Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μούχλα σε τοιχοποιία (υγρασία - υδρατμοί - συμπυκνώματα)


NKOLAS

Recommended Posts

Όχι φίλε μου, τα καλοριφέρ είναι δίπλα στα παράθυρα, το προσέξαμε αυτό. Είναι ή δίπλα στα παράθυρα - μπαλκονόπορτες ή από κάτω όπου είναι δυνατό. Οι κουρίνες είναι λεπτές και μονίμως τραβηγμένες. Μου την έχει δώσει στα νεύρα. Αερίω και στο τέλος κρυώνω και πάλι δεν το αποφεύγω. Δεν ήξερα ότι υπάρχει η θερμοδιακοπή στα αλουμίνια. Μάλλον δεν έχουν τα δικά μου. Τι νακάνω να τα ξυλώσω? Δεν υπάρχουν λεφτά και φοβάμαι τα μερεμέτια μη μου χαλάσουν την εξωτερική μόνωση γιατί οι περισσότεροι μάστορες δεν ξέρουν πως να δουλέψουν με τέτοια μόνωση.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το A/C στην αφύγρανση. Πάρε και ένα θερμόμετρο/υγρασιόμετρο/ρολόι (όχι κανένα πανάκριβο, αλλά ούτε και κανένα των 10 ευρώ) και δώσε μας μερικά νούμερα (θερμοκρασία, σχετική υγρασία).

 

Ανέβασε μία ή δύο φωτογραφία του δωματίου (όπου να φαίνεται ο εξωτερικός τοίχος με το σώμα, το κούφωμα και τα σημεία υγρασίας).

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, θα το κάνω αύριο, γιατί το πρωϊ γίνεται ο πανικός. Η θερμοκρασία σε όλα τα δωμάτια είναι μεταξύ 19 με 20 κελσίου, έχω παντού θερμόμετρα. Μόνο στην κουζίνα ανεβαίνει λίγο όταν δουλεύει ο φούρνος. Υγρασιόμετρο, λίγο δύσκολο να προμηθευτώ άμεσα, πάντως ενδεικτικά σας λέω ότι έχουμε κτήματα με πορτοκαλιές γύρω γύρω και σε 1 χλμ. περίπου είναι η θάλασσα. Μούχλα δεν έχω στους τοίχους πουθενά, μόνο η σιλικόνη πιάνει γύρω από τα κουφώματα λόγω αυτού του φαινομένου.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Έχω και εγώ πρόβλημα με μύκητες (πολλά μικρά μαύρα στίγματα σε μορφή σκόνης) σε τοίχο (στην ουσία κολώνα)

 

Παρουσιάζεται τις περιόδους που από ζεστός ο καιρός μεταβάλλεται απότομα σε κρύο. Και φυσικά αφού το κρύο συνεχίζεται για όλο το χειμώνα έχω παρέα και τους μύκητες.... τους καθαρίζω και μετά από 2 εβδομάδες ξαναεμφανίζονται...

 

Το κακό είναι οτι ξεκινάει από την κολώνα και επεκτείνεται σιγά σιγά και στον υπόλοιπο τοίχο - ταβάνι.

 

Η αγορά αφυγραντήρα (μοντέλο COBRA από ΚΑΦΦΕ http://www.ventilation.gr/en/products/catalogos/kaffe_katalogos_2008-2009/162.pdf) θα λύσει το πρόβλημα?

 

Έχω 2 μικρά παιδιά στο δωμάτιο και δεν μπορώ να σκεφτώ άλλες άμεσες λύσεις

 

Δεν ξέρω αν φταίει η εξωτερική μόνωση, στα άλλα διαμερίσματα δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα στο αντίστοιχο σημείο, αν και μου λένε όλοι οτι αυτή η μεριά σε όλους είναι η πιο κρύα... εγώ μένω στον 3ο και έχω άλλους 2 από πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Το ουσιαστικό πρόβλημα στην εμφανιση κηλίδων κλπ ειναι η μεγάλη και απότομη διαφοροποιηση εσωτερικής και εξωτερική θερμοκρασίας με φαινόμενο υγροποίησης κλπ .Για την επιλύση του πρέπει να επικεντρωθούμε στην μόνωση των επιφανειων και στον περιορισμό θερμογέφυρων στα δομικά στοιχεία .Η θέση του σωστού επίσης αερισμού ειναι επισης σημαντική .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν, εγώ έχω τα εξής προβλήματα:

 

Νοικιάζω μια ανακαινισμένη γκαρσονιέρα σε παλιά οικοδομή (του '50-'60) εδώ και 2 1/2 χρόνια και κάθε χειμώνα μου εμφανίζει υγρασία στον ένα τοίχο του υπνοδωματίου. Στην κάθετη νοητή ευθεία που διέρχεται από την πρίζα δεν εμφανίζεται υγρασία. Το υπνοδωμάτιο έχει ένα παράθυρο με κουφώματα αλουμινίου και δεν έχει θέρμανση. Νομίζω πως αυτός ο τοίχος δεν έρχεται σε επαφή με άλλο διαμέρισμα. Το φαινόμενο αυτό είναι εμφανές το πρωί, ειδικά όταν έχουν κοιμηθεί δύο άτομα στο δωμάτιο. Πριν από λίγες μέρες παρατήρησα μικρά μαύρα στίγματα στην άνω γωνία του τοίχου που "ιδρώνει", εκεί που αυτός έρχεται σε επαφή με τον τοίχο στον οποίο βρίσκεται το παράθυρο. Από ότι διάβασα σε αυτό το νήμα, αυτά είναι μύκητες οι οποίοι πρέπει να αντιμετωπισθούν με ειδικά προϊόντα. Που μπορώ να βρω αυτά τα προϊόντα; Είναι απαραίτητο να βάψω τον τοίχο με αντιμουχλική/αντιμυκητησιακή βαφή;

Γιατί εμφανίζει υγρασία ο τοίχος; Πώς μπορώ να το αποτρέψω αυτό;

Και στο ταβάνι του μπάνιου εμφανίστηκαν μύκητες. Και αυτούς με τα ειδικά προϊόντα θα τους καταπολεμήσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τι εννοείς να ανιχνεύσει υγρασία σε τοίχους;

 

Οι τοίχοι έχουν πάντα ένα συγκεκριμένο ποσοστό υγρασίας σε αέρια μορφή, το οποίο βρίσκεται σε ισορροπία με την ατμοσφαρική υγρασία.

 

Το πρώτο σημάδι για την ύπαρξη της υγρασίας είναι μία μεταβολή στην συχνότητα του ορατού φάσματος που αντανακλάται στο τμήμα του τοίχου που έχει "ποτιστεί" με υγρασία, και που συνήθως μοιάζει με σκουρόχρωμη κηλίδα σε σχέση με τον υπόλοιπο τοίχο :smile:

 

Για να απαντήσω στην ερώτηση, άλλο "φασματοσκοπικού" τύπου ανιχνευτή/μετρητή υγρασίας σε τοίχο, δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις προβλημα υγρασιας σε τοιχο εννοω.

 

αν πχ καποιος τον εχει φρεσκοβαμμενο κλπ και δεν ειναι ορατο με το ματι το προβλημα, μπορει να ανιχνευθει μεσω μηχανηματος?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορεί. Μπορεί μόνο με θερμική κάμερα και λίγη εμπειρία να εκτιμήσει αν υπάρχει ενδεχόμενο να συμπυκνωθεί υγρασία. Η καλύτερη εποχή για να μετρήσει κανείς είναι ο χειμώνας, αλλά βέβαια τότε δεν έχει και πολύ νόημα γιατί ήδη η υγρασία θα έχει αρχίσει να συμπυκνώνεται εφόσον υπάρχει πρόβλημα. Πάντως σε ερευνητικό επίπεδο κάνουν πολλά με τις θερμικές κάμερες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.