Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πάχος θερμοπρόσοψης και υλικά επένδυσης


skifx

Recommended Posts

καλησπέρα στο site..

 

σε οικοδομή με μόνο περατωμένο τον ΦΟ, θέλω να κάνω θερμοπρόσοψη σε 3 ορόφους από τη  μία μεριά και σε 2 ορόφους από την άλλη. 

 

 

Τι θα πρέπει να προσέξω και τι ακριβώς να ψάξω στο εμπόριο; (πχ διογκωμένη γραφιτούχα ή κάτι άλλο;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια ενδιαφερομαι για θερμομονωση εξωτερικων τοιχων στο σπιτι μου. Εχω παρει προσφορες και ενα συγκεκριμενο φελιζολ που ολοι μου το λενε ως καλο, εχει λ ο.ο31 (8cm). Αυτο ειναι καλο; η ερωτηση μπορει να μη δτεκει γιατι φεν ειμαι μηχανολογος αλλα παιζρι καποιο ρολο; τι να κοιταξω;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενδιαφερομαι για θερμομονωση εξωτερικων τοιχων στο σπιτι μου. Εχω παρει προσφορες και ενα συγκεκριμενο φελιζολ που ολοι μου το λενε ως καλο, εχει λ ο.ο31 (8cm). Αυτο ειναι καλο; η ερωτηση μπορει να μη δτεκει γιατι φεν ειμαι μηχανολογος αλλα παιζρι καποιο ρολο; τι να κοιταξω;

 

τον τσοπάνη που θα το βάλει, τα ειδικά τεμάχια, αν θα καθαιρέσει σοβάδες πρώτα, αν υπάρχει μελέτη, αν τα υλικά είναι συμβατά μεταξύ τους διότι ο τσοπάνης κάνει χαρμάνια ανάλογα τι χρωστάει σε ποιόν ή που τα βρήκε ληγμένα. Στατιστικά οι θερμό-προσώψεις στην Ελλάδα αστοχούν εντός 3-8 ετων 

 

1. 30% αστοχεί λόγο τσοπάνη, τοποθέτησης και μη χρήσης των ειδικών τεμαχίων. 

2. 22% λόγω ασυμβατότητας υλικών

3. 10-15% λόγω έλλειψη μελέτης ή λάθος μελέτης (αν πχ αυξήσεις την υγρασία στο εσωτερικό του σπιτιού είναι λάθος μελέτη και καλύτερα να αλλάξει δουλειά)

4. 10% Άλλοι λόγοι

 

Το υπόλοιπο ποσοστό που μένει μάλλον δεν πέτυχε αλλά σε μεγάλο ποσοστό έτυχε. Διαβάζεις το άρθρο εδώ και πορεύεσαι

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

H Knauf κατασκευάζει μόνο τις ρητινούχες κόλλες και την τελική επίστρωση, τα υπόλοιπα είναι υλικά από ντόπιους κατασκευαστές.

Link to comment
Share on other sites

 

Σοβαρά κ. Ροδόπουλε μια τόσο μεγάλη εταιρία σαν την Knauf έχει τόσο μεγάλο ποσοστό αποτυχίας?

 

Δεν αγοράζεις τοποθέτηση Knauf αλλά ένα υλικό Knauf απο τα τουλάχιστον 4 που απαιτούνται.

 

Το ποσοστό αστοχίας είναι αποτέλεσμα της μαστοράντζας που θέλουν να πουλάνε και φθηνά και να βγάζουν πολλά. Αν διαφωνείτε σας προτείνω να πάρετε τον εργολάβο σας και να τον ρωτήσετε να σας πει αν το σύστημα είναι σύστημα ETICS. Αν σας πει τι είναι αυτό και που το πουλάνε να φύγετε τρέχοντας.

 

 

H Knauf κατασκευάζει μόνο τις ρητινούχες κόλλες και την τελική επίστρωση, τα υπόλοιπα είναι υλικά από ντόπιους κατασκευαστές.

 

αυτό δεν λέει τίποτα διότι διατηρεί ένα σοβαρό ποιοτικό έλεγχο.

 

Ας βγει το ΤΕΕ να εξηγήσει τι σημαίνει ETICS. Αν δεν μπορεί να το κλείσει το μαγαζί ή να δηλώσει αναρμόδιο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

ναιιιιι... είναι κλωνοποιημένοι..... (πλάκα κάνω)

 

Είναι διαφορετικά πρόσωπα... τους γνωρίζω κ τους 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.