Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μούχλα σε τοιχοποιία (υγρασία - υδρατμοί - συμπυκνώματα)


NKOLAS

Recommended Posts

  • 11 months later...

Γειά σας κι από μένα.  Αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα ανιούσας υγρασίας, σε μονοκατοικία ισόγείου. Απ' οσο 'εχω διαβάσει (μεγάλα τμήματα του παρόντος θέματος αλλά κι άλλα) το πρόβλημα δυστυχώς είναι πολυσύνθετο και καθόλου έυκολο στην αντιμετώπιση του. Στη δική μου περίπτωση υπάρχουν πολλοί λόγοι στην εμφάνιση του προβλήματος. Η πρόσοψη εφάπτεται με το πεζοδρόμιο, η μεσοτοιχία με τον διπλανό είναι από πέτρα, το σπίτι από κάτω έχει χώμα (δε μπορώ να το εξηγήσω περισσότερο) κλπ κλπ. Το θέμα μου είναι το εξής:

 

-δυστυχώς το να φτάσω στην επιλύση του προβλήματος είναι κάτι πολύ δύσκολο καθώς χρειάζεται μεγάλο ποσό χρημάτων το οποίο δε διαθέτω.

-ζούμε μέσα στο σπίτι και δε μπορούν να πραγματοποιηθούν τόσο μεγάλης έκτασης εργασίες(ακόμα κι αν διέθετα τα χρήματα).

-το σπίτι είναι πολύ παλιό και ενδεχομένως δεν αξίζει την επένδυση (επαναλαμβάνω ακόμα κι αν είχα τα χρήματα να τα διαθέσω που δεν τα έχω)

 

Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

 

-Παρόλο που δεν είναι σωστό και μια βιαστείτε παρακαλώ να με κατακρίνεται, μπορώ να κάνω έστω μια επικάλυψη ώστε να βοηθήσει στο αισθητικό κομμάτι της υπόθεσης; Αν ναι με ποιόν τρόπο και με τι υλικά; Το εν λόγω σπίτι παλιά ήταν καλυμμένο με πλαστικό ραμποτέ. Αισθητικά δε μου άρεσε όμως κρατούσε τουλάχιστων το πρόβλημα κρυφό (τώρα κάθε μέρα χρειάζεται σκούπισμα στα σημεία όπου ξεφλουδίζουν τα χρώματα και ο σοβάς). Η γυψοσανίδα είναι λύση (επαναλαμβάνω μόνο για το αισθητικό κομμάτι); Αν ναι πρέπει να τοποθετηθέι σε πλαίσιο για να μην βρίσκεται σε άμεση επαφή με τις υγρασίες και να αερίζεται;

 

-Ένας αφυγραντήρας θα βοηθούσε καθόλου την κατάσταση της τοιχοποιίας;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και ελπίζω να μη σας κουράζω. Όπως είπα έχω διαβάσει μεγάλα αποσπάσματα μέσα στο φόρουμ που αφορούν τις υγρασίες αλλά συγκεκριμένες απαντήσεις στα παρούσα θέματα δεν έχω βρει.

 

Να είσαστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

θαυματουργό ζουμί δεν υπάρχει και όποιος σου πουλήσει σου λέει ψέματα. Εαν υπάρχει κορεσμός το ζουμί απλά δεν θα περάσει. Η αφύγρανση δεν θα κάνει τίποτα ή θα τα κάνει χειρότερα. 

 

Η πρόσοψη εφάπτεται με το πεζοδρόμιο καμιά μαστίχη!!!!!

 

 

η μεσοτοιχία με τον διπλανό είναι από πέτρα, το θέμα είναι απο που περνάει το νερό.

 

 

το σπίτι από κάτω έχει χώμα (δε μπορώ να το εξηγήσω περισσότερο) κλπ κλπ. Δεν λέει τίποτα το θέμα είναι η πηγή της υγρασίας.

Link to comment
Share on other sites

θαυματουργό ζουμί δεν υπάρχει και όποιος σου πουλήσει σου λέει ψέματα. Εαν υπάρχει κορεσμός το ζουμί απλά δεν θα περάσει. Η αφύγρανση δεν θα κάνει τίποτα ή θα τα κάνει χειρότερα. 

 

Η πρόσοψη εφάπτεται με το πεζοδρόμιο καμιά μαστίχη!!!!!

 

 

η μεσοτοιχία με τον διπλανό είναι από πέτρα, το θέμα είναι απο που περνάει το νερό.

 

 

το σπίτι από κάτω έχει χώμα (δε μπορώ να το εξηγήσω περισσότερο) κλπ κλπ. Δεν λέει τίποτα το θέμα είναι η πηγή της υγρασίας.

 

Αν διαβάζατε λίγο προσεκτικότερα το μήνυμα θα καταλαβαίνατε οτι δεν ψάχνω για θαυματουργό ζουμί. Απ' όπου κι αν προέρχεται το πρόβλημα δεν είμαι σε θέση (οικονομική) να το αντιμετωπίσω. Το θέμα μου είναι αν μπορώ και πως να το καλυψώ ώστε να αποφύγω την τόσο κακή αισθητική που προκαλεί αυτό το φαινόμενο. Ευχαριστώ παρά ταύτα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κινδυνεύεις στο τέλος να έχεις ένα σπίτι από άοπλο σκυρόδεμα με τρύπες θα σου συνιστούσα να δεις τα πράγματα πιο προσεκτικά. Καταλαβαίνω το οικονομικό πρόβλημα αλλα δεν μπορώ να υποστηρίξω κουκούλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κινδυνεύεις στο τέλος να έχεις ένα σπίτι από άοπλο σκυρόδεμα με τρύπες θα σου συνιστούσα να δεις τα πράγματα πιο προσεκτικά. Καταλαβαίνω το οικονομικό πρόβλημα αλλα δεν μπορώ να υποστηρίξω κουκούλωμα.

 

Σας καταλαβαίνω απόλυτα. Δυστυχώς όπως ανέφερα και στο πρώτο μήνυμα το οίκημα είναι αρκετά παλαιό οπότε ακόμα κι αν είχα την οικονομική άνεση δεν ξέρω αν θα αξίζε την επένδυση. Το πρόβλημα με τις υγρασίες το είχε πάντα το εν λόγω οίκημα. Πρωτού μπω είχα κάνει μια μικρή ανακαίνιση και προσπάθησα να "μαζέψω" την υγρασία ανεπιτυχώς. Εις γνώσιν μου πλέον επιθυμώ να καλύψω το προβλήμα, γνωρίζοντας τις συνέπειες και αυτό είναι η απάντηση που ψάχνω.

 

Πως μπορώ λοιπόν να φτιάξω καλύτερα το αισθητικό κομμάτι από τους υγραμένους τοίχους, ώστε η κατασκευή μου να έχει αντοχή, αλλά χωρίς να επιβαρύνω επιπλέον την κατάσταση της τοιχοποιίας (επαρκής αερισμός κτλ).

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε να μην εγκλωβίσεις την υγρασία περισσότερο διότι θα αυξήσεις την στάθμη. Πάντως το κόστος μιας μαστίχης δεν είναι υψηλό. Μιλάμε για 10Ε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους.

 

πρώτ' απ'όλα διάβασα ολόκληρο το θέμα και βρήκα πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες που με βοήθησαν να επιβεβαιώσω ότι οι γνώσεις μου πάνω στην κατασκευή είναι σωστές. Προσωπικά δεν έχω εμπειρία από επίβλεψη επισκευών και θα εκτιμούσα τη γνώμη σας επειδή αυτό τον καιρό κάνω την πρώτη μου τέτοια επίβλεψη.

 

Το πρόβλημα που έχω είναι παρόμοιο με του Ίκαρου και επισυνάπτω δυο φωτογραφίες για να το διαπιστώσετε. Το διαμέρισμα βρίσκεται στο Λονδίνο και δυστυχώς το νοικιάζω.

Όπως θα φαντάζεστε ο ιδιοκτήτης δεν προτίθεται να ξοδέψει χρήματα για τη σωστή θερμομόνωση της κεκλιμένης στέγης που αποτελεί και την πηγή του προβλήματος που θα σας περιγράψω. Εδώ και λίγους μήνες εμφανίστηκε σε διάφορα σημεία του διαμερίσματος  μαύρη μούχλα. Γνωρίζω πως η συγκεκριμένη είναι πολύ επικίνδυνη για την υγεία και προσωπικά μ'ενδιαφέρει να βρεθεί μια λύση ώστε να μην εμφανιστεί σε δυο μήνες ξανά το ίδιο πρόβλημα. Ως ενοικιαστής δεν έχω μεγάλο περιθώριο να πιέσω να γίνει ουσιαστική επίλυση του προβλήματος και για να είμαι ειλικρινής η κατασκευή του σπιτιού στο σύνολό της είναι πολύ κακή.

 

Συνοπτικά θα σας περιγράψω την κατασκευή της στέγης. Η στέγη είναι ξύλινη και έχει τελική επίστρωση με πλάκες οι οποίες στηρίζονται σε δοκίδες.Από κάτω δεν υπάρχει υπόστρωμα ούτε πέτσωμα και μάλιστα όταν είδα την κατασκευή από το εσωτερικό του διαμερίσματος μέσα από άνοιγμα οροφής που υπάρχει, διαπίστωσα πως οι πλάκες έχουν κενά μεταξύ τους.

Μόνωση υπάρχει στο ταβάνι και οι ενώσεις της κεκλιμένης οροφής με το ταβάνι και τους κάθετους τοίχους δεν είναι σωστά λυμένες. Επίσης σε διάφορα σημεία της οροφής η μόνωση δεν έχει τοποθετηθεί σωστά και για να είμαι πιο ακριβής η εικόνα που είχα είναι σαν κάποιος να άφησε κάποια ρολά μόνωσης να στέκονται κάθετα μέσα στη μέση του χώρου. Τις επόμενες μέρες θα επισυνάψω μια φωτογραφία για λόγους καλύτερης κατανόησης.

Η μούχλα εμφανίστηκε ακριβώς στα σημεία όπου υπάρχουν θερμογέφυρες, δηλαδή στις ενώσεις της κεκλιμένης οροφής με τους κάθετους τοίχους. Ταυτόχρονα υπήρχε και διαρροή νερού σε διάφορα σημεία του σπιτιού όπως και στο συγκεκριμένο σημείο που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία, όπως μπορείτε να διαπιστώσετε από τους λεκέδες που φαίνονται. Η τελική επίστρωση του τοίχου στο εσωτερικό είναι ταπετσαρία, ή οποία φούσκωσε και ξεκόλλησε προφανώς.

 

Όταν ήρθε ο τεχνίτης στο σπίτι και κατόπιν προτροπής μου έξυσε τον τοίχο σε διάφορα σημεία, η εικόνα που αντικρύσαμε φαίνεται στη φωτογραφία Νο2 που επισυνάπτω.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Από τη στιγμή που η δική μου προτεραιότητα ως ενοικιαστή είναι η υγεία μου που εξαρτάται από την εξαφάνιση της μούχλας. Η παρακάτω λύση στον τοίχο της φωτογραφίας θα έλυνε το πρόβλημα για κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα?

 

α. Κάλυψη των κενών ανάμεσα στα τούβλα με κονίαμα

β. επάλειψη με μονωτικό υγρό

γ. τοποθέτηση συστήματος ξηρού επιχρίσματος με ή χωρίς μόνωση

 

Αν δε βρεθεί σύστημα ξηρού επιχρίσματος που να μην προκαλεί 'σκαλοπάτι' στην υπάρχουσα επιφάνεια του τοίχο, υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική λύση ? Και τελικά μήπως δεν έχει νόημα να προσπαθώ να σκεφτώ μια λύση στο πρόβλημα, εφ' όσον δεν υπάρχει η δυνατότητα να φτιαχτεί ολόκληρος ο τοίχος όπως πρέπει?

 

Σας ευχαριστώ πολύpost-53800-0-71262000-1394810901_thumb.jpgpost-53800-0-75166800-1394810886_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο crystal growth στο κονίαμα (εαν έχει τσιμέντο) και κάποιος κατηγορίας 2 υδροφοβισμός στην πέτρα και προφανώς κλείσιμο των κενών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.