Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μούχλα σε τοιχοποιία (υγρασία - υδρατμοί - συμπυκνώματα)


NKOLAS

Recommended Posts

@Xristina Pournara Υγρασία μπορεί να έχεις γενικά από διαρροές, να μαζεύεται νερό λιμνάζον της βροχής και να μουσκεύει τον τοίχο ή την πλάκα σου, ή από υγροποιήσεις σε κρύες επιφάνειες. Το γεγονός ότι κάτω από τα πλακάκια κρατάει νερό, είναι κακό και είναι αρκετό για να βγάλει μούχλες τουλάχιστον μέχρι την άλλη πλευρά του τοίχου. Για άλλα σημεία δεν μπορούμε να έχουμε έτσι καλή εικόνα. Η μείωση της θέρμανσης, μαζί με τον αμόνωτο τοίχο δυνητικά μπορεί να προκαλέσει μαυρίλες (επιφανειακά στο εσωτερικό - υγρασία που υγροποιείται στον τοίχο μαζί με σκόνη και γίνεται λάσπη).
Η χλωρίνη ήταν σωστή για να το απολυμάνεις αλλά δεν λύνει το πρόβλημα. Καλό θα ήταν να φωνάξεις κάποιον στο χώρο σου να το δει.

@Σουλιώτου Πέπη Αν το κέλυφος δημιουργούσε το πρόβλημα, θα έπρεπε να βλέπεις μαυρίλες σε συγκεκριμένες γραμμές που να έχουν δημιουργηθεί θερμογέφυρες (κοντά σε μπαλκόνια, πλάκες μονωτικές που να μην τις ενώσανε καλά και να αφήσανε κενά κλπ.) Το έχω δει σε ταβάνια κυρίως που βάλανε μονώσεις όταν ρίχνανε το μπετό και αυτές κουνήθηκαν και αφήσανε κενά. Αν λες ότι προχωράει, το νερό έχει έρθει από πιο πάνω μάλλον και μούσκεψε τώρα με τις πολλές βροχές. Μάλλον ψάχνεις χαραμάδες ή νερό που παραμένει κάπου.
Αν το κέλυφος δεν έχει πάει μέχρι εκεί που βλέπεις τις μούχλες, (να σταματάει πιο κάτω), τότε θα μπορούσε να είναι και αυτό αιτία του προβλήματος. Η θέρμανση και ο αερισμός μπορούν να βοηθήσουν, αλλά μέχρι κάποιο όριο. Αν δεν μπορούσε πάει εξωτερικά το κέλυφος εκεί, θα μπορούσες να μονώσεις εσωτερικά εκεί (σαν δοκάρι), ώστε να το προστατεύσεις από το κρύο.

Επίσης πρέπει κάποιος να το δει από κοντά.

ΥΓ. Αν δεν θες να φαίνεται δόντι εκεί που τελειώνει η θερμομόνωση από μέσα (αν τελικά είναι αυτό), υπάρχουν φελιζόλ με ποικίλες διακοσμητικές διατομές, οι οποίες θα μοιάζουν σαν γύψινη κορνίζα στο τελείωμα της μόνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Και για τα δύο τελευταία posts αν δεν ανεβάσετε photos είναι πολύ δύσκολο να πούμε κατι

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Σε  στοά εισόδου ο τοίχος της διπλανής οικοδομής έχει έντονα προβλήματα ανερχόμενης υγρασίας. Δυστυχώς δεν υπάρχει τοίχος από τη δική μας πλευρά και κατασκευαστικά είναι αδύνατον να χτιστεί λόγω πλάτους της στοάς.

Δεδομένου ότι δεν υπάρχει ελπίδα συνεργασίας με τους γείτονες και επομένως δεν μπορεί να γίνει εκτεταμένη παρέμβαση, θα ήθελα να μάθω αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κανείς με καθαίρεση του σοβά από την δική μας πλευρά και εφαρμογή κάποιου επιχρισματος που επιτρέπει την διαπνοή (σύσταση από άσβεστο, ποζολανη και προσμικτα αδρανή σε ειδική κοκκομετρία, χωρίς ή με μικρή περιεκτικότητα σε τσιμέντο). 

Ο αντικειμενικός σκοπός είναι να μην εμφανίζεται το πρόβλημα υγρασίας στην δική μας πλευρά του τοίχου. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις αυτό και επιπλέον μπορείς να κάνεις και σε χαμηλό ύψος του τοίχου, αρκετές ψιλές τρύπες μέχρι την μέση του τοίχου, για επιπλέον διαπνοή.

Δεν έχεις χώρο ούτε για να κάνεις μια επένδυση (καφασωτό, περσίδες, γυψοσανίδα με οπές, κλπ) που να αερίζεται από πίσω; Με 6-7εκ μπορείς να κάνεις δουλειά. Και αν κάνεις αυτό, αφαιρείς τελείως το επίχρισμα, να αναπνέει ο τοίχος.

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

το ερωτημα ηταν..

  Ena paidi koitaei t astra:   " Σε  στοά εισόδου ο τοίχος της διπλανής οικοδομής έχει έντονα προβλήματα ανερχόμενης υγρασίας. Δυστυχώς δεν υπάρχει τοίχος από τη δική μας πλευρά και κατασκευαστικά είναι αδύνατον να χτιστεί λόγω πλάτους της στοάς"

 Αν καταλαβα καλα, υπαρχει μια  "στοα"   που εχει οριο τον τοιχο της διπλανης οικοδομης, δξ υπο ποίο νομικο και πολεοδομικο καθεστως

Υποθετω οτι ολα ειναι νομιμα.

  Απο αυτον τον τοιχο υπαρχει διαρροη υγρασιας

Ο "διπλανος" πρεπει να επεμβει

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, jedi.Yannis said:

Μπορείς να το κάνεις αυτό και επιπλέον μπορείς να κάνεις και σε χαμηλό ύψος του τοίχου, αρκετές ψιλές τρύπες μέχρι την μέση του τοίχου, για επιπλέον διαπνοή.

Δεν έχεις χώρο ούτε για να κάνεις μια επένδυση (καφασωτό, περσίδες, γυψοσανίδα με οπές, κλπ) που να αερίζεται από πίσω; Με 6-7εκ μπορείς να κάνεις δουλειά. Και αν κάνεις αυτό, αφαιρείς τελείως το επίχρισμα, να αναπνέει ο τοίχος.

Η περίπτωση να κάνω μια επένδυση με ανθυγρη γυψοσανίδα με πολλές θυρίδες αερισμού είναι το εναλλακτικό σενάριο αλλά η στοά έχει πλάτος 1.1 μέτρα . Κάθε εκατοστό μετράει. Επιπλέον δεν ξέρω αν ο μειωμένος αερισμός λόγω της γυψοσανίδας επιτείνει το πρόβλημα στον τοίχο του διπλανού, πράγμα που δεν θέλω. 

Αν έχεις σχετική θετική εμπειρία σε συγκεκριμένη εταιρεία τέτοιων επιχρισμάτων, αν θες στείλε μου ένα ΠΜ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση εδώ. 

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

Υποθετω οτι ολα ειναι νομιμα.

  Απο αυτον τον τοιχο υπαρχει διαρροη υγρασιας

Ο "διπλανος" πρεπει να επεμβει

 Είναι. 

Δεν είναι διαρροή αλλά ανερχόμενη. 

Συμφωνώ ότι κανονικά ο διπλανός (κάτοχος) πρέπει να επέμβει αλλά δεν έχει καμία τέτοια διάθεση. Η πλάκα είναι ότι η υγρασία ξερνάει μόνο στη δική μου πλευρά. Για το λόγο αυτό κοιτάζω τι μπορεί να είναι ελάχιστα παρεμβατικό στην τοιχοποιία. 

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια εικόνα σχημάτισα με τon Dimitris GM. Ότι υπάρχει μία στοά ανάμεσα σε δύο κτίρια και αυτή είναι όλη στο οικόπεδό σου.
Από εφαρμογές επιχρισμάτων όχι, δεν γνωρίζω κάποια εταιρία, ξέρω ότι υπάρχουν (από εδώ από το φόρουμ το έχω μάθει).
Για τον αερισμό, έχω εφαρμόσει σε δικό μου κτίριο γυψοσανίδα με οπές πάνω κάτω και δεν δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα. Για τις τρύπες το έχει κάνει γνωστός μου πάλι με ανιούσα υγρασία με κτίριο δίπλα στην θάλασσα (πέτρινο του 1900) και του δούλεψε. Αλλά αν ο τοίχος είναι όλος του γείτονα, μάλλον οι τρύπες δεν είναι επιλογή.
Για τον χώρο που λες στην στοά σου, είναι πρόβολος; Υπόστυλη; Χωρίστηκε παλιό ενιαίο οικόπεδο; Είναι διαμερίσματα και περνάει στοά ανάμεσα;

Αν είναι στοά, υποθέτω είναι ανοιχτός χώρος. Ακουμπάς πράγματα εκεί ή απλά διέρχεσαι και ενοχλεί η υγρασία;

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, jedi.Yannis said:

Παρόμοια εικόνα σχημάτισα με τon Dimitris GM. Ότι υπάρχει μία στοά ανάμεσα σε δύο κτίρια και αυτή είναι όλη στο οικόπεδό σου.
Από εφαρμογές επιχρισμάτων όχι, δεν γνωρίζω κάποια εταιρία, ξέρω ότι υπάρχουν (από εδώ από το φόρουμ το έχω μάθει).
Για τον αερισμό, έχω εφαρμόσει σε δικό μου κτίριο γυψοσανίδα με οπές πάνω κάτω και δεν δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα. Για τις τρύπες το έχει κάνει γνωστός μου πάλι με ανιούσα υγρασία με κτίριο δίπλα στην θάλασσα (πέτρινο του 1900) και του δούλεψε. Αλλά αν ο τοίχος είναι όλος του γείτονα, μάλλον οι τρύπες δεν είναι επιλογή.
Για τον χώρο που λες στην στοά σου, είναι πρόβολος; Υπόστυλη; Χωρίστηκε παλιό ενιαίο οικόπεδο; Είναι διαμερίσματα και περνάει στοά ανάμεσα;

Αν είναι στοά, υποθέτω είναι ανοιχτός χώρος. Ακουμπάς πράγματα εκεί ή απλά διέρχεσαι και ενοχλεί η υγρασία;

Είναι υποστηλη ανοιχτή στοά που δημιουργήθηκε μετά το κλείσιμο της πιλοτής από την δική μας πλευρά. Αρχικα ήταν χώρος στάθμευσης όπου οι κάτοχοι "τω καιρώ εκεινω" αποφάσισαν να μετατρέψουν σε δωμάτιο. Έτσι από τέσσερα μέτρα άνοιγμα δημιουργήθηκε στοά ως την είσοδο πλάτους 1,1μ. Και έτσι εκεί που κανείς δεν ασχολιόταν με την υγρασία του διπλανού ξαφνικά έγινε πρόβλημα. Από καιρό σε καιρό ο τοίχος ξυνεται και βάφεται αλλά προφανώς αυτό δεν λύνει το πρόβλημα. 

Τον τελευταίο μήνα το πήρα πάνω μου να βρω μια λύση με περιορισμούς την ελάχιστη παρέμβαση στην τοιχοποιία και να μην στενεψει η στοά περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχεις μια μικρή λουρίδα στην άκρη της παλιάς πυλωτής σου, που την έχετε αφήσει σαν διάδρομο. Ο τοίχος με τις υγρασίες είναι ο γειτονικός, αλλά τον ξύνετε και τον βάφετε κάθε τόσο. Επειδή είναι στενή πλέον η λουρίδα-διάδρομος, δεν θέλετε να κάνετε τον δικό σας τοίχο δίπλα στον άλλο και έτσι κι αλλιώς θα υπάρχει η υγρασία να σας δημιουργεί πρόβλημα.

Θα έλεγα να μην ξαναβαφεί / μόνο ξύσιμο. Και οι τρυπούλες με 5αράκι τρυπάνι ανά 25-30εκ (ίσως και πιο πυκνές) σε ύψος 15-20εκ στην βάση του τοίχου, θα τον βοηθήσει να αναπνέει και να στεγνώνει περισσότερο. Το τελευταίο αν δεν έχει αντίρηση ο γείτονας όμως... από ότι κατάλαβα, είναι δικός του ο τοίχος; Ο οποίος έχει από την άλλη υποχρέωση να σεβαστεί το δικό σου έρρεισμα να μην έχεις προβλήματα από τις υγρασίες του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.