Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή δικαστικού πραγματογνώμονα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπερβάλλεις και πάλι ...

Δεν νομίζω να υπάρχει ο παντογνώστης είτε στο Α είτε στο Β θέμα.

Απλά, κάποιος έχει λίγο περισσότερη εμπειρία από έναν άλλο σε κάποιο τομέα της πολυδαίδαλης δουλειάς του μηχανικού.

 

Είχα και εγώ αρνητικές εμπειρίες στο ξεκίνημα της διαδρομής, ως δικαστικός πραγματογνώμονας, και έμαθα απ' αυτές.

Και το θέμα είναι ότι την εποχή εκείνη δεν υπήρχε ίντερνετ, forum και Google, για να διατυπώσεις το ερώτημα που σε απασχολεί και να πάρεις άμεσα απάντηση.

 

Γιαυτό πιστεύω και τηρώ, όσο είναι δυνατόν, την αρχή ότι η εμπειρία πρέπει να μοιράζεται ...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Επίτρεψε μας να είμαστε λίγο υπερβολικοί στις κρίσεις μας συνάδελφε και ας είναι η υπερβολή αυτή στις θετικές κρίσεις μας προς εσένα ένα μικρό αντίβαρο στην χυδαία υπερβολή που βλέπουμε καθημερινά να αναδεικνύονται και να ανταμοίβονται άνθρωποι στην καλύτερη περίπτωση μέτριοι στο αντικείμενο τους.

Με τον λόγο σου, την συγκρότηση σου και την διάθεση σου να μοιραστείς, να ξέρεις πως βοηθάς πολλούς από εμάς τους νέους στον χώρο.

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Υπάρχει περίπτωση να ανεβάσει κανείς ένα "πρότυπο" πινακίου αμοιβής (ή δαπάνης) για να έχουμε μια εικόνα σχετικά με το πώς περίπου τα "ζητάμε" σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει επισπεύδων να τα σκάσει γερά και ο διορισμός είναι από το δικαστήριο για δικούς του λόγους;

Link to comment
Share on other sites

ο προσδιορισμός της αμοιβής με τις εκτιμώμενες ημέρες απασχόλησης αρκεί

δες τον Ν.3316 ή γενικότερα αμοιβές μηχανικών (άδειες δόμησης,αυθαίρετα κλπ) και ανάλογα με τα χρόνια εμπειρίας

μπορείς να υπολογίσεις

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο δύσκολο για κάποιον συνάδελφο να ανεβάσει ένα πινάκιο που να αφορά σε δική του υπόθεση; Προσωπικά έχω συνηθίσει εδώ καιρό να διαπραγματεύομαι ελεύθερα τις αμοιβές μου, και η διαδικασία αυτή με ξενίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δες το παρακάτω. Αντί για τον τύπο που έχω βάλει μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό που λέει ο ΜΑΚΑΡ παραπάνω.

PINAKIO AMOIBHS.pdf
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παραθέτω μια κατάσταση - πινάκιο αποζημίωσης που κάθε φορά καταθέτω. Είναι αρκετά "τυπικό" αλλά για αυτό τον λόγο είναι πιο ευπρόσδεκτο από τους δικαστές (χωρίς όμως αποτέλεσμα στο ύψος της αμοιβής)

ΠΡΟΤΥΠΟ.xlsx

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.