Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή δικαστικού πραγματογνώμονα


Recommended Posts

Οι πραγματογνωμοσύνες του ΤΕΕ είναι ένα τελείως διαφορετικό θέμα και αντιμετωπίζονται από το ΤΕΕ ως "συνεισφορά" του επιστημονικού δυναμικού στο κοινωνικό σύνολο. Έχει συγκεκριμένους κανόνες και διαδικασία, όπως πχ ότι μετά την κατάθεση της έκθεσης, οι διάδικοι μπορούν να καταθέσουν αντιρρήσεις και ο πραγματογνώμων να διατυπώσει τις απόψεις του επ' αυτών. Μπορείς να βρεις πολύ υλικό στο forum σχετικά με το θέμα αυτό.

 

Με βάση τη φιλοσοφία του ΤΕΕ, η αμοιβή του πραγματογνώμονα διαμορφώνεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα και ίσως και κάτω από το θεωρητικό ελάχιστο όριο. Το θέμα της αναντιστοιχίας μεταξύ της αμοιβής σου και εκείνης του ΗΜ, δεν το γνωρίζω αλλά αξίζει μια διερεύνηση στο αντίστοιχο Γραφείο του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με βάση τη φιλοσοφία του ΤΕΕ, η αμοιβή του πραγματογνώμονα διαμορφώνεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα και ίσως και κάτω από το θεωρητικό ελάχιστο όριο..

 

Αυτό το όριο ποιο είναι?Πάντως όφείλω να πω ότι το ποσό της αμοιβής μου ήταν μεγαλύτερο από αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος σε προηγούμενο post για δικαστική πραγματογνωμοσύνη (350 ευρώ).

 

Θα ήθελα να αποφύγω την ερώτηση προς το αρμόδιο τμήμα του ΤΕΕ σχετικά με την αμοιβη του ΗΜ....

 

Υ.Γ. Δεν έχω καταλάβει την ακριβή διαφορά μεταξύ δικαστικής και πραγματογνωμοσύνης μέσω ΤΕΕ και διαβάζοντας και στο φόρουμ διαπιστώνω μεγάλη σύγχυση μεταξύ των συναδέλφων.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Δεν έχω καταλάβει την ακριβή διαφορά μεταξύ δικαστικής και πραγματογνωμοσύνης μέσω ΤΕΕ και διαβάζοντας και στο φόρουμ διαπιστώνω μεγάλη σύγχυση μεταξύ των συναδέλφων.

 

Με αναζήτηση στις βασικές λέξεις-κλειδιά, μπορείς να βρεις πλούσιο υλικό τόσο για τις δικαστικές όσο και για εκείνες του ΤΕΕ. Η κύρια και ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους είναι ότι η δικαστική πραγματογνωμοσύνη αποτελεί ένα ουσιαστικό στοιχείο για τη διαμόρφωση της απόφασης του δικαστηρίου, η οποία και είναι δεσμευτική και υποχρεωτική για τους διαδίκους, ενώ η πραγματογνωμοσύνη του ΤΕΕ αποτελεί ένα τεχνικό αλλά μη δεσμευτικό στοιχείο για τα εμπλεκόμενα μέρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι, καλησπέρα

Βρίσκομαι στην εκπόνηση πραγματογνωμοσύνης και εχτές με ενημέρωσε ο δικηγόρος του επισπεύδωντος ότι τελικά οι διάδικοι τα 'βρήκαν ' μεταξύ τους.

Οι ερωτήσεις μου είναι άν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει

1) Τι πρέπει να πράξει ο πραγματογνόμων δηλ. σταματάει η διαδικασία, κάτι άλλο..

2) Τι αμοιβή πληρώνεται

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις τι έκανες με την πραγματογνωμοσύνη. Σου έδωσαν στοιχεία και ξεκίνησες; Είσαι στη μέση; Ολοκλήρωσες; Είχες πάρει προκαταβολή;

 

Η απλή (ίσως και τηλεφωνική) ενημέρωση του πραγματογνώμονα ότι τα βρήκαν, δεν τον καλύπτει, νομικά, και χρειάζεται ενημέρωση με εξώδικο. Σε κάθε περίπτωση, εάν έχεις προχωρήσει σε κάποιο στάδιο της πραγματογνωμοσύνης και θεωρείς ότι πρέπει να αμοιφθείς για τη δουλειά που έκανες, μπορείς να στείλεις εξώδικο στον δικηγόρο του επισπεύδοντα, περιγράφοντας τη δουλειά που έκανες, και ίσως σε περισσότερο προχωρημένο στάδιο, και, φυσικά, την αμοιβή σου.

 

Εάν δεν αποδώσει καρπούς η προσπάθεια αυτή, μπορείς να καταθέσεις, το ταχύτερο δυνατόν, ένα πινάκιο αμοιβής στη γραμματεία του δικαστηρίου, με την ελπίδα ότι το δικαστήριο θα λάβει υπόψη την απαίτησή σου, πριν εκδώσει την απόφασή του.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΜΑΚΑΡ μου έχει δώσει στοιχεία ο επισπεύδων διάδικος και έχω ξεκινήσει την διαδικασία. Απο τον άλλο διάδικο έχω απλώς μια ενημέρωση χωρίς κάποιο έγγραφο στα χέρια μου και με καθυστέρηση στην ενημέρωση για λόγους υγιείας και μη δυνατότητας να έρθει στον τόπο της υπόθεσης.

Δυστυχώς ούτε προκαταβολή ζήτησα γιατί ήθελα πρώτα να έχω μια καλή εικόνα της υπόθεσης και κατόπιν να προχωρούσα σε πινάκιο αμοιβών

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι σε πολύ πρώιμο στάδιο, όπως περιγράφεις, δεν είναι σκόπιμο να καταθέσεις πινάκιο αμοιβής. Πάντως, όπως έχω αναφέρει σε παρεμφερές θέμα, πρέπει ο πραγματογνώμων να ζητάει προκαταβολή, ώστε αφενός να είναι κατοχυρωμένος έναντι απρόβλεπτων εξελίξεων αφετέρου να μπορεί να αντιμετωπίσει έξοδα για να μην πληρώνει από την τσέπη του. Εάν θεωρείς σκόπιμο, μπορείς να συζητήσεις με τον επισπεύδοντα να σου καταβάλει τα έξοδα και την αμοιβή για την απασχόληση που είχες μέχρι τώρα.

 

Στο ουσιαστικό μέρος, για να είσαι τυπικά σωστός στο δικαστήριο που σε διόρισε, πρέπει να καταθέσεις μία δήλωση ότι δεν διενήργησες την πραγματογνωμοσύνη για τους λόγους που σου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΜΑΚΑΡ θεωρείς ότι εφόσον η αμοιβή που προκύπτει απο την έως τώρα διενέργεια της πραγματογνωμοσύνης είναι μικρότερη της ελάχιστης, θα πρέπει να ζητήσω την ελάχιστη αμοιβή , αν δεν κάνω λάθος 5000 χ λ;

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό που προτείνεις, δείχνεις ότι θέλεις να ξεκινήσεις μια κόντρα με τον επισπεύδοντα, η οποία, νομίζω ότι, θα σε οδηγήσει σε περιπέτειες.

 

Η φιλική διεκδίκηση μιας αμοιβής που θα σε ικανοποιεί για το χρόνο απασχόλησής σου, είναι η καλλίτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.