Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή δικαστικού πραγματογνώμονα


Recommended Posts

Μακαρι να ηταν τοσο απλα συναδελφοι . Ευχομαι να μην τυχη σε κανεναν(για ρωτηστε τον Αλαβανο το ΤΕΕ για το προβλημα μου! )Ακους να ταυτιζει Ο Α Ρ Ε Ι Ο Σ Π Α Γ Ο Σ παρακαλω την αεροφωτογραφια με τον χαρτη της Γεωγραφικης Υπηρεσιας (οτι δηλαδη ειναι το ιδιο πραγμα )και να μην μπορεις να αμυνθεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σας πω και εγώ τα δικά μου για τις αμοιβές πραγματογνωμοσύνης.

 

Πρόπερσι ήμουν πραγματογνώμονας και σύμφωνα με τον κώδικα αμοιβών έβγαλα μια αμοιβή 1150 € έκοψα κανονικά απόδειξη και το δήλωσα στην φορολογική μου δήλωση . Επειδή είμαι Δημόσιος Υπάλληλος φορολογήθηκα για αυτά με τον συντελεστή 40% δέχθηκαν ότι αυτό ήταν καθαρό κέρδος 100% δεν δέχθηκαν ότι είχα έξοδα και πέρυσι μου έστειλαν από την Εφορία μια ειδοποίηση για 500 € πρόστιμο γιατί δεν είχα υποβάλλει συγκεντρωτικές καταστάσεις αποδείξεων ( είχα μόνο μια απόδειξη) . Ευτυχώς μου το έσβησαν.

Φέτος σε άλλη πραγματογνωμοσύνη .... Άστα θα τα πω μια άλλη φορά !! . Προσοχή στους δικηγόρους

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι στο Νομο μας (Αιτ/νιας) οι δικαστικοι δεν μπορουν πλεον (μετα τα χνερι που επαθα) να βρουν πραγματογνωμονα.Ολοι σχεδον παραιτουνται. Ενας μαλιστα απειλησε τον συναδελφο οτι θα εχει κυρωσεις αν δεν την κανει.!!!(λογια του αερα αφου δεν μπορει να σου κανει κανεις τιποτα αν παραιτηθεις εγκαιρα (πριν την ορκομωσια)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερεις συναδελφε ποσο το χαιρομαι.Αλλα και το ΤΕΕ!!! Ακομα περιμενω εστω μια δημοσιευση στο δελτιο.Ο Προεδρος το ξερει (με παρεμβαση του προεδρου του τοπικου μου τμηματος) εδω και 3 μηνες!!! Μου φαινεται για το ΤΕΕ τα μα σα και τα σα μασατα.Τελος απο μενα γιαυτο το θεμα.Αντε μην ξαναμπλεξω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Επειδή και εμένα με ορίζει το δικαστήριο αρκετά συχνά Πραγματογνώμονα θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση πού ορκιστείς και δεν παραδώσεις την πραγματογνωμοσύνη διότι δεν σε πληρώνουν οι αντιδικοι ( ο επισπέυδων ) τι κυρώσεις έχεις??? διοτι εχω οριστεί σε μερικές και δεν τις έχω παραδώσει στην προθεσμία που ορίζει το δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε .Αν ορκιστεις και οι διαδικοι (ο επισπευδων ορθοτερα) δεν δεχεται να πληρωσει τοτε απευθυνεσαι στον αλλο διαδικο.Αν ουτε αυτος δεχεται υπαρχουν δυο τροποι

1) Να παραιτηθεις με αιτηση στο αρμοδιο του δικαστηριου πρωτοκολλο,με την αιτιολογια οτι οι διαδικοι αρνουνται να πληρωσουν τη δαπανη της πραγματογνωμοσυνης (Το εχω κανει πολλες φορες) και δεν εχεις καμμια επιπτωση

2) Να παραδωσεις την πραγματογνωμοσυνη και να ζητησεις τα λεφτα σου με αγωγη (δεν στο συνιστω γιατι εκτος απο χρονοβορο το δικαστηριο μπορει να σου επιδικασει πολυ μικρο ποσο).Σε συναδελφο μου Μηχανολογο που εκανε πραγματογνωμοσυνη για το εργο αποχετευσης Ναυπακτου και απασχοληθηκε τρεις μηνες εκανε το δευτερο και του επιδικαστικαν (ναι δεν κανω λαθος) 200 ευρω!!!.Ουτε τα σαντουιτς που εφαγε

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ρωτησω πως ειναι η διαδικασια για να παραιτηθεις απο μια πραγματογνωμοσυνη περαν του προφανους λογου που αναφερθηκε παραπανω δηλαδη εαν δεν πληρωνουν οι διαδικοι .

Γνωριζω μια περιπτωση συναδελφου ο οποιος δηλωσε αδυναμια λογω φορτου εργασιας και προκειμενου να γινει αλλαγη εγινε εκδικαση της υποθεσης οπου ο συναδελφος εξεθεσε (δεν γνωριζω αν παρεστη ο ιδιος ή εστειλε γραπτο υπομνημα) και μονο ετσι απαλλαχτηκε. Υπαρχει προθεσμια που μπορεις να ζητησεις απαλλαγη ?

Μηπως γνωριζει κανεις την νομοθεσια που ισχυει γενικα για τις πραγματογνωμοσυνες ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.