Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

διαστασιολόγηση μανδύα Ο/Σ σε τοιχοποιΐα


 
Driftakos

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

 

Εχω δει διάφορα προγράμματα που λένε οτι διαστασιολογούν μανδύα Ο/Σ σε τοιχοποιία, αλλά δεν εχω δει (τουλ οσο κατάφερα να ψάξω) τη μεθοδογία (τυπολόγιο) για να γίνει η διαστασιολόγηση.

 

μήπως το γνωρίζει κάποιος και θα μπορούσε να με διαφωτίσει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα. 

 

Στον ΚΑΝ.ΕΠΕ, στην 8.5.4 αναπτύσσεται η σχετική μεθοδολογία, αν αναφέρεσαι σε τοιχοπληρώσεις και όχι σε αμιγή Φέρουσα Τοιχοποιία. Τώρα, αν τα προγράμματα τα εφαρμόζουν έτσι ακριβώς που τα λέει αυτή η παράγραφος, δεν ξέρω (σε ποιο το έχεις δει να εφαρμόζεται?).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά, χωρίς να έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο πρόβλημα, έψαξα στον ΚΑΝΕΠΕ και η παράγραφος 8.5.4 Ενίσχυση Υφιστάμενης Πλινθοπλήρωσης αναφέρει κάποιο τυπολόγιο (8.53-8.56 σελίδες του κανονισμού) 

Επιπλέον από τα φοιτητικά συνέδρια επισκευών ενισχύσεων, όχι τυπολόγιο αλλά κάποιες αναφορές (βιβλιογραφίας στο τέλος του κειμένου) και κάποιες αναφορές στις παραδοχές που έκαναν οι φοιτητές (προ ΚΑΝΕΠΕ εποχής) η Παπαλεξία Αλεξάνδρα (νομίζω πρέπει να αναφερθεί σαν δικαιώματα)

 

http://www.episkeves.civil.upatras.gr/ergasies%202007/%CE%A0%CE%91%CE%A0%CE%91%CE%97%CE%9B%CE%99%CE%91/ERGASIA%20al.pdf

Edited by alexleftis
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. και εγώ το μόνο που είχα βρει ήταν αυτό, απλά φοβόμουν μήπως και μου είχε διαφύγει τίποτα.

 

τώρα, όσον αφορά προγράμματα, το statics αναφέρει γενικά οτι μπορεί να κάνει διαστασιολόγηση μανδύα (Χωρίς να διευκρινίζει λεπτομέρειες αν το εφαρμόζει μόνο σε διατομές Ο/Σ, απλά αναφέρει οτι εφαρμόζει ΚΑΝΕΠΕ), ενώ και το etabs αναφέρει οτι μπορεί να κάνει διαστασιολόγηση, μέσω του etools.

Link to comment
Share on other sites

για το etabs, από το site της εταιρείας

 

  • Σύνδεση με το πρόγραμμα eTools για διαστασιολόγηση οπλισμένου σκυροδέματος τοιχοποιίας με EC6, ενισχύσεων με μανδύες Ο/Σ και αυτόματη παραγωγή πλαστικών αρθρώσεων για pushover analysis.

http://csi-eng.eu/index.asp?mod=articles&id=11

 

τώρα ειναι γενικό και δεν διευκρινίζει πλήρως φέρουσα ή οχι. μάλλον με τηλ. θα βγάλουμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.