Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μούχλα σε τοιχοποιία (υγρασία - υδρατμοί - συμπυκνώματα)


NKOLAS

Recommended Posts

Μου αρέσει που κάνουμε αυτοψία από οθόνης ... τέλος πάντων, δες το προσεκτικά και από κοντά συνάδελφε.

Έλα ρε kan62

εδώ άλλοι ... μέσω οθόνης ..κάνουν  εγχειρίσεις!! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απο εδω, μονο ερμηνεια απο την οθονη μπορουμε να κανουμε.

 

Απλα εχουμε αντιμετωπισει αρκετες παρομοιες καταστασεις, οποτε μπορουμε να εκφερουμε προσεγγιστικη αποψη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει υγρομόνωση του αρμού μεταξύ πλάκας και τούβλων τοίχου πίσω από το σοβατεπί και τη θερμομόνωση ... όλο το νερό του περιβάλλοντα καταλήγει στην τοιχοποιία.

Εκ των υστέρων δεν γίνεται τίποτε ... ξήλωμα του δαπέδου περιμετρικά, υγρομόνωση και ανακατασκευή.

 

Συναδελφε, που εχεις δει τετοια  μονωση αν επιτρεπεται? εννοω μεταξυ τοιχου και πλακας δαπεδου....

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις κατασκευές μου, κάτω από το πλακάκι αυτού του διαδρόμου, θα υπήρχε υγρομόνωση με μορφή κλειστής ή ανοικτής αποχετεύουσας λεκάνης ...

Γενικά προτιμώ κάποια πράγματα να πληρώνονται μιά φορά και στην πραγματική τους τιμή ...

Link to comment
Share on other sites

Ok συννενοηθηκαμε....αλλο καταλαβα εγω.... :)

 

επιμενω παντως οτι δεν ειναι απ το πλακακι. Ειδικα αν τα σιφωνια ειναι προς τον κηπο (που λογικα εκει θα ναι)

 

ΥΓ : Σε εναν στεγασμενο εξωστη ας πουμε τι κανεις? Πως διαμορφωνεις αυτην την λεκανη που περιγραφεις?

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις κατασκευές μου, κάτω από το πλακάκι αυτού του διαδρόμου, θα υπήρχε υγρομόνωση με μορφή κλειστής ή ανοικτής αποχετεύουσας λεκάνης ...

 

 

Αυτο δεν το καταλαβα.

Αν μπορεις εξηγησε το λιγο.

Link to comment
Share on other sites

@salpigoal

Όχι ότι δεν το έχω κάνει και σε στεγασμένο εξώστη αλλά

η συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι στεγασμένος εξώστης αλλά ακάλυπτος περιβάλλων χώρος με γκαζόν σε απόσταση αναπνοής ... ή όπως θα ήταν και ένα ακάλυπτο δώμα.

Θέλει λεκάνη υγρομόνωσης που αποχετεύει.

 

@terry

Εννοώ ότι

είτε μπορεί να αποχετεύει προς τον κήπο (αν υπάρχει στραγγιστήριο κάτω από την πλάκα) - ανοικτή

είτε να αποχετεύει σε υδρορρόες με διαμόρφωση κλίσεων - κλειστή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.