Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή δικαστικού πραγματογνώμονα


Recommended Posts

Συνάδελφοι, καλησπέρα

Βρίσκομαι στην εκπόνηση πραγματογνωμοσύνης και εχτές με ενημέρωσε ο δικηγόρος του επισπεύδωντος ότι τελικά οι διάδικοι τα 'βρήκαν ' μεταξύ τους.

Οι ερωτήσεις μου είναι άν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει

1) Τι πρέπει να πράξει ο πραγματογνόμων δηλ. σταματάει η διαδικασία, κάτι άλλο..

2) Τι αμοιβή πληρώνεται

ευχαριστώ.

 

Ως νέο μέλος θα ήθελα μία απάντηση στις εξής ερωτήσεις αν είναι αυτό δυνατόν.

 

α) Ορίζομαι απο το δικαστηριο,μου κοινοποιείται η απόφαση,ορκιζομαι,λαμβανω στοιχεία τα οποία μελετώ, τους ενημερώνω εγγράφως για την αμοιβή μου και δεν συμφωνούμε ή δεν καταβάλουν εγκαίρως προκαταβολη και ο χρόνος περνά. Με ποια δικαιολογια απεμπλέκομαι (αποχώρώ) χωρίς να έχω πρόβλημα ???.Υπάρχει περίπτωση να μην γίνει δεκτό το αίτημα μου ?

β) Μετά την όρκιση σε πόσο χρονικό διάστημα οφείλω να υποβάλω την έκθεση?.Αν δεν επαρκεί ο χρόνος (π.χ αργούν να μου κοινοποιήσουν στοιχεία ή άλλος απρόβλεπτος παράγοντας) πως ζητώ παράταση και από ποιόν? Τι γινεται εάν δεν εγκριθεί ή εγκριθεί λιγότερος χρόνος ?

γ) Συμφωνούμε γιατην αμοιβή καταβάλουν το 50% ,έρχεται όμως η ημερομηνία παράδοσης και δεν καταβάλουν το υπόλοιπο 50%. Τι γίνεται ???.Πως καλύπτεσαι έναντι του εντολέα στον οποίο έχεις υποχρέωση να υποβάλεις σε συγκεκριμένο χρόνο ?????

δ) Επι συμφωνημένης αμοιβής και εφ όσον απαιτηθούν ιδιαίτερες και εξιδικευμένες μετρήσεις μπορώ να κατοχυρώσω και πως την πληρωμή του επιπλέον κόστους ?.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

Συνάδελφοι έχει λάβει κανείς πληρωμή πραγματογνωμοσύνης δια μέσου Ενιαίας Αρχής Πληρωμής (ΕΑΠ) ;

Αφορά πληρωμή απο το Υπουργείο Δικαιοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω της διαδικασίας αυτής, εγώ όχι.

Αλλά είχα την ατυχία να οριστώ πραγματογνώμονας, πριν από χρόνια, από την Εισαγγελία, για ποινικό δικαστήριο και η σχετική εμπειρία μου είναι πολύ πικρή.

Παρά το γεγονός ότι αφενός συνέταξα πινάκιο αμοιβής με πλήρη αιτιολόγηση και παραπομπή σε άρθρα του Κώδικα κάθε επί μέρους εργασίας, αφετέρου περιόρισα σημαντικά το ύψος της αμοιβής, γνωρίζοντας ότι οι πραγματικές αμοιβές είναι όνειρο απλησίαστο για τους αρμόδιους του Υπ. Δικαιοσύνης, το ποσόν που εγκρίθηκε, αναιτιολόγητα, ήταν τόσο αναντίστοιχο με τη συνολική εργασία μου, που σκέφτηκα, προς στιγμή, να μην την εισπράξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι, ισχύει ακόμα το Π.Δ.696/74, όπως έχει τροποποιηθεί , άρθρο 102, για τον υπολογισμό αμοιβής Δικαστικής Πραγματογνωμοσύνης;

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 102 δεν αφορά, ειδικά, αμοιβές δικαστικών και άλλων πραγματογνωμοσυνών αλλά αμοιβές σύνθετων εργασιών, οι οποίες δεν μπορούν να κατηγοριοποιηθούν σε άλλα άρθρα του Κώδικα.

 

Η πραγματογνωμοσύνη είναι μια σύνθετη εργασία που μπορεί να περιλαμβάνει αφενός επί μέρους εργασίες μηχανικού που αντιστοιχούν σε άρθρα αφετέρου την απασχόλησή του για τη διενέργεια της πραγματογνωμοσύνης και τη σύνταξη της αντίστοιχης έκθεσης. Για το λόγο αυτό, πολλοί συνάδελφοι, χρησιμοποιούν αυτό το άρθρο για τον ενιαίο υπολογισμό της αμοιβής τους, αποφεύγοντας τον υπολογισμό των επί μέρους εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω της διαδικασίας αυτής, εγώ όχι.

Αλλά είχα την ατυχία να οριστώ πραγματογνώμονας, πριν από χρόνια, από την Εισαγγελία, για ποινικό δικαστήριο και η σχετική εμπειρία μου είναι πολύ πικρή.

Παρά το γεγονός ότι αφενός συνέταξα πινάκιο αμοιβής με πλήρη αιτιολόγηση και παραπομπή σε άρθρα του Κώδικα κάθε επί μέρους εργασίας, αφετέρου περιόρισα σημαντικά το ύψος της αμοιβής, γνωρίζοντας ότι οι πραγματικές αμοιβές είναι όνειρο απλησίαστο για τους αρμόδιους του Υπ. Δικαιοσύνης, το ποσόν που εγκρίθηκε, αναιτιολόγητα, ήταν τόσο αναντίστοιχο με τη συνολική εργασία μου, που σκέφτηκα, προς στιγμή, να μην την εισπράξω.

 

Η δαπανη που πληρωνουν τα δικαστηρια (οταν γινεται πραγματογνωμοσυνη με εντολη δικαστικου χωρις να το ζητα καποιο απο τα ενδιαφερομενα μελη π.χ στα πλαισια ανακρισης) καθοριζεται με προταση του αρμοδιου δικαστικου.Συνηθως ειναι το 50% του ποσου που ζητουν οι πραγματογνωμονες (ανεξαρτητα του τροπου αιτιολογησης της δαπανης απο τον πραγματογνωμονα)

Συμβουλη μου: Οταν ορκιζεστε καταθεστε ενα πινακιο πιθανης τελικης δαπανης και ζητηστε ενταλμα προπληρωμης .

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχει λάβει κανείς πληρωμή πραγματογνωμοσύνης δια μέσου Ενιαίας Αρχής Πληρωμής (ΕΑΠ) ;

Αφορά πληρωμή απο το Υπουργείο Δικαιοσύνης.

Η πληρωμή πραγματογνωμοσύνης μέσω ΕΑΠ, γίνεται μόνο για τους Δημόσιους υπαλλήλους και ΟΤΑ αφού οι συντάξαντες πραγματογνώμονες εισάγουν την κατάσταση αποζημίωσής τους στην αντίστοιχη μηχανογραφική εφαρμογή της ΕΑΠ, πάρουν κωδικό, εκτυπώσουν και υπογράψουν εις τριπλούν τα απαραίτητα έγγραφα και τα αποστείλουν σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή στην αντίστοιχη εισαγγελία που τους έχει ορίσει. Ισχύει απο 03/11/11. Μετά απο αυτό μάλλον δεν αξίζει τον κόπο να ασχολείται κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλη μου: Οταν ορκιζεστε καταθεστε ενα πινακιο πιθανης τελικης δαπανης και ζητηστε ενταλμα προπληρωμης .

Το έχεις εφαρμόσει αυτό συνάδελφε ? Έχει αποτέλεσμα ? Μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις περισσότερες λεπτομέρειες απο την εμπειρία σου ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρω

Link to comment
Share on other sites

Η καλλίτερη λύση για το μηχανικό, που σέβεται στον εαυτό του και τη δουλειά που κάνει, είναι να αρνηθεί το διορισμό.

Κανείς δεν σε υποχρεώνει να κάνεις κάτι που δεν το θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.