Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή δικαστικού πραγματογνώμονα


Recommended Posts

Παραθέτω μια κατάσταση - πινάκιο αποζημίωσης που κάθε φορά καταθέτω. Είναι αρκετά "τυπικό" αλλά για αυτό τον λόγο είναι πιο ευπρόσδεκτο από τους δικαστές (χωρίς όμως αποτέλεσμα στο ύψος της αμοιβής)

 

Δυστυχώς, αυτή είναι η (θλιβερή) πραγματικότητα για το μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eχουμε κανενα νεοτερο στοιχείο σχετικα με τις αμοιβες μας απο Δικαστηρια? Τωρα που εχει γινει και υποχρεωτικη η καταθεση της αμοιβης μεσω Ενιαιας Αρχης Πληρωμης ΕΑΠ??????

Edited by fotischr
Link to comment
Share on other sites

Τι νεοτερο να υπαρχει;

Πληρωνεσαι μετα απο 2-3 χρονια με ποσο ξεφτιλα .

Για πραγματογνωμοσυνη που αφορουσε 2 θανατους απο πτωση τοιχου σε σπιτι μου εδωσαν μετα απο 3 χρονια καθαρα 349 ευρω !!

Με καλεσαν δε και μαρτυρα στο δικαστηριο που ηδη εχει αναβληθει 5 φορες (υποθεση του 2014 και ακομα πηγαινω στο δικαστηριο )

Αν δε εχουμε και εφετειο θα παω και εκει ( ολα τα εξοδα απο την τσεπη μου !! )

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Η ΕΑΠ αφορούσε (και αφορά) δημόσιους υπαλλήλους.

Εγώ ως Ε.Ε. δεν είδα καμιά διαφορά, ή μάλλον είδα περεταίρω μείωση αμοιβής και πληρωμή μετά από 3 χρόνια (αμοιβές 60-300 € με το ΦΠΑ) και αν είναι σοβαρό το θέμα σε τρέχουν και στα δικαστήρια (στην καλύτερη περίπτωση σαν μάρτυρα).

Ξεκίνησε μια προσπάθεια για τη δημιουργία κάποιου "οδηγού" σχετικά με τις αμοιβές των Πραγμ/νων, αλλά έμεινε στην προσπάθεια ..... Ορθώς είχε αναφερθεί ότι τουλάχιστον δεν πρέπει να υπάρχει ΦΠΑ, αλλά έκτοτε ουδέν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παραθέτω μια κατάσταση - πινάκιο αποζημίωσης που κάθε φορά καταθέτω. Είναι αρκετά "τυπικό" αλλά για αυτό τον λόγο είναι πιο ευπρόσδεκτο από τους δικαστές (χωρίς όμως αποτέλεσμα στο ύψος της αμοιβής)

Το αρχείο δεν κατεβαίνει, μήπως είναι εύκολα απο κάποιον συνάδερφο να το επισσυνάψει ξανα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 17/10/2012 at 10:21 ΜΜ, MAKAP said:

 

Στα posts #74 και #83 (Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2011) έχω περιγράψει την προσωπική μου εμπειρία από πραγματογνωμοσύνη για ποινικό δικαστήριο, δηλαδή με διορισμό από Εισαγγελέα, με στόχο να ενημερωθούν όσοι ασχολούνται με πραγματογνωμοσύνες για το θέμα της αμοιβής μιας πραγματογνωμοσύνης γι' αυτή τη βαθμίδα δικαιοσύνης.

 

Δυστυχώς, δεν μπορείς να κάνεις τίποτε και το χειρότερο είναι ότι η αμοιβή, αν και κατατίθεται σε μορφή πινακίου και συντάσσεται με βάση τα άρθρα του Κώδικα, όπως κακώς απαιτείται κατά την άποψή μου, ελέγχεται από άσχετους δικαστικούς "υπαλλήλους", περικόπτεται αναιτιολόγητα σε βαθμό που να καλύπτει ούτε τη βενζίνη, όπως σωστά αναφέρεις.

 

Φαίνεται ότι, απέκτησες και εσύ τη σχετική εμπειρία από αυτή τη βαθμίδα δικαιοσύνης και δεν θα επαναλάβεις το σφάλμα.

Καλημέρα, είμαι νέος στο χώρο σας . Έχω συντάξει μια πραγματογνωμοσύνη για την εισαγγελία και ενάμιση χρόνο μετά αναρωτιέμαι γιατί δεν έχω πληρωθεί και που μπορώ να απευθυνθώ και να ρωτήσω. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Alex Kelmalis said:

Καλημέρα, είμαι νέος στο χώρο σας . Έχω συντάξει μια πραγματογνωμοσύνη για την εισαγγελία και ενάμιση χρόνο μετά αναρωτιέμαι γιατί δεν έχω πληρωθεί και που μπορώ να απευθυνθώ και να ρωτήσω. 

Αν και έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που έκανα μια και μοναδική πραγματογνωμοσύνη μετά από εισαγγελική εντολή και κατάλαβα ότι δεν αξίζει να ασχοληθεί μηχανικός με αυτόν το τομέα, θυμάμαι ότι ζήτησαν πίνακα αμοιβής, συνέταξα ένα με βάση τα τότε ισχύοντα άρθρα και μετά από αρκετό καιρό με κάλεσαν να εισπράξω ένα μικρό ποσοστό από το ποσό που είχε προκύψει, κόβοντας αυθαίρετα τα υπόλοιπα.

Συμπερασματικά, πρέπει να πας στο πρωτοδικείο της περιοχής που είσαι και κατέθεσες την έκθεση, να βρεις την υπόθεση και να μάθεις σε ποιο στάδιο βρίσκεται το θέμα της αμοιβής σου.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά ξεκίνα με τη σκέψη ότι ... δούλεψες τσάμπα για το δημόσιο ...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η πραγματογνωμοσύνη αντιμετωπίζεται ως μελέτη;

Για ΑΠΥ (και όχι ΤΠΥ) σε καθαρό ποσό άνω των 300€, επιβάλλεται φόρος 10% στην πραγματογνωμοσύνη;

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, rgelena said:

Η πραγματογνωμοσύνη αντιμετωπίζεται ως μελέτη;

Για ΑΠΥ (και όχι ΤΠΥ) σε καθαρό ποσό άνω των 300€, επιβάλλεται φόρος 10% στην πραγματογνωμοσύνη;

 

 

όχι

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και γνωστοποιώ επίσης. Για να θεωρηθεί εργασία μελέτη ή επίβλεψη και να επιβάλλεται σχετικά ο φόρος 10% θα πρέπει να εμπλέκεται οικοδομική άδεια. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.