Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή δικαστικού πραγματογνώμονα


Recommended Posts

Στην περίπτωσή μου, πριν από αρκετά χρόνια, απαίτησαν να καταθέσω πινάκιο αμοιβής που να στηρίζεται σε νόμο. Απάντησα ότι ο 696/74, που ήταν τότε ο μόνος Κώδικας Αμοιβών των μηχανικών, δεν έχει άρθρα που να καθορίζουν την αμοιβή μιας πραγματογνωμοσύνης και στην αρνητική απάντησή τους αναγκάστηκα να χρησιμοποιείσω άρθρα που θα σχημάτιζαν την (κατά πολύ μειωμένη) αμοιβή που θεώρησα ότι έπρεπε να ζητήσω. Φυσικά, όταν ολοκληρώθηκε η διαδικασία προσδιορισμού της αμοιβής διαπίστωσα, με αρκετή έκπληξη, όι είχαν πετσοκόψει και αυτή τη μειωμένη αμοιβή.

 

Επειμένω στην έκφραση ("άσχετοι" δικαστικοί υπάλληλο) γιατί πιστεύω ότι κανένας Εισαγγελέας, οποιαδήποτε βαθμίδας, δεν ασχολείται με το θέμα αυτό ή και με άλλα παρόμοια, δευτερεύουσας σημασίας γιαυτόν.

 

Σε ότι αφορά στην υψηλή αμοιβή που αναφέρεις, σκέφτηκες ότι υπάρχουν μηχανικοί που έχουν επαφές (έστω και απλές γνωριμίες) με το δικαστικό κόσμο και είτε διορίζονται συστηματικά και συνεχώς πραγματογνώμονες είτε οι αμοιβές τους, σ' αυτές τις περιπτώσεις, εγκρίνονται χωρίς περικοπές; Γνωρίζω συνάδελφο ο οποίος δεν ασχολήθηκε στην καριέρα του με κανένα άλλο αντικείμενο, εκτός από τις πραγματογνωμοσύνες σχεδόν σε όλες τις βαθμίδες δικαιοσύνης. Δηλαδή το ετήσιο εισόδημά του προερχόταν αποκλειστικά από τις πραγματογνωμοσύνες!!! Είναι προφανές ότι, είχε επαφές με τον, κατά τα άλλα, "κλειστό" αυτό κόσμο ...

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε εμένα ζήτησαν υπολογισμό αμοιβής με συντελεστή (τκ) που αναφέρεται στο άρθρο ΓΕΝ.3 του Κανονισμού Προεκτιμώμενων Αμοιβών Μελετών και Υπηρεσιών, που εγκρίθηκε με την αριθμ. ΔΕΜΕΟ/α/ο/1257/9.8.05 (ΦΕΚ Β΄ 1162 ) απόφαση του Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το εχω γευτει οτι δεν μπορουν να εκδωσουν ενταλματα προπληρωμης.Ομως ειναι ο μονος τροπος για να απεμπλακει καποιος που το θελει (παντα ελοχευει η περιπτωση να κυνηγηθει ο πραγματογνωμων για απειθια αν δεν κανει αναιτια (κατα τον διαταξαντα ) την πραγματογνωμοσυνη.

Μπορει δεν μπορει να εκδωσει δε σε υποχρεωνει κανεις να προπληρωσεις απο την τσεπη σου......

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα ζήτησαν υπολογισμό αμοιβής με συντελεστή (τκ) που αναφέρεται στο άρθρο ΓΕΝ.3 του Κανονισμού Προεκτιμώμενων Αμοιβών Μελετών και Υπηρεσιών, που εγκρίθηκε με την αριθμ. ΔΕΜΕΟ/α/ο/1257/9.8.05 (ΦΕΚ Β΄ 1162 ) απόφαση του Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ.

Σου ζητησαν συναδελφε γιατι ετσι πρεπει.Το θεμα ειναι οτι επαφιεται στην κριση τους το ποσα θα σου δωσουν.Οι κωδικες εχουν και για την πραγματογνωμοσυνη (π.χ με εμπειρια και χρονο απασχολησης)

"Αποχετευτικο δικτυο Ναυπακτου" Σοβαροτατη και μακρας διαρκειας πραγματογνωμοσυνη απο συναδελφο Μηχανολογο.Τελικο ποσο που πηρε 200 (δεν λειπει μηδενικο διακοσια ειναι)Ευρω!!!!!!!Και ο συναδελφος κατοικουσε στο Αγρινο (80 χιλ. αποσταση)

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι σοβαρό. Μας καθιστούν υπεύθυνους για την έκβαση μιας υπόθεσης και μετά μας ξεφτιλίζουν μη δίνοντας ούτε τα έξοδα.

Θα το ψάξω στο Υπουργείο Δικαιοσύνης. Είναι αδικία δύο εισαγγελείς άσχετοι με το θέμα να αποφασίζουν , ως άλλοι θεοί, την αποζημίωση του ανθρώπου, που κακά τα ψέμματα, σύμφωνα με την κρίση του θα είναι και η έκβαση της δίκης. Προσέξτε και τη λεπτομέρεια, ο εισαγγελέας που ανέθεσε την πργμ/σύνη δεν εκφέρει γνώμη !!! Επιπλέον δεν υπάρχει κανένας όχι νόμος, ούτε οδηγός, ούτε τίποτα! κάνουν ότι θέλουν δηλαδή. Είναι δικαιοσύνη αυτό ?

Και για να γελάσουμε λίγο ... θα απευθυνθώ στο ΤΕΕ !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

δεν πληρώνουν

συνάδελφος για μελετη εδω και 1χρονο δεν του εχουν δωσει πάλι 200ευρω

και η υπευθυνη στα δικαστηρια μόλις πεις ότι είσαι πραγματογνωμονας το πρωτο πραγμα που λέει είναι : δεν ξέρω πότε θα πληρωθείτε

χαλια

Και για να γελάσουμε λίγο ... θα απευθυνθώ στο ΤΕΕ ! :)

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επαναφέρω το θέμα.

Έστω ότι δεχθώ και πάω να ορκιστώ μετά από την πρόσκληση του δικαστηρίου (εφετείου στην περίπτωσή μου).

Λαμβάνω τα στοιχεία της δικογραφίας και καθορίζω την αμοιβή μου.

Σύμφωνα με το ν3919, πρέπει να υπογραφεί συμφωνητικό με τον επισπεύδων της διαδικασίας;

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ

τουλάχιστο δεν θα σ' έβλαπτε να αναφέρεις ότι θα πάρεις τα μισά τώρα και τα άλλα μισά ..

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα.

Έστω ότι δεχθώ και πάω να ορκιστώ μετά από την πρόσκληση του δικαστηρίου (εφετείου στην περίπτωσή μου).

Λαμβάνω τα στοιχεία της δικογραφίας και καθορίζω την αμοιβή μου.

Σύμφωνα με το ν3919, πρέπει να υπογραφεί συμφωνητικό με τον επισπεύδων της διαδικασίας;

Ευχαριστώ,

 

Έχω διαφορετική άποψη στο θέμα της αμοιβής ενός δικαστικού πραγματογνώμονα γιατί σε κανένα άρθρο του 696/74 δεν προβλέπεται η σύνθετη εργασία του και ούτε καθορίζεται αντίστοιχη αμοιβή.

 

Το νόημα του ν. 3919/2011 ήταν να ανοίξει τα επαγγέλματα και, ειδικά, για το μηχανικό, να καταργήσει την έννοια της ελάχιστης αμοιβής. Σημειωτέον ότι, στις σχετικές διατάξεις περιγράφονται αμοιβές για έργα μελέτης και επίβλεψης και όχι για τη σύνθετη εργασία του πραγματογνώμονα.

 

Επομένως, αφού δεν καθοριζόταν ελάχιστη αμοιβή, για να μετατραπεί σε έγγραφη συμφωνία, με τις διατάξεις αυτές, δεν βλέπω το λόγο εφαμογής τους στην περίπτωση του πραγματογνώμονα.

 

Διευκρινίζω ότι είμαι μηχανικός και σκέφτομαι σαν μηχανικός και όχι σαν νομικός.

 

Προσωπικά, θα ακολουθούσα τη διαδικασία που έχω περιγράψει στο παρελθόν, με δεδομένο ότι, όπως ανέλυσα, δεν έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του ν. 3919 στην περίπτωση του δικαστικού πραγματογνώμονα.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ, το ΠΔ696/74 ήταν κατ' επιταγή του άρθρου 59 του από 17.7/16.8.1923 νομοθετικού διατάγματος (ΦΕΚ 228 Α΄)

Αυτό το άρθρο 59, όπως τροποποιήθηκε με τον ν3919, λέει:

 

10. Το άρθρο 59 του από 17.7/16.8.1923 νομοθετικού διατάγματος (ΦΕΚ 228 Α΄) αντικαθίσταται ως εξής:
« Άρθρο 59 
Με προεδρικό διάταγμα, που εκδίδεται με πρόταση των Υπουργών Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, μετά γνώμη της Διοικούσας Επιτροπής του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος, εγκρίνεται κανονισμός αμοιβών των διπλωματούχων ανώτατων σχολών μηχανικών γενικά και αρχιτεκτόνων, μελών του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος, καθώς και αυτών που ασκούν τα επαγγέλματα αυτά, βάσει ειδικών διατάξεων νόμου, εν όλω ή εν μέρει.

Με τον κανονισμό αυτόν καθορίζεται η νόμιμη αμοιβή για τη μελέτη, επίβλεψη, εποπτεία ή έλεγχο και παραλαβή κάθε είδους έργων ή εγκαταστάσεων, καθώς και για κάθε είδους τεχνικές γενικά εργασίες και υπηρεσίες, όπως σχεδιαγράμματα, καταμετρήσεις, γνωμοδοτήσεις, πραγματογνωμοσύνες ή αμοιβές που καταβάλλονται σε αυτούς που μετέχουν σε αρχιτεκτονικούς διαγωνισμούς και στους κριτές αυτών. 
Μεταξύ των ως άνω έργων περιλαμβάνονται επίσης οι τοπογραφικές και κτηματογραφικές εργασίες, καθώς και οι χωροταξικές, ρυθμιστικές, πολεοδομικές και περιβαλλοντικές μελέτες.
Η αμοιβή αυτή οφείλεται, εφόσον δεν προκύπτει έγκυρη έγγραφη συμφωνία αμοιβής.»

Άρα περιλαμβάνει και τις πραγματογνωμοσύνες. Πως; Μάλλον με ημερήσια αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.