνεται σήμερα ( π.χ. όπως booking, tripadvisor κλπ)?

Ποιος τουρίστας σήμερα κοιτάζει μόνο αστέρια και κλειδιά όταν υπάρχει η αξιολόγηση των πελατών???

Και αν θέλει η πολιτεία να βελτιώσει το τουριστικό προϊόν ας κοιτάξει τις υποδομές και την καθαριότητα των δημοσίων χώρων και ας αφήσει ελεύθερους τους επιχειρηματίες χωρίς τρικλοποδιές και παράβολα προς κάθε κατεύθυνση για την εξυπηρέτηση των γραφειοκρατικών στρατιών.(π.χ. επιμελητήρια και άλλους φορείς) 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος πολύ απλά να μου εξηγήσει τι είναι όλα αυτά και αν μπορεί να ασχοληθεί ένας ελ.επ. μηχανικός ?

 

Χρειάζεται να έχει πιστοποίηση ? Να δουλεύει σε εταιρεία ?

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό είναι το εξής:

 

"Τα Ειδικά Σήματα Λειτουργίας (ΕΣΛ) ξενοδοχείων που έχουν εκδοθεί με βάση το προηγούμενο σύστημα κατάταξης, παύουν αυτοδίκαια να ισχύουν την 31/12/2017. Μέχρι την ημερομηνία αυτή όλα τα ξενοδοχεία υποχρεούνται να διαθέτουν πιστοποιητικό κατάταξης, σύμφωνα με τις διατάξεις της απόφασης." Έχει να γίνει χαμός....

 

Άσχετο....εμένα η απορία μου είναι η εξής: Τα καταλλύματα που είναι σε αυτό το site,έχουν ΕΣΛ? οεο?

 

https://www.airbnb.gr/?af=1922719&c=A_TC%3Dkcfq9arjjj%26G_MT%3Db%26G_CR%3D55237043224%26G_N%3Dg%26G_K%3D%2Bbnb%20%2Bair%26G_P%3D&gclid=CKnvgJSPlsMCFfMZtAodIRIAXw

 

Ενημερωτικά οποιοσδήποτε χώρος νοικιάζεται για λιγότερο απο 30 ημέρες, πρέπει να έχει ΕΣΛ βοηθητικού καταλλύματος.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο....εμένα η απορία μου είναι η εξής: Τα καταλλύματα που είναι σε αυτό το site,έχουν ΕΣΛ? οεο?

 

https://www.airbnb.gr/?af=1922719&c=A_TC%3Dkcfq9arjjj%26G_MT%3Db%26G_CR%3D55237043224%26G_N%3Dg%26G_K%3D%2Bbnb%20%2Bair%26G_P%3D&gclid=CKnvgJSPlsMCFfMZtAodIRIAXw

 

Ενημερωτικά οποιοσδήποτε χώρος νοικιάζεται για λιγότερο απο 30 ημέρες, πρέπει να έχει ΕΣΛ βοηθητικού καταλλύματος.

 Σε κάποια που πατάω, μου βγάζει αριθμό αδείας ΕΟΤ. Σε κάποια όχι....

Link to comment
Share on other sites

nik

πρέπει να έχει ή δημιουργήσει φορέα πιστοποίησης (βλέπε TUV κτλ) , ο οποίος να έχει διαπιστευτεί για από το ΕΣΥΔ για αυτού του είδους της πιστοποιήσεις... Για έναν ΕΕ είμαι μάλλον αδύνατο.... Για ομάδα μηχανικών δεν είναι ακατόρθωτο...

 

 

Alsterwasser

καλή ερώτηση... πάντως έχει αρχίσει έρευνα στις ΗΠΑ (λόγω "έδρας" του site) για το πως δουλεύει γενικότερα... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδερφοι καλημέρα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ο τρόπος αντιμετώπισης από το νέο νόμο των λειτουργικά τακτοποιημένων χώρων βάσει Ν3766/2009 , καθώς οι συγκεκριμένοι χώροι μπορεί να μήν πληρούν κάποια από τις τεχνικές προδιαγραφές ,στοιχείο το οποίο δεν εξεταζοταν κατά την ένταξη στο Ν3766/2009 .Σε αυτή την περίπτωση τί γίνεται? Επιπλέον αναφέρω ένα παράδειγμα:  αν είχε πληρωθεί παράβολο για τους τακτοποιούμενους χώρους δωματίων ως 3* και πλέον το ξενοδοχειακό κατάλυμα συγκεντρώνει την απαραίτητη μοριοδότηση για 4* . Τι γίνεται με τις κλίνες αυτές που είχαν προκύψει βάσει τακτοποίησης του Ν3766/2009 ως 3* και τώρα αξιώνουν κατάταξη ως  4*? . Επίσης δεν έχω ακόμη καταλάβει τι συμβαίνει στην περίπτωση κατα την οποία η έκδοση του πιστοποιητικού κατάταξης συνοδεύεται και από κάποιες εσωτερικής διαρρυθμίσεις οι οποίες απαιτούν τροποποίηση και εκ νέου θεώρηση των αρχιτεκτονικών σχεδίων. Αυτά πλέον που υποβάλλονται και από ποιον σφραγίζονται? Αναμένω τις απόψεις σας μιας και ο νόμος είναι καινούργιος και τα ερωτήματα πολλά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τροποποίηση της υπ' αρ. 216/08.01.2015  απόφασης Υπουργού Τουρισμού «Καθορισμός τεχνικών και λειτουργικών προδιαγραφών και βαθμολογούμενων κριτηρίων για τα ξενοδοχεία και κατάταξη αυτών σε κατηγορίες αστέρων» (ΦΕΚ Β΄ 10/2015).»

ΦΕΚ_Β_3387_2016.pdf

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Ήθελα να κάνω μια ερώτηση, ο όρος σουίτα ( συμφωνα με το ΦΕΚ Β 3387/2016 και το 10/2015 ο συνδυασμός ενος ή περισσότερων δωματίων με καθιστικό) τι δυναμικότητα υπολογίζει? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.