Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή δικαστικού πραγματογνώμονα


Recommended Posts

Μην παρεις λιγοτερα απο τρια χιλιαρικακια. Καταλαβε πως απο τη δικη σου εκτιμηση θα κριθει το αποτελεσμα της δικης συναδελφε. Μην τους λυπασαι λοιπον. Ας προσεχαν να μην μπλεξουν με δικαστηρια και ας εκαναν σωστα τη δουλεια τους. Εχω εκτελεσει μια σειρα αρκετων πραγματογνωμοσυνων. Λιγοτερο απο τριχιλιαρακι μην παρεις. Και ενα δεν θελουν δεν πειραζει. Μην κανεις πισω. Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συν. vourvas74, η έκθεση πρέπει να είναι πλήρης, σαφής, ακριβόλογη και περιεκτική.

Πρέπει να περιλαμβάνει:

-τη νομιμοποίηση του πραγματογνώμονα

-περίληψη του αντικειμένου της

-ιστορικό επαφών με αντίδικα μέρη και αυτοψίες

-αναφορά στις απόψεις των αντιδίκων μερών

-πόρισμα πραγματογνωμοσύνης

 

Περισσότερα υπάρχουν στο λινκ Οδηγίες Για Πραγματογνώμονα

 

Οταν λέω για απόψεις, εννοώ απόψεις επί του θέματος της πραγματογνωμοσύνης βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Με την εμπειρια που εχω σε 25 πραγματογνωμοσυνες θα συμβουλευα τα εξης

1) Ολα οσα απαντησαν οι συναδελφοι ειναι ορθα

2) Αν σου ζητηθει πως βγαζεις την αμοιβη (κυριως απο αυτον που πληρωνει δηλαδη τον επισπευδοντα) μπορεις να επικαλεστεις την αμοιβη βασει χρονων εμπειριας,ημερες που θα δουλεψεις και τους συντελεστες λ κ.λ.π (βλ. Προεδρικο Διαταγμα 696/74 οπως εχει τροποποιηθει μεχρι σημερα) .Απο εκει και μονο η αμοιβη βγαινει σημαντικοτατη.Το ΤΕΕ δεν εχει λογο επι αυτου παρα μονο για τις δικες του πραγματογνωμοσυνες.

ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ Η ΠΛΗΡΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΣΟΥ (ΜΕ ΕΝΑ 50% ΣΑΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ)

Υπαρχει ομως ο πραγατικος κινδυνος μηνυσεων και αγωγων εναντιον σου απο τους θιγομενους .Τοτε τρεχα γυρευε.Εγω οπως εχω αναφερει και παλι στο φορουμ πληρωσα δικηγορους για δικαστηρια και λοιπα κοστολογια απο μηνυση 30000 Ευρω!!! και μου εκαναν και αγωγη που ζητουν 1000000 Ευρω ειτε το πιστευεις ειτε οχι .Ενας δικαστης μου ειπε:Με τοσα που ακουμε εδω μεσα σχεδο εχουμε γινει και εμεις μηχανικοι .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς kfill αυτοί γίναν πολιτικοί μηχανικοί και εμείς έχουμε γίνει δικηγόροι...

 

skan, το θέμα αναλύθηκε εκτενώς...Μη τρομάζεις από περιπτώσεις όπως του kfill, μηχανικός είσαι βρες τη χρυσή τομή σε ότι αφορά την αμοιβή σου και ακολούθα τις συμβουλές των συναδέλφων.

Link to comment
Share on other sites

προς kfill : Αν επιτρέπεται, ποιά ήταν η αιτία που σου έκαναν αγωγή; Το υψηλό (κατ'αυτούς) τίμημα που ζήτησες, ή άλλο (π.χ. ότι δεν ήσουν αμερόληπτος, ή δεν ήταν έγκαιρη η πραγματογνωμοσύνη κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουν να σου κανουν αγωγη για την αμοιβη εφοσον μπορεις να την αιτιολογησεις αν χρειαστει οπως ειπα.Η αιτια των μηνυσεων και αγωγων ηταν οτι κατα τη γνωμη τους η πραγματογνωμοσυνη ειχε εσκεμμενα λαθη.Δεν μπορω να σου πω ολη την ιστορια γιατι μονο τα στοιχεια της δικογραφιας ειναι 2 τομοι!!.Εκεινο που εχει σημασια ειναι οτι εμπλεξα ,οτι λεφτα εχω παρει στα 25 χρονια που κανω πραγματογνωμοσυνες τα πληρωσα σε δικηγορους (χωρις βεβαια να ξερω την εκδικαση της αγωγης) ,και το κυριοτερο συναδελφοι σε δικαζουν ασχετοι περι τα τεχνικα ανθρωποι ,και το ΤΕΕ δεν με βοηθησε (π.χ θα μπορουσε να βαλει εναν καθηγητη πολυτεχνειου μαρτυρα).Σε αλλη μια περιπτωση σε συναδελφο και παλιο συμφοιτητη μου στο ΕΜΠ που τωρα ειναι επιστημονικος συνεργατης στο ΕΜΠ με τεραστια εμπειρια στα θεματα σεισμων κ.λ.π απειληθηκε με αγωγη για θεμα δικαστικης πραγματογνωμοσυνης. Το εχετε θεσει το θεμα στο ΤΕΕ; Θα σας γραψει κανονικα.Ειναι να μη σου τυχη (τωρα που αρχισα στα 50 μου να πιστευω στη μοιρα).

 

Συγγνωμη συναδελφε μια ερωτηση.Σε διορισαν πραγματογνωμονα στα πλαισια ανακρισης (δηλαδη ο ανακριτης 'η ο Εισαγγελεας; ) ή μετα απο δικη μεταξυ αντιδικων;Η διαφορα ειναι τεραστια .Τα οσα ειπα προηγουμενα αναφερονται στη δευτερη περιπτωση.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουν να σου κανουν αγωγη για την αμοιβη εφοσον μπορεις να την αιτιολογησεις αν χρειαστει οπως ειπα.

να ρωτήσω κάτι

γιατί σε οποιαδήποτε περίπτωση να δικαιλογήσει κάποιος την αμοβή του

 

αν με τον πελάτη έχω συμφωνήσει γραπτώς οτι η αμοιβή μου θα είναι 10.000 ευρώ εκ των υστέρων είναι δυνατόν να με βάλει να του αποδείξω πως προέκυψε το ποσό;;;

αν δεν του άρεσε να μη συμφωνούσε

ε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Εξάλλου οι αμοιβές που προκύπτουν βάσει νόμου είναι οι ελάχιστες νόμιμες αμοιβές.

Link to comment
Share on other sites

Συνεδελφοι δεν μιλω για το τι προβλεπουν τα διαταγματα περι αμοιβων.Μιλω για το τι μπορεις να αντιμετωπισεις σε μια τετοια αγωγη.

1) Καλο το ΠΔ 696/74 κ.λ.π αλλα ακουστε περιπτωση μου

Διοριζομαι πραγματογνωμονας στα πλαισια ανακρισης για το Νοσοκομειο Μεσολογγιου.Το δημοσιο λογιστικο δεν προβλεπει προπληρωμη αλλα πληρωμη μετα την παραδοση της δουλειας και αφου τα χαρτια σου (πινακες απαιτουμενων αμοιβων κ.λ.π) ελεγχθουν απο τον αρμοδιο Εισαγγελεα.Εγω λοιπον για δουλεια 6 μηνων (οχι βεβαια σε καθημερινη βαση) εβγαλα δαπανη για να πληρωθω βασει του ΠΔ 696/74 κ.λ.π 4000 Ευρω (υποβαλλοντας και το σχετικο ΠΔ). Ο αρμοδιος δικαστικος αυθαιρετα και χωρις γραπτη αιτιολογηση τα εκοψε στα 2000Ευρω .Τα πηρα μετα απο 2 χρονια!! απο το Ελληνικο Δημοσιο και ακουσα και τα σχωριανα μου απο το προσωπικο που χρησιμοποιησα στη δουλεια.

2) Σε περιπτωση διορισμου στα πλαισια δικης (και οχι προανακρισης ) η αμοιβη ειναι ελευθερη διαπραγματευση οπως σωστα αναφερεται αλλα παντα υπαρχει ο Αστικος Κωδικας που δινει τη δυνατοτητα να αμφισβητηθει αυτη η αμοιβη .Αλλωστε για τις πραγματογνωμοσυνες μονο το αρθρο του ΠΔ 696/74 που αναφερει για αμοιβη βασει χρονου εργασιας ισχυει (αν επικαλεστεις αυτο το ΠΔ).

Link to comment
Share on other sites

η αμοιβή είναι ελέυθερη διαπραγμάτευση πριν κλέισει η δουλειά

όταν η δουλειά 'εχει γίνει και υπάρχει έγγραφο όπου αποδέχονται την αμοιβή

δε γίνεται κάποια σύμβαση έργου;;;;;;;

 

δε βρίσκω λόγο να αμφισβητηθεί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.