Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή Πολυμηχανήματος Εκτυπώσεων.


OTTO_engine

Recommended Posts

Επειδή την ψάχνω για αγορα έχετε κάποια εμπειρία απο προσωπική χρηση

να με κατευθύνετε?

 

βασικα θελω bw/color - διπλης οψης εκτύπωση - λίγες θηκες [ φοβαμαι να τρεχω καθε λιγο και λιγακι

ποτε για το ματζεντα, ποτε για το κυανο ] εκτος αν ειναι αδικαιολογητος ο φοβος!!! θα θελα 2 μελανοδοχείων

 

προτιμω να περνει χαρτι απο κατω εκτος αν νομιζετε πως απο πανω βολευει καλυτερα

 

καλη ταχυτητα εκτυπωσης

 

εως 120/130 ευρω δε θα με χαλαγε και με 80, 90, 100

 

εχω πειρα μονο απο hp c3180 photosmart [ με κουρασε ]

 

το ipm ή το εικ./λεπτο σε σχεση με το ppm πως μεταφραζονται?

 

ΥΓ

λεω κατι σε canon pixma αλλα 5 δοχεια? λολ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

2 δοχείων σε καμία περίπτωση, τουλάχιστον 4 δοχείων.

Το Α3 συστήνεται καθώς όλο και κάποιο φύλλο άδειας θα θέλεις να αντιγράψεις ή να σκανάρεις.

 

Ο 7500 τυπώνει Α3 αλλά σκανάρει Α4.

Υπάρχει ο HP 7610 ο οποίος έχει και σκάνερ Α3 αλλά πέρυσι που είχα πάρει ένα μου παρουσίασε πρόβλημα, το έστειλα για σέρβις και τελικά δεν φτιαχνόταν και δεν υπήρχε στοκ οπότε πήρα πιστωτικό.

Πλέον έχει κυκλοφορήσει ο 7612 ,θέλω να πιστεύω πως δεν θα έχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα..... οκ τα δοχεια αφηστετα χαζοφοβος ειναι

παμε για Α3 CANON HP ή αλλο?

Link to comment
Share on other sites

2 δοχείων σε καμία περίπτωση, τουλάχιστον 4 δοχείων.

Το Α3 συστήνεται καθώς όλο και κάποιο φύλλο άδειας θα θέλεις να αντιγράψεις ή να σκανάρεις.

 

Ο 7500 τυπώνει Α3 αλλά σκανάρει Α4.

Υπάρχει ο HP 7610 ο οποίος έχει και σκάνερ Α3 αλλά πέρυσι που είχα πάρει ένα μου παρουσίασε πρόβλημα, το έστειλα για σέρβις και τελικά δεν φτιαχνόταν και δεν υπήρχε στοκ οπότε πήρα πιστωτικό.

Πλέον έχει κυκλοφορήσει ο 7612 ,θέλω να πιστεύω πως δεν θα έχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα.

 

τον 7612 βλεπω απο Msystems

http://www.msystems.gr/index.php?product=18319

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

από προσωπική εμπειρία ο 7610... αν τελειώσει ή ......αποφασίσει ο εκτυπωτής τόι έχει τελειώσει κάποιο μελάνι (χρώμα) ΔΕΝ εκτυπώνει ούτε ασπρόμαυρα...   Επίσης το έχουν γ@@@ με το θέμα της ημερομηνίας λήξης των μελανιών.... 

 

Τους hp τους θεωρώ "καλά" ως μηχανήματα και ήμουν fun... αλλά πλέον αγοράζοντας hp τους βάζεις συνδιαχειριστές στην τσέπη σου......

 

 

ΥΓ για το Α3 συμφωνώ και εγώ πως είναι συχνά αναγκαίο...

Edited by astrah
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει πριν 3+ χρόνια τον HP7500.

 

Δεν μου έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα και τον έχω δουλέψει και με γνήσια και με γεμισμένα μελάνια (από Πλαίσιο).

 

Μπορείς να σκανάρεις Α3 μέσω ενός λογισμικού που υπάρχει στη συσκευασία. Πρέπει όμως να σκανάρεις δύο φορές την Α3 σαν Α4 και μετά μέσω του λογισμικού τα ενώνεις. Ορισμένες φορές δεν πιάνει πολύ καλά και γενικά έχει μανούρα...

 

Μεγάλο μειονέκτημα: ΔΕΝ εκτυπώνει διπλή όψη (ούτε καν χειροκίνητα). Αν το ήξερα δεν θα τον αγόραζα καν. Από οικονομία μελανιών καλός είναι.

 

Προτείνω τον HP 7612 ή αντίστοιχο μοντέλο της EPSON (7610) που κάνει και σάρωση-αντιγραφή διπλής όψης.

Edited by JasonK
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει τον Canon MX535, Α4 έγχρωμος inkjet , με 4 μελαδοχεία, διπλή όψη εκτύπωση, wifi σύνδεση και σύνδεση εξωτερικού USB stick, και fax. Γενικά οι εκτυπώσεις του καλές, για τα μελάνια δεν έχω εικόνα ακόμα γιατί είχε κάποια test μέσα και ακόμα αυτά χρησιοποιώ, αλλά ήταν σχετικά οικονομικά στην αγορά τους όταν ψάχνοντας τότε τα είχα συγκρίνει με ενός αντίστοιχου HP. 

Για τα μελάνια υπάρχει πάντα και η λύση των συμβατών ή να τα ξαναγεμίσεις μόνος. Για Α4 μέγεθος είναι καλός, νομίζω τον έχει στα public προσφορά περί τα ~60 ευρώ. 

Αν βέβαια έχεις πολλές απαιτήσεις από το μηχάνημα, καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και αν θέλεις και Α3 αναγκαστικά θα πάς σε περισσότερα χρήματα. Αλλωστε δεν είναι και τόσο φοβερές διαφορές απ ότι είδα από τα Link σου. Μάλλον αξίζει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μπορω να προτεινω ειναι εκτος απο τις δυνατοτητες που θες να εχει, να μπορεις να του βαζεις συμβατα μελανια.... Ξεχασε την ΗΡ, εχω τον 6800 και δεν δεχεται συμβατα μελανια, οχι μονο εχει μουλαρωσει το πολυμηχανημα αυτο, δεν κανει τιποτα αν δεν του βαλω μια σειρα γνησια μελανια... ουτε σκαναρει ουτε φαξ ουτε τιποτα. Οι τυποι ειναι για πολλες φαπες.... Παρε κανον παρε επσον, αν θες μηχανακι "σκυλι" που λενε δες τα kyocera...

Edited by ckiriako
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.