Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μούχλα σε τοιχοποιία (υγρασία - υδρατμοί - συμπυκνώματα)


NKOLAS

Recommended Posts

Δεν υπάρχει τρικ, πάντα χρειάζεται μικρό λούκι (περιθώριο) για να στρώσει. Απλά είναι μικρό. Φαίνεται και στη φωτο δεξιά με σκούρο χρώμα.

Αν δε σε παίρνει η καμπύλη "περπατάς" λίγο το σοβατεπί για να την καλύψει ...

 

υγ.

terry, ανάλογα με το πλακάκι, τα 40-50 τμ ίσως είναι πολλά ... μπορεί να κατέβεις και στα 15 σε δώμα ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Ξεφυγαμε απ το θεμα....μιλαμε για μονωσεις ΒΑΤΩΝ δωματων και βεραντων και ο Τερρυ μου ποσταρει τα ηλιακα....

 

Η καλυτερη λυση ειναι hyperdesmo, ασταρι (aquadur προτιμω εγω) και πλακακι κατ ευθειαν...

 

Δοκιμασα και το Nanoflex σε μια ταρατσα 60 τ.μ. και εφαγε 15 σακια υλικο. Τραβουσα τις κωλοτριχες μου.

 

Και οταν τους πηρα στην εταιρεια και τους ξεχεσα το μονο που ειχαν να μου πουν ειναι οτι η μεγιστη καταναλωση ειναι 1.50 με 2kg ανα τ.μ.

 

ΠΟΥ ΒΡΕ ΠΑΠΑΡΑ? ΣΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ? Τσιμεντοκονια εχω κατω....2 χιλ ειναι μονο το πλεγμα που πρεπει να καλυψω στο πρωτο χερι....ελα καντα εσυ με 8 σακια και σου βγαζω το καπελο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συναδελφε, την πολυουρεθανικη δεν την βλεπεις.

Στα ηλιακα κολλησες?

 

Για τις καταναλωσεις ποτε δεν εμπιστευεσαι τα Φ.Ι.

Πρεπει να κανεις εφαρμογη για να μαθεις την καταναλωση.

Εκτιμηση μπορεις να κανεις. Ο μονος τροπος ειναι να εκτιμησεις τον ογκο του υλικου και να προσεγγισεις το παχος που θες να εχεις.

 

Δοκιμασε και τσιμεντοειδους βασης 2 συστατικων.

Για μενα οτι καλυτερο κατω απο πλακακι, αν εφαρμοστει σωστα.

Δες τις πρωτες φωτο που ανεβασα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Eχω δοκιμασει παλιοτερα και το IDROBUILD της KERAKOL που ανηκει στην κατηγορια των τσιμεντοειδων 2 συστατικων που αναφερεις.

 

Πλεον εχει αποσυρθει απ την αγορα για να καταλαβεις.

 

Τα τσιμεντοειδη ειναι πιο δυσκολα υλικα στην εφαρμογη. Σπατουλες, πλεγματα κτλ κτλ κτλ

 

Στα πολυουρεθανικα μ ενα ρολλο καθαρισες....γι αυτο και ο λογος που τα προτιμω.

 

Ασε που το τελικο αποτελεσμα (οπτικα και μονο) δεν εχει καμια σχεση...

Link to comment
Share on other sites

Πλεον εχει αποσυρθει απ την αγορα για να καταλαβεις.

 

Τα τσιμεντοειδη ειναι πιο δυσκολα υλικα στην εφαρμογη. Σπατουλες, πλεγματα κτλ κτλ κτλ

 

Στα πολυουρεθανικα μ ενα ρολλο καθαρισες....γι αυτο και ο λογος που τα προτιμω.

 

Ασε που το τελικο αποτελεσμα (οπτικα και μονο) δεν εχει καμια σχεση...

 

 

Συγνωμη που στο λεω αλλα εισαι 100% λαθος.

Στο λεω μετα απο μερικες χιλιαδες τμ εφαρμογης που εχω κανει, με οτι κατηγορια υλικου υπαρχει.

 

1ον Τα τσιμεντοειδη δεν θελουν απαραιτητα πλεγμα. Εσυ μιλας για το ενισχυμενο συστημα. Ακομα και με πλεγμα η εφαρμογη γινεται με μαλακη βουρτσα. Οι σπατουλες ειναι για πατητη τσιμεντοκονια.

Αν τυχει και κανεις ποτε ενισχυμμενο συστημα με  πολυουρεθανικη και γεωυφασμα (οπλισμος) εκει να δεις μπελας...!!!!!! Θα βλαστημας....!!!

2ον Ακομα και το Nanoflex τι νομιζεις οτι ειναι? Τσιμεντοειδες, απλα τα πολυμερη τα εχει μεσα στο υλικο οποτε η αναμιξη γινεται με νερο.

3ον Μπορει η kerakol να καταργησε καποιο υλικο, αλλα δεν ειναι η μονη. Ολες οι "μεγαλες" εταιρειες παραγουν και προωθουν.

4ον Σε κατακορυφες επιφανειες ειναι μονοδρομος τα τσιμεντοειδη.

5ον Τα πολυουρεθανικα μπορει να τα εφαρμοζεις με ρολο, αλλα μετα θελει πεταμε. Ασε που αν το συνεργειο δεν εχει εμπειρια, θα τα κανει ολα μανταρα. Τα τσιμεντοειδη καθαριζουν με νερακι!!!

6ον. Η τελικη επιφανεια εξαρταται απο το υποστρωμα. Δες τις πρωτες φωτογραφιες. Δεν νομιζω να θεωρεις  οτι η επιφανεια δεν ειναι καλη, σιμεντοειδες 2 συστατικων ειναι και εφαρμογη με βουρτσα.

7ον Οποιος σου πει οτι κολλας πανω στο πολυουρεθανικο χωρις ασταρι ή επιπαση χαλαζιακης, ειναι ασχετος.

8ον Οπως εγραψα και παραπανω, προτιμω τα υλικα να ειναι "συμβατα" μεταξυ τους. Οκ, εχουμε και τα ασταρια, αλλα καλυτερα η κολλα πλακιδιων να εφαρμοστει πανω σε τσιμεντοειδους βασεις στεγανωτικο, παρα σε πολυουρεθανικο (οχι οτι δεν γινεται).

 

Για να κλεισουμε και το θεμα με τις φωτο που ανεβασε ο συναδελφος.

Ναι να κανεις στεγανη λεκανη στη βεραντα, αλλα πρεπει να εξασφαλισεις οτι δε θα ερθει υγρασια απο κατω.

Ουτε τα πολυουρεθανικα, ουτε τα τσιμεντοειδη ειναι ανθεκτικα και καταλληλα για αρνητικες πιεσεις.

Το προβλημα λυνεται ευκολα με ενα φυλλο πολυαιθιλενιου πριν την σκυρεδετηση.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1 σε όλους.

Ευχαριστώ πολύ για τις τεχνικές πληροφορίες, θα το δούμε με τον ιδιοκτήτη.

Το σίγουρο είναι πως θα πρέπει να πληρωθούν εκ νέου αρκετά χρήματα για κάτι που θα έπρεπε να έχει προβλεφθεί εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσουμε απο το γέμισμα ρύσεων. Οι αρμοί θα πρέπει να ακολουθούν την ακαμψία της πλάκας ώστε να μην υπάρχουν συγκεντρώσεις τάσεων. Πολλές φορές μπορούμε να βάλουμε απο κάτω τους ελαστικές ταινίες. Το γέμισμα θα πρέπει να έχει ιδιότητες υψηλής πρόσφυσης και να έχει συμβατότητα με το μέτρο ελαστικότητας του σκυροδέματος καθώς και με τον συντελεστή θερμικής διαστολής. Θα πρέπει επίσης να ακολουθεί τις ελαστικές ταινίες. Γεωύφασμα και ινοπλισμένο τσιμεντοειδές 2 συστατικών πάχους 20-30 mm βάσει ΕΝ 1504-2. Οι αρμοί πάλι κόβονται βάσει των αρχικών. Μια απλή τομή σας δείχνει την διαδικασία. Βασικό είναι το γύρισμα του γεωυφάσματος μέσα στον αρμό ώστε να αποτρέψει διεπιφανειακές ρωγμές.

post-25466-0-26029200-1420565036_thumb.jpg

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα,δεν ξερω αν η ερωτηση μου ειναι στο σωστο θεμα.μπηκα στο δικο μου σπιτι φετος το χειμωνα.στο υπογειο μου εβγαλε υγρασια(74% με μετρητη) και παραλληλες γραμμες με τα πλακακια . ειχα μια διαρροη πριν 3 βδομαδες απο την κεντρικη σωληνα νερου που εβγαλε νερο κατω στο υπογειο (μισο εκατοστο περιπου στο λεβητοστασιο).η διαρροη εχει φτιαχτει.το υπογειο ειναι 160 τμ και χωριζεται σε 5 δωματια(3 αποθηκες , λεβητοστασιο, και δωματιακι για το ασανσερ).η μετρηση εγινε χθες δηλαδη 3 βδομαδες μετα την διαρροη.θα ηθελα να ρωτησω αν χρειαζεται η χρηση αφυγραντηρα για να ριξω την υγρασια στο 55%-60% η να το αφησω να δω πως θα παει το καλοκαιρι και αν δεν γινει κατι τοτε να παω να παρω.στα εξωτερικα τοιχια του υπογειου μεσα στο μπετο εχει μπει και penetron.ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας. Θα ήθελα μια εκτίμηση για την κατάσταση που παρατηρείτε στις φωτογραφίες π ανέβασα. Πρόκειται για διαμέρισμα σε εσοχή πολυκατοικίας του 1975 χωρίς στεγανοποίηση ταράτσας. Νομίζω ότι το πρόβλημα στο ταβάνι του διαμερίσματος (που δν παρατηρείτε σε όλα τα δωμάτια) οφείλεται στην έλειψη υγρομόνωσης της ταράτσας και ίσως στο ότι το σπίτι είναι χρόνια κλειστό και δεν αερίζεται, ενώ η αστοχία των επιχρισμάτων στην όψη σε κακή εφαρμογή?

Θα ήθελα να μου προτείνεται τρόπους αντιμετώπισης, γτ στο κατασκευαστικό κομμάτι δν έχω ιδιαίτερη εμπειρία.     pKHtIC.jpgV57M6W.jpg6sAW9p.jpgqkyjeI.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που φαινεται στις φωτο, ειναι απο ελλειψη θερμομονωσης αλλα διαισθητικα θα πω οτι μαλλον θελει ΚΑΙ υγρομονωση.

 

Γενικα θελει δουλεια το σπιτι....δεν ειναι μονο η μονωση στην ταρατσα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.