Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή δικαστικού πραγματογνώμονα


Recommended Posts

Εγω παντως συναδελφοι ζητουσα τη προκαταβολη μετα την ορκιση και πριν ξεκινησω τη δουλεια μου.Αν οι ενδιαφερομενοι αρνουνται να πληρωσουν παραιτουμαι εξ αυτου του λογου.Δεν ειχα ποτε προβλημα με την παραιτηση λογω μη πληρωμης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντίθετα, εγώ δεν είχα πρόβλημα με την είσπραξη της προκαταβολής, μετά την όρκιση, και ουδέποτε παραιτήθηκα γι' αυτό ή άλλο λόγο. Όπως είπα σε προηγούμενο post, υπάρχουν και άλλα (εναλλακτικά) σενάρια για την αντιμετώπιση περιστατικών με δυστροπία ή άρνηση καταβολής, ακόμη και (μία μόνο περίπτωση) απειλής ότι πρέπει να συντάξω και να καταθέσω την έκθεση και μετά να διεκδικήσω την αμοιβή (!!!). Με σωστές κινήσεις, λύνονται αυτά τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ θεωρώ ότι πριν την όρκιση δεν μπορείς να πάρεις όχι μόνο για δεοντολογικούς λόγους αλλά και για τυπικούς λόγους- κανένα χρηματικό ποσόν

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και εγώ θεωρώ ότι πριν την όρκιση δεν μπορείς να πάρεις όχι μόνο για δεοντολογικούς λόγους αλλά και για τυπικούς λόγους- κανένα χρηματικό ποσόν

Επιβάλλεται η προκαταβολή και μάλιστα τουλάχιστον 50% της συμφωνηθείσας αμοιβής, διότι ο πραγματογνώμονας έχει ήδη ασχοληθεί με το αντικείμενο για να δει αν είναι σε θέση να το φέρει εις πέρας. αλλά και να εκτιμήσει το χρόνο που θα απασχοληθεί και τα λοιπά έξοδα (μετακινήσεις, αυτοψίες, κ.λ.π) και εκτιμήσει την αποζημίωσή του. Η μη καταβολή της σημαίνει οτι ο ή οι διάδικοι δεν ενδιαφέρονται. Τουλάχιστον δεν χάνεις τίποτε περεταίρω. Δουλειά όμως έχεις κάνει και πρέπει να έχεις κάνει αν δε θες μπλεξίματα.

Link to comment
Share on other sites

Επιβάλλεται η προκαταβολή και μάλιστα τουλάχιστον 50% της συμφωνηθείσας αμοιβής, διότι ο πραγματογνώμονας έχει ήδη ασχοληθεί με το αντικείμενο για να δει αν είναι σε θέση να το φέρει εις πέρας. αλλά και να εκτιμήσει το χρόνο που θα απασχοληθεί και τα λοιπά έξοδα (μετακινήσεις, αυτοψίες, κ.λ.π) και εκτιμήσει την αποζημίωσή του. Η μη καταβολή της σημαίνει οτι ο ή οι διάδικοι δεν ενδιαφέρονται. Τουλάχιστον δεν χάνεις τίποτε περεταίρω. Δουλειά όμως έχεις κάνει και πρέπει να έχεις κάνει αν δε θες μπλεξίματα.

 

Θα ήθελα να σχολιάσω την έκφραση "της συμφωνηθείσας αμοιβής" αφού, στην περίπτωση της δικαστικής πραγματογνωμοσύνης, αυτός που ορίζει την (προεκτιμώμενη) αμοιβή είναι ο πραγματογνώμων και όχι η επισπεύδουσα ή και οι υπόλοιπες διάδικες πλευρές. Θεωρώ, ακόμη, ότι η αμοιβή αυτή δεν είναι αντικείμενο διαπραγμάτευσης, όπως, πιθανά, γίνεται με τους μελετητές ιδιωτικών έργων.

 

Ο πραγματογνώμων οφείλει, κατά την άποψή μου, 1) να μελετήσει τους φακέλους που θα του παραδώσουν οι διάδικες πλευρές, ώστε να διαμορφώσει ολοκληρωμένη άποψη για το έργο που του έχει ανατεθεί, με βάση τη δικαστική απόφαση, 2) να εκτιμήσει α) τις παράλληλες εργασίες που πρέπει να εκτελέσει για το έργο αυτό, β) το χρόνο που θα απασχοληθεί σε διάφορες υπηρεσίες και φορείς για την έρευνα και συλλογή στοιχείων της υπόθεσης, που ενδεχομένως θα χρειαστούν, και γ) το χρόνο που θα απασχοληθεί για να συντάξει την έκθεση και τα συνημμένα σ' αυτήν στοιχεία (πχ διαγράμματα, φωτογραφίες κλπ) και να προεκτιμήσει (τονίζω το ρήμα, γιατί μερικές φορές η προεκτίμηση αποδεικνύεται εσφαλμένη) την αμοιβή του την οποία θα ανακοινώσει, αρχικά, στην επισπεύδουσα πλευρά και, ενδεχομένως, σε όλες τα διάδικα μέρη.

 

Το ποσοστό 50% που, προσωπικά, θεωρώ ως απαραίτητη προκαταβολή, έχει στόχο αφενός την κάλυψη των απαραίτητων εξόδων του πραγματογνώμονα για την έρευνα και πρόοδο της πραγματογνωμοσύνης αφετέρου για την κάλυψή του απέναντι σε ενδεχόμενη άρνηση της επισπεύδουσας πλευράς να καταβάλει την αμοιβή και, οπωσδήποτε, η εξόφληση της αμοιβής πρέπει να γίνεται πριν από την κατάθεση της έκθεσης στη γραμματεία του δικαστηρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αν σε έχει ορίσει εισαγγελέας, πως βγάζεις άκρη όταν μετά απο δυό χρόνια μαθαίνεις ότι έχει προταθεί αμοιβη που στην κυριολεξία δεν καλύπτει όχι τα έξοδα αλλά τις "βενζίνες" ?

Link to comment
Share on other sites

Αν σε έχει ορίσει εισαγγελέας, πως βγάζεις άκρη όταν μετά απο δυό χρόνια μαθαίνεις ότι έχει προταθεί αμοιβη που στην κυριολεξία δεν καλύπτει όχι τα έξοδα αλλά τις "βενζίνες" ?

 

Στα posts #74 και #83 (Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2011) έχω περιγράψει την προσωπική μου εμπειρία από πραγματογνωμοσύνη για ποινικό δικαστήριο, δηλαδή με διορισμό από Εισαγγελέα, με στόχο να ενημερωθούν όσοι ασχολούνται με πραγματογνωμοσύνες για το θέμα της αμοιβής μιας πραγματογνωμοσύνης γι' αυτή τη βαθμίδα δικαιοσύνης.

 

Δυστυχώς, δεν μπορείς να κάνεις τίποτε και το χειρότερο είναι ότι η αμοιβή, αν και κατατίθεται σε μορφή πινακίου και συντάσσεται με βάση τα άρθρα του Κώδικα, όπως κακώς απαιτείται κατά την άποψή μου, ελέγχεται από άσχετους δικαστικούς "υπαλλήλους", περικόπτεται αναιτιολόγητα σε βαθμό που να καλύπτει ούτε τη βενζίνη, όπως σωστά αναφέρεις.

 

Φαίνεται ότι, απέκτησες και εσύ τη σχετική εμπειρία από αυτή τη βαθμίδα δικαιοσύνης και δεν θα επαναλάβεις το σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται λοιπον οτι πολλοι την πατησαμε .Θα προτεινα να ζητειται ενταλμα προπληρωμης (τουλαχιστον το 50% της προβλεπομενης δαπανης) πριν απο τη διενεργεια της πραγματογνωμοσυνης και εαν δεν δινεται τοτε να παραιτειται ο πραγματογνωμων (λογω προφανως αδυναμιας πληρωμης των εξοδων απο την τσεπη του).

Οχι βεβαια οτι εξασφαλιζεται 100% αλλα κατι ειναι και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Στο Υπουργείο Δικαιοσύνης και γενικά στο Κράτος δεν ισχύουν τα εντάλματα προπληρωμής και όπου ισχύουν τα προωθούν με μεγάλη δυσκολία.

Η πραγματογνωμοσύνη, σ' αυτή τη βαθμίδα δικαιοσύνης, της οποίας η αμοιβή εξαρτάται από το Κράτος και όχι από τους διαδίκους, επαφέται στην κρίση του μηχανικού εάν θέλει να την διενεργήσει ή όχι. Όπως είπα και σε προηγούμενα posts, γνώριζα για την περιπέτεια της διαδικασίας καταβολής της αμοιβής και αποφάσισα να μπλεχτώ, για ΜΙΑ και μόνον φορά, προκειμένου να αποκτήσω τη γνώση και την εμπειρία και αυτής της βαθμίδας της δικαιοσύνης.

 

Μην ξεχνάμε ότι και οι πραγματογνωμοσύνες του ΤΕΕ δεν αμοίβονται σύμφωνα με τη δουλειά που κάνει ο μηχανικός, επειδή το ΤΕΕ θεωρεί ότι αυτές είναι "προσφορά" του στο κοινωνικό σύνολο ...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, δεν μπορείς να κάνεις τίποτε και το χειρότερο είναι ότι η αμοιβή, αν και κατατίθεται σε μορφή πινακίου και συντάσσεται με βάση τα άρθρα του Κώδικα, όπως κακώς απαιτείται κατά την άποψή μου, ελέγχεται από άσχετους δικαστικούς "υπαλλήλους", περικόπτεται αναιτιολόγητα σε βαθμό που να καλύπτει ούτε τη βενζίνη, όπως σωστά αναφέρεις.

Φαίνεται ότι, απέκτησες και εσύ τη σχετική εμπειρία από αυτή τη βαθμίδα δικαιοσύνης και δεν θα επαναλάβεις το σφάλμα.

Δυστυχώς έχουμε (κακώς) συνιθίσει οτι για να μάθουμε, πρέπει να πάθουμε.

Όταν λές "κατατίθεται σε μορφή πινακίου και συντάσσεται με βάση τα άρθρα του Κώδικα" εννοείς το 696/74 ή κάτι άλλο ? Γιατί κάποιος δικαστικός είπε οτι υπάρχει κάποιος νόμος, εγκύκλιος,κ.λ.π. που καθορίζει τις αμοιβές των πραγματογνωμόνων (το ψάχνω).

Οι "άσχετοι" δικαστικοί υπάλληλοι είναι δυστυχώς εισγγελέας Πρωτοδικών και στη συνέχεια εισγγελέας Εφετών.

Πως εξηγείται όμως επιλεκτική υψηλή αμοιβή (8000€) για 10σέλιδη Πραγματογνωμοσύνη που υπέπεσε στην αντίληψή μου ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.