Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μούχλα σε τοιχοποιία (υγρασία - υδρατμοί - συμπυκνώματα)


NKOLAS

Recommended Posts

Είχα την εντύπωση Terry ότι έχθες εννοούσες ότι η αιτία είναι άλλη και όχι το σοβατεπί όταν είπες ότι και αρμό να βάλω στο σοβατεπί πάλι θα ριγματωθεί

 

Εγραψα ποιο ειναι το προβλημα και ποια ειναι η λυση του.

Οποιος καταλαβε, καταλαβε.

 

Φυσικα και ειναι το σοβατεπι το προβλημα.

Αυτο που εγραψα χθες ειναι οτι το στοκαρισμα δεν ειναι η λυση.

Link to comment
Share on other sites

όχι γιατί τους πέρνω κατ' αποκοπή :smile:

 

Πρακτικά η όλη διαδικασία που προτείνετε είναι να βγάλω το σοβατεπί να καθαρίσω τον τοίχο να ασταρώσω να κάνουμε αρμο και να ξαναβάλω τα σοβατεπί σωστά? αυτό καλύτερα να γίνει καλοκαίρι σωστά ή πιστέυετε ότι και τώρα θα μπορούσε να γίνει? από την εσωτερική πλευρά του τοίχου που εμφανίζεται η υγρασία τι θα μου προτείνετε να κάνω μετά? έχετε μήπως να προτείνεται είδικα υλικα που από εμπειρία ξέρετε ότι θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ισόγειο διαμέρισμα σε χωριό που κτίστηκε (ανακαίνιση) πριν ένα χρόνο, εμφανίστηκε νερό!!! (τόση συμπύκνωση υπήρξε) που το μάζευαν με το σφουγγάρι.....στο σοβατεπί από την εσωτερική πλευρά εξωτερικού τοίχου που βλέπει σε κήπο. Πιστεύω ότι παρόλο που μπήκε μόνωση στον τοίχο, δεν μπήκε στην υπάρχουσα κολώνα και εκεί είναι το πρόβλημα.

Μια λύση είναι να καθαιρεθεί ο σοβάς στις κολώνες να μπει μόνωση και ξανά από πάνω σοβάς.

θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο σε όλη την πλευρά εκείνη που έχει πρόβλημα χωρίς καθαίρεση του σοβά?

Link to comment
Share on other sites

Από διαμέρισμα που νοικιάζει η μητέρα μου στα Γιάνννενα 5ου ορόφου (τελευταίου)...

Το σπίτι χωρίς μόνωση, του 65', όπως και δεν υπάρχει μόνωση στην οροφή... Με μόνωση της τελευταίας, πιστεύετε ότι θα λυθεί το πρόβλημα? Κάποια πρόταση?

post-27467-0-95642400-1360076289_thumb.jpg

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

το επίχρισμα οροφής λόγω συμπύκνωσης υδρατμών (ελλείψει θερμομόνωσης) ή και εισροής νερού λόγω έλλειψης υγρομόνωσης έχει αποκολληθεί εν καιρώ και ότι απέμεινε καθαιρέθηκε και μετά περάστηκε με λευκό χρώμα. Σωστά Ίκαρε?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι το το διαμέρισμα βάφτηκε τον Αύγουστο-Σεπτέμβριο, αλλά δεν έχω εικόνα του πριν.... Φαντάζομαι ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση. Ανεβαίνοντας στην ταράτσα εύκολα παρατηρεί κανείς, την μόνωση που έχουν κάνει οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες εκτός από την μητέρα μου...είναι γύρω στα 55μ2

Κουφώματα αλλάχτηκαν πρόσφατα από απλά ξύλινα, σε 2πλα αλουμινίου...αλλά τι να το κάνεις??

Ο ενοικιαστής ζήτησε να ξαναβαφτεί, αλλά τον σταμάτησα γιατί θα ξαναδημιουργηθεί αν δεν γίνουν οι απαταίτητες εργασίες αποκατάστασης? Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

@gio,

το πρόβλημά σου δεν είναι στον τοίχο αλλά στη μόνωση του δαπέδου.

Σπάνια χρήση του σπιτιού σημαίνει ότι μέσα έχεις σχεδόν την θερμοκρασία του έξω ... το δάπεδο είναι σίγουρα μη μονωμένο ... στις γωνίες είναι που θα περιμένεις να γίνει η υγροποίηση.

Αν δεν μονωθεί εκ των υστέρων το δάπεδο (δύσκολο), το μόνο που μένει να γίνεται είναι αργή και σταδιακή αύξηση της θερμοκτασίας του με τη θέρμανση και κάθε φορά μέχρι να επέλθει ισορροπία (θερμοχωρητικότητες).

 

@ikaros13,

σωστά, θερμομόνωση και υγρομόνωση όπως και οι άλλοι (ή ακόμη καλύτερη) ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

ikaros13

 

 

γίνε πιο συγκεκριμένος!!! Τι υπάρχει απο πάνω αναλυτικά. Το πρόβλημα εμφανίζετε στην φωτό σαν κατιούσα και μάλλον θα πρέπει απο πάνω να έχει λάθος ρύση ή καθόλου ρύση.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Ικαρε βλέπω ότι η μούχλα υπάρχει κοντά στον εξωτερικό τοίχο όπου είναι λογικό να υπάρχουν οι μεγαλύτερες θερμοκρασιακές διαφορές ανάμεσα στο εσωτερικό χώρο και στο εξωτερικό περιβάλον που στα Γιάννενα καταλαβαίνω ότι θα έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (θερμογέφυρες) Επομένως εκεί είναι λογικό να δημιουργούνται συμπικνώσεις με υδρατμούς Και όπου υδρατμοί και μύκητες .... Δες και αυτό με τις κλίσεις στην οροφή μήπως συσσωρεύεται νερό όπως γράφει και ο κ Ροδόπουλος Αφου είσαι στο τελευταίο όροφο θα πρέπει να μονώσεις τουλάχιστον την οροφή και επίσης να μονώσεις και όση επιφάνεια του μπετόν της πλακας και του δοκαριού και υποστυλώματος στην όψη είναι μη μονωμένα

 

Τώρα ανάλογα τα χρήματα που διαθέτεις θα χρησιμοποιήσεις και ανάλογα υλικά από τα μονωτικά φύλλα που τοποθετούνται εξωτερικά μέχρι το πέρασμα με κάποιο υγρό μαζί με το σχετικά γαλάκτωμα Εγώ χρησιμοποίησα της iSOMAT κάποια υλικά και έλυσα το πρόβλημα μόνος μου σε ανάλογη περίπτωση

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που μου δίνετε.

Δυστυχώς δεν έχω ο ίδιος εικόνα, μιας και οι μοναδικές πληροφορίες είναι κάποιες εσωτερικές φωτογραφίες σαν και αυτή που ανέβασα, (οι υπόλοιπες με καλύτερο ζουμ) και ότι πληροφορίες έχω από τον ενοικιαστή και τη μητέρα μου.

Συνεπώς, στο θέμα των των στεγανών ρύσεων προς τις υδρορροές, δεν έχω άποψη. Μπορεί να έχουν καταστραφεί ή να μην υπάρχουν καθόλου!! Συμπεραίνω ότι οι όποιες εργασίες αποκατάστασης θα πρέπει να ξεκινήσουν από εκεί με προσεκτική δουλειά, αλλιώς θα καταστραφεί η όποια στεγανοποίηση και αν γίνει μετά...

Επειδή ο καιρός δεν επιτρέπει τέτοιου είδους εργασίες και επειδή η απόσταση είναι μεγάλη για μένα τη δεδομένη στιγμή, στην πρώτη ευκαιρία θα συνδιάσω το ταξίδι με τις προγραμματισμένες εργασίες. Εντομεταξύ θα κοιτάζω για προσφορές...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.