Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή δικαστικού πραγματογνώμονα


Recommended Posts

Η δικαστική απόφαση λαμβάνει υπόψη τα αιτήματα των διαδίκων.

Έτσι, εάν αυτός που κερδίζει έχει προβλέψει να αναγράψει στα έξοδά του κα την αμοιβή του πραγματογνώμονα, το δικαστήριο θα αποφασίσει σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εκδόθηκε και μας δικαιώνει

αλλά βρήκα την απόφαση που σχεδόν τελειώνει έτσι

"ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ σε βάρος των εναγόντων τα δικαστικά έξοδα των εναγομένων τα οποία προσδιορίζει στο ποσό των 4200 γαι τον πρώτο ενάγοντα και 950 για την δευτέρα ενάγουσα  

ΚΡΙΘΗΚΕ αποφ...

 

(άρα δικαιούμαι κάτι και εγώ ως 5/ος εναγόμενος)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.... αυτά είναι ΚΑΝΑ ότι γράφει για το 5ο εναγόμενο....

( είναι στοιχειώδες από την μεριά του συντάσσοντος την αγωγή να αναφέρει ότι αιτείται τα δικαστικά έξοδα.... όποια και αν είναι αυτά... Αν δεν το κάνει είναι να αλλάξει επάγγελμα...)

 

 

Υ.Γ. αν είστε 5 και καταλαβαίνω σωστά (4200+950)/5 σε ό,τι αφορά τα δικαστικά έξοδα... έχεις να λαμβάνεις..

Edited by astrah
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εκδόθηκε και μας δικαιώνει

αλλά βρήκα την απόφαση που σχεδόν τελειώνει έτσι

"ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ σε βάρος των εναγόντων τα δικαστικά έξοδα των εναγομένων τα οποία προσδιορίζει στο ποσό των 4200 γαι τον πρώτο ενάγοντα και 950 για την δευτέρα ενάγουσα  

ΚΡΙΘΗΚΕ αποφ...

 

(άρα δικαιούμαι κάτι και εγώ ως 5/ος εναγόμενος)

 

Επαναλαμβάνω ότι πρέπει να μιλήσεις με το δικηγόρο σου.

Όσο και να κάνουμε τους "πολύξερους", αυτός γνωρίζει τι δικαιούσαι να λάβεις, αλλά διερωτώμαι γιατί δεν σου έχει πει τίποτε και φαίνεσαι να ανακαλύπτεις τώρα ... την Αμερική !!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ  αν και off topic, θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις αν οι διάδικοι είχατε τεχνικούς συμβούλους, και κατά πόσο ελήφθησαν υπόψη οι απόψεις των τεχνικών συμβούλων και του πραγματογνώμονα...

( στην "δική μου" περίπτωση απλά αντέγραψε την "εκτίμηση" του πραγματογνώμονα... οι τεχνικοί σύμβουλοι σαν να μην υπήρχαν...)

Link to comment
Share on other sites

Ο τεχνικός σύμβουλος είναι ένας θεσμός της δικονομίας αλλά στην ουσία ο ρόλος του είναι πολύ περιορισμένος κατά τη διενέργεια της πραγματογνωμοσύνης αλλά εξαιρετικά σημαντικός μετά την κατάθεση της έκθεσης αφού ο ΤΣ έχει το δικαίωμα να την σχολιάσει, να βρει ενδεχόμενα σφάλματα και παραλείψεις και να τα επισημάνει με στόχο να την κλονίσει στην κρίση του δικαστηρίου.

 

Ο σωστός πραγματογνώμονας, αφού ολοκληρώσει την έκθεσή του, πρέπει να την ξαναδιαβάσει φορώντας το καπέλο των ΤΣ των διαδίκων και να τη διορθώσει και συμπληρώσει ώστε να μην αφήσει ενδεχόμενα σφάλματα και παραλείψεις που θα δώσουν το δικαίωμα στον ΤΣ να την αμφισβητήσει.

Edited by MAKAP
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα ερώτηση.

Αν μετά την ορκωμοσία, δεν γίνει δεκτή η αμοιβή από τον διάδικο. Μπορώ μετά να παραιτηθώ;

Link to comment
Share on other sites

Μετά την όρκιση του πραγματογνώμονα, τα πράγματα είναι δύσκολα για τον επισπεύδοντα.

Εάν δεν συμφωνεί στην αμοιβή του, δεν μπορεί να ζητήσει αντικατάσταση, χωρίς τη συναίνεση του πραγματογνώμονα, αν και έχω υπόψη μου παρόμοι περιστατικό.

 

Κατά την άποψή μου, ο πραγματογνώμονας μπορεί να παραιτηθεί, οποτεδήποτε το θελήσει, επθκαλούμενος κάποιο λόγο, και διευκολύνει έμμεσα τον επισπεύδοντα για να ζητήσει την αντικατάστασή του, αλλά θεωρώ ότι η όρκιση τον κατοχυρώνει (και όχι τον υποχρεώνει) να διενεργήσει την πραγματογνωμοσύνη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Faethon 11

Ασφαλως και μπορεις να παραιτηθεις.Γενικα πρεπει να γινει αντιληπτο οτι κανεις δε σε υποχρεωνει να βαλεις λεφτα απο την τσεπη σου για μια δουλεια και μετα να τα διεκδικησεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.