Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομιμοποίηση σε κατοικία με ψευδή άδεια μετά την 28/07/2011


Recommended Posts

Καλημέρα,

έχω μία περίπτωση κατοικίας εντός παραδοσιακού οικισμού, η οποία με έχει προβληματίσει...

 

Το ιστορικό είναι το εξής:

-Στο οικόπεδο έγινε το 2001 σύσταση δύο κάθετων ιδιοκτησιών και το 2002 εκδόθηκε άδεια ανέγερσης δύο κατοικιών.

-Στη μία από τις δύο κατοικίες, που αφορά την υπόθεση που ανέλαβα, η άδεια περιλαμβάνει υπόγειο+ισόγειο ενώ στην πραγματικότητα έγινε και α' όροφος.

-Το 2012 εκδόθηκε άδεια προσθήκης ορόφου, θέλοντας να "νομιμοποιήσουν" τον όροφο, όμως στην άδεια δεν έδειξαν την υφιστάμενη κατάσταση του ορόφου, αλλά "έκοψαν" κάποιους χώρους.Η άδεια δεν έκλεισε ποτέ.

 

Ερώτηση:

Αν εγώ πάω για υπαγωγή της κατοικίας στο 4178 ,αυτή η καθ' όλα ψευδής άδεια, μου δημιουργεί πρόβλημα αν πω ότι θα τακτοποιήσω τον όροφο?Επίσης επειδή θα περάσει και από την επιτροπή ελέγχου, οι ιδιοκτήτες και ο μηχανικός της άδειας του 2012 θα έχουν κίνδυνο κυρώσεων, εφόσον εγώ θα έχω αποδείξει ότι όλα αυτά έγιναν το 2002?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες όμως το πιο βασικό!

Υπάρχει ακύρωση από Υ.ΔΟΜ κάποιας από τις 2 Ο.Α ΝΑΙ ή ΟΧΙ

 

Αν δεν υπάρχει τα υπόλοιπα είναι  (συγνώμη κι΄ολας) απλώς φαντασίες σου

Αλοίμονο ΜΑΣ, αν εξετάζονταν όλα αυτά που παραθέτεις

 

y.g

Τις τυχόν αυθαιρεσίες σου, θα τις εξετάσεις, βάσει της τελευταίας Ο.Α

(αυτό λέει ο 4178)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να μην κατάλαβες κάτι, καθώς αυτά που αναφέρω δεν τα φαντάστηκα. μου τα εξήγησαν οι ιδιοκτήτες και είναι η πραγματικότητα.

Φυσικά δε μπορώ να νομιμοποιήσω αυθαιρεσίες που έγιναν σε στάθμη η οποία έγινε με άδεια του 2012.

Οπότε, είτε η άδεια του 2012 δε μπορεί να αγνοηθεί και η κατοικία θα είναι αυθαίρετη στο εξής, ή δεν την λαμβάνω υπ'όψιν και τακτοποιείται όλη η στάθμη του ορόφου.

 

Καμία άδεια δεν έχει ακυρωθεί από την Υ.ΔΟΜ. .

 

ΚΑΝΑ ευχαριστώ για την απάντηση, αν γίνεται θα ήθελα τις απαντήσεις κι άλλων συναδέλφων στην ερώτηση!

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο δε θα λάβεις υπόψιν την άδεια του 2012;

Εκδόθηκε με τον 3040 ή με ΠΔ93, τι εννοείς δεν έκλεισε η άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Η αδεια εκδοθηκε με ΠΔ93 και δεν πληρωθηκαν οι επιβλεψεις.

Ρωταω ΑΝ μπορω να αγνοησω την αδεια του 2012,γιατι αν δε μπορω,τοτε δε μπορει να τακτοποιηθει η κατοικια.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που την ¨αγνοήσεις¨ ξέρεις πολύ καλά πως δεν υπάρχει κανένας μηχανισμός που ενεργοποιηθεί, ειδικότερα αν η άδεια εκδόθηκε με ΠΔ93. Επαφίεται σε σένα.

Αν επιτρέπεται για ποιο λόγο θέλεις να την αγνοήσεις;

Επειδή δε πληρώθηκαν οι επιβλέψεις;

Γιατί οι μισές άδειες προσθήκης έτσι είναι.

Αν πας για νομιμοποίηση κανένας υπάλληλος δε θα σου τα ζητήσει, κάνε μια ερώτηση.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Εχουν υπερβει τα επιτρεπομενα μεγεθη και δε μπορει να "νομιμοποιηθει".Μονο να υπαχθει στον 4178 με "τακτοποιηση".

Link to comment
Share on other sites

εε..ε !! 

δεν μας τα είπες μαζεμένα!! (ότι στην άδεια του 2012 έγιναν υπερβάσεις του ορόφου που αφορά)

 

Αλλα ανέφερες στην αρχή- Ότι έκρυψαν χώρους των κάτω ορόφων

Link to comment
Share on other sites

Το 2012 εκδόθηκε άδεια προσθήκης ορόφου, θέλοντας να "νομιμοποιήσουν" τον όροφο, όμως στην άδεια δεν έδειξαν την υφιστάμενη κατάσταση του ορόφου, αλλά "έκοψαν" κάποιους χώρους.Η άδεια δεν έκλεισε ποτέ.

 

Τα παραπανω τα εγραψα στην αρχη!!

Link to comment
Share on other sites

Άρα τακτοποιείς τις υπερβάσεις της πραγματικότητας σε σχέση με την άδεια του 2012.

Ότι θα έκανε οποιοσδήποτε συνάδελφος που δεν θα ήξερε λεπτομέρειες και θα εφάρμοζε απλά το νόμο ...

Δεν έχεις δικαίωμα να αμφισβητήσεις την άδεια ... ο πελάτης την έβγαλε ... απλά θα ελέγξεις τις υπερβάσεις της.

Ο νόμος, μέχρι τώρα, το "κλείσιμο" των αδειών το έχει αφήσει στη φιλοπατρία των ιδιοκτητών ...

Τώρα λέει ότι θα το πάει σε ΠΕΚ ... βοήθησε τον πελάτη σου να μπορέσει (κάποτε) να το πάρει !

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.