Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μούχλα σε τοιχοποιία (υγρασία - υδρατμοί - συμπυκνώματα)


NKOLAS

Recommended Posts

Της benjamin Moore χρησιμοποιοω εγω, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι και οι αλλες εταιρειες δεν ειναι καλες.

 

Καλο ειναι πριν την εφαρμογη να το περασεις και ενα ειδικο  ασταρι που θα σου δωσουν απ το χρωματοπωλειο που θα τ αγορασεις.

 

Αν δεν το ξυσεις πως θα πιασεις το νεο χρωμα στο σαθρο υποστρωμα?

 

Ξυσε τοπικα με μια σπατουλα ως εκει που βλεπεις οτι εχει ξεφτισει το χρωμα. Οσο περισσοτερο βεβαια τοσο το καλυτερο....

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους & καλή χρονιά,

 

Αντιμετωπίζω και γω πρόβλημα με υγρασία / συμπυκνώματα υδρατμών στο ημιυπογειο μεζονέτας του 1887. Συγκεκριμένα εμφανίζονται συμπυκνώματα υδρατμών σε δύο τοίχους όπου περναει δοκαρι (κατα μηκος δηλαδη του δοκαριου). Βλέπεις δακρυα που ξεκινανε απο το δοκαρι. Ειδικα αν εχω κλειστη τη πορτα στο δωματιο την επομενη μερα ειναι σα να εχει νερο ο ο τοιχος...

 

Ακουμπωντας το δοκαρι με το χερι και μετα τον τοιχο η διαφορα θερμοκρασιας ειναι παραπανω απο αισθητη! Ειναι φυσιολογικο αυτο η να υποθεσω οτι δεν εχει θερμομονωση το δοκαρι?

 

Ειδικά φέτος έχω την εντυπωση οτι το προβλημα ειναι πιο εντονο επειδη έβαψα όλο το σπίτι εξωτερικά & όλο το ημιυπογειο εσωτερικά με θερμομονωτικό νανοφως και αλλαξα τα λαστιχα στα παραθυρα PVC. Υποθετω οτι το σπιτι να ειναι πιθανον πιο ζεστο οποτε και υπαρχει μεγαλυτερη διαφορα θερμοκρασιας μεσα-εξω?

 

Να φωναξω μηχανικο με θερμοκαμερα? Αν παρω κάτι σαν αυτό θα με βοηθησει λετε?

 

Τα φώτα σας... ευχαριστώ.

Edited by ydwr79
Link to comment
Share on other sites

στο πρόβλημα αυτό η λύση είναι συνήθως η θερμομόνωση ή ο καλός - καθημερινός φυσικός αερισμός του χώρου. Δοκίμασε το δεύτερο για αρχή και ενημέρωσε μας αν θες για τα αποτελέσματα.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, το έχω δοκιμάσει. Μπορώ να πω οτι περιοριζει καπως το φαινομενο αλλά λιγο να μην αερισω καλα το σπιτι, λιγο να κοιμηθω με τη πορτα σχεδον κλειστη, λιγο το υπερβολικο κρυο των προηγουμενων ημερων τσουπ ξανα εμφανιζεται και ειναι και αρκετα εντονο. Ξεχασα να αναφερω οτι μπολικη συμπυκνωση υδρατμων βρισκω και στα παραθυρα / τζαμια και ένα αναλογικο υγρασιομετρο που εχω ποτε δε πεφτει κατω απο 80% !!

Σε πρωτη φάση εχω παραγγείλει αφυγραντηρα. Θα βοηθησει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Τα κουφώματά σου είναι αλουμινίου, και αν ναι, γνωρίζεις αν τα προφίλ έχουν θερμοδιακοπή;

 

παίζει ρόλο και αυτό ειδικά στα κουφώματα αλουμινίου.

Link to comment
Share on other sites

αν θες δώσε και το link (ή τεχνικό φυλλάδιο) από το χρώμα που έβαψες για να δούμε λίγο τα χαρακτηριστικά του σε διαπνοή

Link to comment
Share on other sites

Το link του προιόντος είναι: http://www.nanophos.com/gr/SurfaPoreTD_el.html και του φυλλαδιου:http://www.nanophos.com/Downloads/PDS/gr/SurfaPore%20TD%20PDS%20GR.pdf

Edited by ydwr79
Link to comment
Share on other sites

αυτό που ανέβασες είναι πρόσμικτο που το αναμειγνύεις σε ακρυλικό χρώμα άλλης εταιρείας. Αυτό έγινε? ή έβαψες με το συνημμένο? 

nanophos.pdf

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.