Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μούχλα σε τοιχοποιία (υγρασία - υδρατμοί - συμπυκνώματα)


NKOLAS

Recommended Posts

Σε τοίχο ο οποιος είναι στο όριο οικοπέδου εχει εμφανιστεί υγρασία χαμηλά. Συσσωρεύονται τα νερά του γείτονα και λιμνάζουν στην εξωτερική πλευρά του εν λόγω τοίχου. (ο γείτονας εχει τσιμεντωμένη αυλή σημειωτέον).

 

Τι κάνουμε για να αποφύγουμε την υγρασία;

 

α) ΑΝ τα νερά δε μπαίνουν στο έδαφος στο σημείο που ενώνεται ο τοίχος με το δάπεδο απο μπετό του γείτονα

-καθαρίζω ολη τη περιοχή και κολλάω ένα ασφαλτόπανο 30-40εκ επι του τοιχου και άλλο τόσο επί του δαπέδου;

-ρίχνουμε κανα 2 καροτσάκια μπετό για να δημιουργήσουμε φυσικό εμπόδιο και να μη λιμνάζουν εκει τα νερά;

-τοποθετούμε κάνα πλακάκι επι του τοίχου και επι δαπέδου; (μάλλον ασχημη λύση)

 

β) Αν τα νερά εισχωρούν στο έδαφος στο σημείο που ενώνεται ο τοίχος με το δάπεδο, μάλλον οι λύσεις είναι κοστοβόρες...

 

Τονίζω πως θελουμε κάτι οικονομικό για πολλούς λόγους που δεν είναι της παρούσης.

 

Αν κάποιος μπορει να βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

DSC_0132.JPG

 

Καλησπέρα, γνωστός μου έχει το πρόβλημα που φαίνεται στη φωτογραφία, σε νεόχτιστο σπίτι. Σ ένα σημείο έχει αποκολληθεί ακόμα και ένα τμήμα σοβατεπί. Οι αρμοί στα πλακάκια είναι σε πολύ καλή κατάσταση και η κλίση είναι μια χαρά. Πιστεύω πως είτε ο τοίχος δεν ήταν τελείως στεγνός οταν περάστηκε το σοβατεπί, είτε δεν περάστηκε αρκετη σιλικόνη πάνω απ αυτο με αποτέλεσμα απο τα πολλα νερά (ποτισμα φυτων, πλυσιμο βεραντας) να βγει αυτη η υγρασία.. Κανένας πιο έμπειρος σε κατσκευές και τέτοιου είδους αστοχίες για να πει τη γνωμη του??

Edited by aspire
Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορεί να συμβάινουν....

1)Κάποιο απ αυτα που ειπες....

2)Να μην στεγνωσε καλα η τσιμεντοκονια και να το πλακωσανε στα πλακακια κατευθειαν με αποτελεσμα να ''ξερναει'' τωρα..

3)Ανιουσα υγρασια αν απο κατω ειναι εδαφος

4) Απο τον απο πισω τοιχο που δεν ξερουμε τι εχει..

5) Σπασμενη υδρορροη και διαρροες..

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα υγρασίας σε τοίχους του ιδιόκτητου διαμερίσματός μου και θα ήθελα μερικές προτάσεις - συμβουλές για το πως να το αντιμετωπίσω.

 

Λοιπόν, έχω ένα οροφοδιαμέρισμα 5ου ορόφου 5όρωφης οικοδομής (κατασκευής 2007, με ταράτσα χωρίς μόνωση και κεραμοσκεπή χωρίς πετσί μόνωσης κάτω από τα κεραμίδια) στην πόλη των Σερρών και εξ'αρχής της παραλαβής του διαμερίσματος από τον εργολάβο, αντιμετωπίζω πρόβλημα υγρασίας στα 2 εκ των 3 υπνοδωματίων.

 

Πιο συγκεκριμένα, τα δωμάτια Νο1 και Νο2, βρίσκονται το ένα απέναντι από το άλλο αλλά στην ίδια σειρά με κοινό τους τον εξωτερικό νοτιοδυτικό τοίχο της οικοδομής. Ο τοίχος λοιπόν αυτός, ήταν ασοβάτιστος (μόνο τούβλα και φελιζόλ έβλεπες) επί 2 έτη που ζούσα εντός του διαμερίσματος, διότι ο εργολάβος που μου παρέδωσε το διαμέρισμα, περίμενε να χτιστεί μια 2όροφη μεζονέτα που θα εφαπτόταν με τον τοίχο αυτό, για να γλιτώσει τα μισά λεφτά από το σοβάτισμα, αφού θα εφαπτόταν με τον δικό μας τοίχο. Οπότε καταλαβαίνετε τι υγρασία τράβηξε τα χρόνια εκείνα. Το καλό είναι ότι ο τοίχος αυτός λούζεται από το ηλιακό φως, από τις 11:00 έως τις 18:00 κάθε καλοκαίρι, καθόσον είναι νοτιοδυτικής κατεύθυνσης, οπότε θεωρώ ότι στέγνωνε ότι υγρασία μάζευε εκείνα τα έτη. Στις 2 επάνω γωνίες έκαστου δωματίου εκ των 2 που αναφέρω (ταβάνι), οι οποίες αντιστοιχούν στις 4 των 2 δωματίων που έχουν κοινό τον εξωτερικό αυτό τοίχο, εμφανίζονταν υγρασία και μαύρη μούχλα, πρόβλημα το οποίο λυνόταν τα τελευταία 2 έτη με την χρήση αφυγραντήρα (Meacco DD8L) κατά τους χειμερινούς μήνες, με σχεδόν 12ωρη χρήση/ημερησίως. Με τον αφυγραντήρα αυτό τοποθετημένο στο πιο προβληματικό εκ των 2 αναφερομένων δωμάτιο, και μάζευα νερό σχεδόν 4 λίτρα/ημερησίως, από τα 2 δωμάτια αυτά συν το λοιπό σπίτι (ήταν στο προβληματικό αυτό δωμάτιο αλλά λόγω ανοιχτών πορτών σίγουρα τραβούσε υγρασία και από το λοιπό σπίτι). Όμως κανένας από τους 2 τοίχους των δωματίων, που από έξω ήταν ασοβάτιστοι, δεν εμφάνιζε στην επιφάνειά του ενδείξεις υγρασίας, πλην των επάνω 4 γωνιών και κατά μήκος της γωνίας, από επάνω προς τα κάτω.

 

Τώρα, μετά από τα πρώτα 6 έτη διαμονής, αποφάσισα να βάψω όλο το σπίτι, ελπίζοντας να διορθώσω λίγο και το πρόβλημα αυτό…..αλλά…..δεν λύθηκε τίποτα. Μετά από 3 μήνες από το βάψιμο και με τις πρώτες έντονες βροχές, εμφανίστηκε έντονη υγρασία, σε σημείο μάλιστα διαφορετικό από εκεί που εμφανιζόταν τα προηγούμενα χρόνια (δηλαδή στις επάνω γωνίες του ταβανιού). Τώρα εμφανίστηκε στον πλαϊνό τοίχο δίπλα από την μπαλκονόπορτα, επάνω από το καλοριφέρ και περιμετρικά του διακόπτη φωτός του μπαλκονιού!  Βγήκα στο μπαλκόνι και είδα ότι όλος ο πλαϊνός τοίχος αριστερά της μπαλκονόπορτας (περίπου 1,5μ πλάτους έως την γωνία με τον εξωτερικό πλαϊνό τοίχο της οικοδομής), είναι βρεγμένος, οπότε έτσι εξηγείται η εσωτερική έντονη υγρασία. Το παράξενο είναι δε πως ουδέποτε είχε εμφανιστεί στο παρελθόν υγρασία εκεί, ούτε εξωτερικά ούτε και εσωτερικά, παρά μόνο στις επάνω γωνίες του ταβανιού, όπως προανέφερα.

 

Λαμβάνοντας υπόψη λοιπόν όλα τα ανωτέρω, αλλά και τα παρακάτω:

 

1)    Δεν μπορώ να κάνω εξωτερική μόνωση με πλάκες (όπως επιθυμώ), τόσο λόγω κόστους όσο και του ότι δεν μπορεί να στηθεί σκαλωσιά καθόσον εφάπτεται στον τοίχο 2όρωφη μεζονέτα. Μπορώ όμως στην τοιχοποιία του μπαλκονιού μόνο, αλλά δεν θα καλύπτει έτσι και το 1,5 μέτρο εκτός μπαλκονιού, που εντοπίζω το πρόβλημα.
 

2)    Εντοπίζω να υπάρχουν εξωτερικές ρωγμές στον τοίχο (τόσο στο 1,5 μέτρο της οικοδομής όσο και σε αυτό το κομμάτι του μπαλκονιού μου) και η τοιχοποιία εκτιμώ ότι δεν έχει υδρομόνωση (μεμβράνη).   
 

3)    Πρέπει να δράσω γρήγορα σε ημέρα που θα έχει σχετικά πολύ ηλιοφάνεια, για να στεγνώσει γρήγορα, μην περιμένοντας να βγάλω το χειμώνα με αυτό το πρόβλημα να υφίσταται.
 

4)    Δεν υπάρχει οικονομική ευρωστία στον οικογενειακό προϋπολογισμό, μιας πολύτεκνης οικογένειας με πολύ αυξημένες οικονομικές υποχρεώσεις.
 

5)    Η λύση που θα δοθεί, θα είναι έως την ερχόμενη Άνοιξη, οπότε θα δω τι θα κάνω για μια πιο μόνιμη λύση.

 

 

Σκέφτομαι ως γρήγορη και οικονομική λύση για το πρόβλημά που αντιμετωπίζω, που μπορεί να εφαρμοστεί από εμένα κιόλας, την χρήση Ελαστομερούς – Μονωτικού Τοιχοποιίας (Κάθετων Επιφανειών) και την επάλειψή του στον εξωτερικό τοίχο του μπαλκονιού αλλά και του 1,5μ της τοιχοποιίας της οικοδομής. Δεδομένου ότι όπως διαβάζω εδώ, η κάλυψή του είναι περίπου 4-6m2 ανά λίτρο σε επιφάνειες με τριχοειδή και μικρορωγμές μέχρι 1mm, στεγνώνει σε 3 ώρες και βγαίνει και σε χρωματισμούς για να μην αλλοιωθεί το χρώμα του εξωτερικού τοίχου της οικοδομής, φαντάζει ιδανικό……

 

Ερωτήματα:

 

Α) Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτό το υλικό? Θα κάνει δουλειά στην περίπτωσή μου?

 

Β) Είναι δύσκολο στην εφαρμογή του, από ερασιτέχνη βαφέα (εμένα), με χρήση ρολού?

 

Σας παραθέτω και μερικές φωτογραφίες του τοίχου με το πρόβλημα, τόσο του εσωτερικού όσο και του εξωτερικού. Πατήστε επάνω για να ανοίξει σε μεγαλύτερη.....

 

Εσωτερικός Τοίχος Νο1 (Το σκούρο χρώμα είναι με την υγρασία, δεν είναι σκιά!)

 

th_Upsilongammarhoalphasigma3AF0alpha3.j

 

 

Εσωτερικός Τοίχος Νο2 (Το σκούρο χρώμα είναι με την υγρασία, δεν είναι σκιά!)

th_Upsilongammarhoalphasigma3AF0alpha1.j

 

 

Εξωτερικός Τοίχος Νο1 (Το σκούρο χρώμα είναι με την υγρασία, σε μερικά σημεία που είναι πιο ανοιχτόχρωμο δεν έχει υγρασία. Δείτε και την ρωγμή).

th_Upsilongammarhoalphasigma3AF0alpha4.j

 

 

Εξωτερικός Τοίχος Νο2 και Νο3 (Το σκούρο χρώμα είναι με την υγρασία, στην μέση της φωτό που είναι πιο ανοιχτόχρωμο δεν έχει υγρασία).

th_Upsilongammarhoalphasigma3AF0alpha6.j

 

th_Upsilongammarhoalphasigma3AF0alpha5.j

Edited by Marios Topalidis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι. 

Έχω το εξής πρόβλημα.  Σε οικοδομή του 2007 αποτελούμενη απο 11 διαμερίσματα 2 εξ΄αυτών εμφανίζουν έντονη μούχλα στα δομικά στοιχεία και λιγότερο στις τοιχοποιίες. Η μούχλα άρχισε να εμφανίζεται και σε κολώνα εσωτερική που εφάπτεται του κλιμακοστασίου της οικοδομής.  Σε όλα τα δομικά στοιχεία υπάρχει εξηλασμένη πολυστερίνη 3 εκ και στις τοιχοποιείες συνολικού πάχους 30 εκατοστών  έχει τοποθετηθεί πετροβάμβακας 50 κιλών 5 εκατοστών και διάκενο αέρα.  Τα δυο διαμερίσματα πρωτοκατοικήθηκαν το 2012 και μόνο κατά το πρώτο έτος λειτούργησε το σύστημα θέρμανσης (ενδοδαπέδια)  της οικοδομής  για τους γνωστούς λόγους...    Στα δύο αυτά διαμερίσματα κατοικούν νεες οικογένειες με μικρά παιδιά. Μου λένε οτι αερίζουν συνέχεια το σπίτι, βάζουν αφυγραντήρα ο οποίος μαζεύει συνέχεια το νερό, το έχουν βαψει με αντιμουχλικό χρώμα αλλά η μούχλα πάλι εμφανίζεται.  Το διαμέρισμα θερμαίνεται με κλιματιστικο (ένα στο σαλόνι για 72τμ περίπου καθαρής επίφανειας).  Βέβαια απο ότι μου είπαν απλώνουν συνέχεια τα ρούχα μέσα στο διαμέρισμα που επιβαρύνει το πρόβλημα.  Τα ερωτήματα μου  είναι τα εξής:

1.  Χρειάζεται να κάνω θερμοπρόσωψη τις εξωτερικές επιφάνειες ?

2.  Μήπως το πρόβλημα θα λυθεί αν λειτουργήσει η θέρμανση. 

Παρακάλω ενημερώστε με έαν κάποιος έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. 

Έχω το εξής πρόβλημα.  Σε οικοδομή του 2007 αποτελούμενη απο 11 διαμερίσματα 2 εξ΄αυτών εμφανίζουν έντονη μούχλα στα δομικά στοιχεία και λιγότερο στις τοιχοποιίες. Η μούχλα άρχισε να εμφανίζεται και σε κολώνα εσωτερική που εφάπτεται του κλιμακοστασίου της οικοδομής.  Σε όλα τα δομικά στοιχεία υπάρχει εξηλασμένη πολυστερίνη 3 εκ και στις τοιχοποιείες συνολικού πάχους 30 εκατοστών  έχει τοποθετηθεί πετροβάμβακας 50 κιλών 5 εκατοστών και διάκενο αέρα.  Τα δυο διαμερίσματα πρωτοκατοικήθηκαν το 2012 και μόνο κατά το πρώτο έτος λειτούργησε το σύστημα θέρμανσης (ενδοδαπέδια)  της οικοδομής  για τους γνωστούς λόγους...    Στα δύο αυτά διαμερίσματα κατοικούν νεες οικογένειες με μικρά παιδιά. Μου λένε οτι αερίζουν συνέχεια το σπίτι, βάζουν αφυγραντήρα ο οποίος μαζεύει συνέχεια το νερό, το έχουν βαψει με αντιμουχλικό χρώμα αλλά η μούχλα πάλι εμφανίζεται.  Το διαμέρισμα θερμαίνεται με κλιματιστικο (ένα στο σαλόνι για 72τμ περίπου καθαρής επίφανειας).  Βέβαια απο ότι μου είπαν απλώνουν συνέχεια τα ρούχα μέσα στο διαμέρισμα που επιβαρύνει το πρόβλημα.  Τα ερωτήματα μου  είναι τα εξής:

1.  Χρειάζεται να κάνω θερμοπρόσωψη τις εξωτερικές επιφάνειες ?

2.  Μήπως το πρόβλημα θα λυθεί αν λειτουργήσει η θέρμανση. 

Παρακάλω ενημερώστε με έαν κάποιος έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα διάγραμμα Glacer για να δεις πιθανές υγροποιήσεις πριν κάνεις κάτι άλλο ή φτιάξε ένα σχέδιο τομής με τα υλικά ακριβώς να το δούμε .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

To θέμα αν και έχει φτάσει τις 21 σελίδες, έχει κάποια dead links με συμβουλές οπότε είμαι αναγκασμένος να ρωτήσω .

 

Στην κρεββατοκάμαρα υπάρχει μικρό βοηθητικό μπάνιο ΧΩΡΙΣ παράθυρα. Εξαερίζεται μόνο με το κλασικό εξαεριστήρα οσμών. 

Οπότε τώρα το χειμώνα οι υδρατμοί ειναι αναπόφευκτοι.

 

Στο ταβάνι λοιπόν εμφανίζονται μαύρα spots τα οποία σιγά σιγά εξαπλώνονται. 

Τα έπλυνα πριν ένα μήνα με διάλυμμα καυτό νερό και detol.

 

Αλλά το βλέπω πάλι να εμφανίζεται σε πιο απλωμένη μορφή εκεί δλδ που καθάρισα.

 

Help!!! 

 

Βάζω και φωτογραφίες απλές και με ζουμ. Το χρώμα μάλλον είναι πλαστικό και έχει ρωγματώσεις. Μέχρι να βρω λύση το λουτρό θα το παίρνουμε στο μεγάλο μπάνιο(που έχει κ παράθυρο).

 

 

post-83080-0-68885600-1419882313_thumb.jpg

post-83080-0-84675900-1419882332_thumb.jpg

post-83080-0-07340000-1419882350_thumb.jpg

post-83080-0-35958700-1419882368_thumb.jpg

Edited by liakjim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.