Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή δικαστικού πραγματογνώμονα


Recommended Posts

έχω ορκιστεί, έκανα την πραγματογνωμοσύνη και κατέθεσα τα χαρτιά στο πρωτοδικείο γαι την πληρωμή. εκει μου ζητήσανε προκειμένου να πληρωθώ τα παρακάτω χαρτιά :

1. έκθεση διορισμού

2. έκθεση ορκίσεως

3. εκθεση εγχειρήσεως πραγματογνωμοσύνης

4. έκθεση πραγματογνωμοσύνης

5. κατάσταση πληρωμής

6. υπεύθυνη δηλ. ωρών απασχόλησης και

7. υπεύθυνη δηλ. ασφαλισμένου.

Αυτό που μου είπαν είναι ότι την κατάσταση πληρωμής την συντάσσω εγώ βάσει πίνακα δικαιωμάτων σύμφωνα με το αρ.102 του Π.Δ 696/74. εκεί είναι η απορία μου. αυτός ο πίνακας δικαιωμάτων που στο καλό βρίσκεται και πωσ συντάσσεται?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή δεν είναι η σωστή ενέργεια και αμφιβάλλω πολύ αν καταλήξει σε ουσιαστικό αποτέλεσμα, δηλαδή σε πληρωμή. Και αυτό γιατί, το Πρωτοδικείο δεν έχει εγγεγραμμένες πιστώσεις για να πληρώνει πραγματογνώμονες, αφού η διαδικασία αυτή περιλαμβάνεται στις υποχρεώσεις του επισπεύδοντος τη δίκη. Το σφάλμα σου είναι ότι ενώ έπρεπε να είχες ήδη εισπράξει την αμοιβή σου από τον επισπεύδοντα, και να είχες καθαρίσει με την υπόθεση, τώρα έχεις εμπλακεί σε μια διαδικασία, της οποίας όχι μόνο το αποτέλεσμα είναι αβέβαιο αλλά, είμαι βέβαιος ότι, δεν πρόκειται να εισπράξεις ούτε μέρος καν του ποσού που διεκδικείς.

 

Στη διαδικασία τώρα. Το 1 είναι η απόφαση του δικαστηρίου για το διορισμό σου. Το 2 πρέπει να το αναζητήσεις είτε από τους δικηγόρους των διαδίκων είτε από το Πρωτοδικείο. Το 3 δεν υπάρχει στην πραγματικότητα ως έκθεση γιατί, στην ουσία, η έκθεση αντιστοιχεί στη σφραγίδα που βάζει ο γραμματέας στην τελευταία σελίδα της έκθεσης, όταν την παραδίδεις, και υπογράφεις. Επομένως, ίσως χρειαστεί ένα βεβαιωμένο αντίγραφο της σελίδας αυτής. Το 5 είναι μία κατάσταση που θα ετοιμάσεις με βάση τον τρόπο υπολογισμού της αμοιβή σου. Δεν υπάρχει πρότυπο γι' αυτήν αλλά, αν την υπολογίσεις με τις ώρες απασχόλησης και τα έξοδα μετάβασης κλπ, πρέπει να στηριχθείς στις διατάξεις του άρθρου 102 που λέει, στην ουσία, ότι στις περιπτώσεις που δεν προβλέπονται στα προηγούμενα άρθρα του 696/74, όπως αυτό τροποποιήθηκε με το πδ 515/1989, η αμοιβή υπολογίζεται με τις ώρες απασχόλησης, βάσει της εμπειρίας κλπ.Η κατάσταση αυτή δεν ονομάζεται, οπωσδήποτε, πίνακας δικαιωμάτων. Το 6 είναι μία υπεύθυνη δήλωση για τις ώρες που θα δηλώσεις ως απασχόληση και το 7 δεν το καταλαβαίνω αλλά υποθέτω ότι εννοεί τον ασφαλιστικό σου φορέα.

 

Σου εύχομαι καλό ξεμπλέξιμο και καλή επιτυχία στις διεκδικήσεις σου , αν και αμφιβάλλω αν θα προκύψει αμοιβή με αυτή τη διαδικασία. Σε κάθε περιπτωση, είναι ένα (πάθημα-) μάθημα που όλοι μας περνάμε σε κάποια περίοδο της σταδιοδρομίας μας. Αν, πριν από τις ενέργειές σου, είχες κάνει αναζήτηση με τη λέξη-κλειδί "πραγματογνωμοσύνη", θα έβρισκες πολλά θέματα σχετικά και οπωσδήποτε αυτό εδώ στο οποίο έχω καταγράψει μερικά από τα βήματα που πρέπει να έχουν υπόψη τους όσοι θέλουν να ασχοληθούν με το "άθλημα" των πραγματογνωμοσυνών.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Είμαι ορισμένος απο το Δικαστήριο σε πραγματογνωμοσύνη κτιριακού έργου

αυτό που ψάχνω είναι πως θα υπολογίσω την αμοιβή μου και με ποιόν τρόπο θα πληρωθώ και απο ποιόν. Λόγω του ότι είμαι δημόσιος υπάλληλος δεν μπορώ να κόψω απόδειξη παροχής υπηρεσιών.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Αναζητώντας με τη λέξη κλειδί "πραγματογνωμοσύνη" θα βρεις πλούσιο υλικό για το θέμα αυτό.

 

Το γεγονός ότι είσαι ΔΥ δεν απαγορεύει τη δήλωση έναρξης επαγγέλματος στη ΔΟΥ για τη δυνατότητα έκδοσης ΔΠΥ, αλλά αυτό είναι μια μεγάλη ιστορία που πρέπει να τη σκεφτείς πολύ σοβαρά πριν πάρεις τις αποφάσεις σου.

 

Σε κείμενο που έχω αναρτήσει στα downloads αναφέρω ότι το θέμα της αμοιβής ενός "δικαστικού" πραγματογνώμονα δεν περιγράφεται σε κανένα πίνακα αμοιβών και ως εκ τούτου μπορεί να προκύψει από την προεκτίμηση αφενός των ωρών απασχόλησης για τη διενέργεια της πραγματογνωμοσύνης αφετέρου τη σύνταξη της σχετικής έκθεσης και όλων των στοιχείων (διαγράμματα κλπ) που τη συνοδεύουν.

 

Καλό είναι να ζητάει ο πραγματογνώμων προκαταβολή, από την επισπεύδουσα πλευρά (εγώ ζητώ 50%), και εξόφληση της αμοιβής πριν από την κατάθεση της έκθεσης στη γραμματεία του δικαστηρίου. Εάν προκύψουν απρόβλεπτες καταστάσεις είναι δυνατόν να αναθεωρηθεί η προεκτιμηθείσα αμοιβή και να ενημερωθεί η επισπεύδουσα πλευρά, που έχει και την υποχρέωση, σύμφωνα με τη δικονομία, να κινεί τη διαδικασία.

 

Είναι δυνατόν να δημιουργηθεί "ηθικό" πρόβλημα στον πραγματογνώμονα, στην περίπτωση που η επισπεύδουσα πλευρά δεν προκύπτει ως ο"νικητής", σύμφωνα με τα συμπεράσματα της έκθεσης (όχι του δικαστικού αγώνα γιατί για την τελική έκβαση υπεισέρχονται και πολλοί άλλοι παράγοντες). Σ' αυτές τις περιπτώσεις μπορεί να προβλέπει ο πραγματογνώμων το τελικό συμπέρασμα εκ των προτέρων και να επιδιώκει, εάν είναι δυνατόν, την είσπραξη του μισού της αμοιβής και από τις δύο πλευρές. Σε κάθε περίπτωση, ο "δικαστικός" πραγματογνώμων δεν πρέπει να ανακοινώνει στις αντιμαχόμενες πλευρές στοιχεία ή και το τελικό συμπέρασμα της έκθεσής του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. Σε περίπτωση που ο επισπεύδων αρνηθεί να προκαταβάλει τμήμα της αμοιβής η να μην πληρώσει και τίποτα πως αντιμετωπίζεται ;

2. Εάν ζητήσει απόδειξη για τα χρήματα που θα δώσει αρκεί μια απλή κατάθεση στην τράπεζα ή θα πρέπει οπωσδήποτε να οδηγηθώ στην ΔΠΥ, αν και είμαι Δημ. Υπάλληλος;

Link to comment
Share on other sites

1. Με δεδομένο ότι έχεις ήδη ορκιστεί, θα απευθυνθείς και στην άλλη πλευρά και, αν και αυτή η πλευρά δεν αντιδράσει, που είναι φυσικό, τότε το μόνο που θα έκανα εγώ είναι να κοινοποιήσω και στις δύο πλευρές μία επιστολή στην οποία θα περιέγραφα το ιστορικό και θα κατέληγα στο ότι η πραγματογνωμοσύνη δεν μπορεί διενεργηθεί για το λόγο ότι η επισπεύδουσα (αλλά και η άλλη) πλευρά αρνήθηκε να καταβάλει την αμοιβή. Η ενέργεια αυτή μπορεί να φέρει αποτέλεσμα για την καταβολή της αμοιβής και, εν πάση περιπτώσει, εάν ζητηθεί από την επισπεύδουσα πλευρά η αντικατάσταση του πραγματογνώμονα, λόγω μη διενέργειας της πραγματογνωμοσύνης, η άλλη πλευρά θα επιδείξει την επιστολή στο δικαστήριο ώστε να "αφοπλίσει" την επισπεύδουσα. Με τη λύση αυτή αφενός ο πραγματογνώμων θα έχει κάνει τη σωστή κίνηση αφετέρου είναι δυνατόν να ενημερωθεί το δικαστήριο για την πραγματική εικόνα της διαδικασίας στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

 

2. Ο πραγματογνώμων πρέπει, σε κάθε περίπτωση, να εκδίδει ΔΠΥ για κάθε έκθεση που συντάσσει ανεξάρτητα αν είναι ΔΥ ή ελεύθερος επαγγελματίας. Γνωρίζω περιπτώσεις που ο πραγματογνώμων ενημέρωσε την επισπεύδουσα πλευρά για την αμοιβή και την έκδοση ΔΠΥ (οπότε αυτή επιβαρύνεται με ΦΠΑ) και η πλευρά αυτή προτίμησε να περιοριστεί στην κατάθεση της αμοιβής στον τραπεζικό λογαριασμό του πραγματογνώμονα αλλά υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να λειτουργήσει σε βάρος του αυτή η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

1.Σε περίπτωση που η πραγματογνωμοσύνη διατάσεται απο το δικαστήριο, τότε πως θα γίνει η πληρωμή της αμοιβής ;

2. Στην περίπτωση που υπάρχει επισπεύδουσα πλευρά βάσει ποιού άρθρου του κώδικα πολιτικής δικονομίας απαιτείται η αμοιβή και γενικότερα ο τρόπος εκτέλεσής της;

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεσε από την ΔΟΥ με επιταγή και τα δικαιολογητικά που κατατίθονται στην διακαστική αρχή (ειρηνοδικείο , εισαγγελία κλπ)

1) Αίτηση προς το Υ.Δ/νης δια του εισαγγελέως

2 ) Παραγελία

3) όρκιση

4) Εκθεση κατάθεσης πραγμ/νης

5) πραγμ/νη

6) Κατάσταση δαπάνης σε δυο αντίγραφα

7) Υπεύθυνη δήλωση σε ποιά ΔΟΥ ανήκει με το ΑΦΜ και με την σημείωση ότι εκδίδει νόμιμες αποδείξεις

8-) Δήλωση χρόνου απασχόλησης κατά την διάρκεια της πραγματο/νης

 

και πάρε ένα τσουβάλι για τα λεφτά γιατί εγώ για εργασία που είχα κοστολογήσει 1500 Ε πήρα αν θυμάμαι καλά 300 Ε συν κάτι ψιλά

Link to comment
Share on other sites

@ ΓΕΩΡΓΙΟ ΜΙΧΑΗΛ

Η διαδικασία που περιγράφεις αφορά αποκλειστικά και μόνον στην πραγματογνωμοσύνη που συντάσσεται για διερεύνηση ποινικών αξιόποινων πράξεων. Επειδή σ' αυτή την περίπτωση δεν υπάρχουν διάδικοι αλλά η Δικαιοσύνη αναζητά ποινικές πράξεις για να αποδώσει ευθύνες σε κατηγορούμενο/ους, η καταβολή της αμοιβής γίνεται από το Υπ. Δικαιοσύνης και, όπως είναι επόμενο, το πινάκιο αμοιβής περικόπτεται βάναυσα από άγνωστους αρμόδιους (??) χωρίς να έχει ο πραγματογνώμων τη δυνατότητα να αντιδράσει. Ένας τρόπος, βέβαια, είναι να "φουσκώσει" το πινάκιο αμοιβής, αλλά και πάλι η περικοπή θα είναι γενναία. Ευτυχώς είναι λίγες οι περιπτώσεις αυτές και αναλογούν ελάχιστες στο μεγάλο αριθμό πραγματογνωμόνων που είναι γραμμένοι στους καταλόγους των Πρωτοδικείων της χώρας.

 

@tsiberi34

Φαίνεται ότι αναλαμβάνεις την πρώτη πραγματογνωμοσύνη και είναι, σε ένα βαθμό, εύλογες οι ανησυχίες και, επομένως, οι ερωτήσεις σου. Όλες οι δικαστικές πραγματογνωμοσύνες διατάσσονται από το δικαστήριο κάθε βαθμίδας (Ειρηνοδικείο, Πρωτοδικείο, Εφετείο) και η διαδικασία καταβολής της αμοιβής στον πραγματογνώμονα δεν ορίζεται στις διατάξεις της πολιτικής δικονομίας. Όσα αναφέρονται εδώ για τη διαδικασία αυτή στηρίζονται, βασικά, στην ευθύνη της "επισπεύδουσας πλευράς" από τους διαδίκους και, επικουρικά, στη μακρόχρονη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι.Πρόσφατα πραγματοποίησα μια πραγματογνωμοσύνη που μου ανέθεσε το το ΤΕΕ.Αυτό που έκανε εντύπωση είναι το εξής

Ο ιδιώτης έθεσε προς εξέταση περί τα 15 αιτήματα.Τα 14 αφορούσαν την ειδικότητα του ΠΜ και απαντήθηκαν από εμένα (μου βγήκε ο πάτος ) και το ένα που αφορούσε τον καυστήρα απαντήθηκε από ΗΜ.Το εντυπωσιακό είναι ότι η αμοιβή μου ήταν η μισή από του ΗΜ...Μπορεί καποιος να με διαφωτίσει πως προκύπτουν οι αμοιβές πραγματογνωμοσυνων του ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.