Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή Πολυμηχανήματος Εκτυπώσεων.


OTTO_engine

Recommended Posts

οχι μονο εχει μουλαρωσει το πολυμηχανημα αυτο, δεν κανει τιποτα αν δεν του βαλω μια σειρα γνησια μελανια... ουτε σκαναρει ουτε φαξ ουτε τιποτα.

 

πράγματι.... και ο 7610... στην πρώτη αλλαγή "ζήτησε" όλα τα μελάνια καινούργια.... χωρίς βεβαίως να έχουν τελειώσει.... και δεν υπήρχε περίπτωση να "πειράξεις" κάτι για να συνεχίσει χωρίς αλλαγή όλων των μελανιών......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Του βαζεις γνησια.ε? Δεν ξερω τι να το κανω.... ορεξη για 50αρικο καθε αλλαγη του σετ δεν εχω.... αγορασα μια σειρα συμβατα με 10 ευρω απο το ebay και δεν βλεπει τα τσιπακια.... ειναι να τρελαινεσαι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι γνήσια.... και ευτυχώς την πρώτη φορά πήρα και τα 4.... ενώ ζήταγε μονο magenta.... αν είχα πάρει μόνο magenta... θα ξαναπήγαινα "βόλτα" στο κατάστημα και εγώ καιγόμουν να εκτυπώσω..... :mrgreen:

 

 

ΥΓ μεγάλη π@@α.... δεν ξέρω πως δεν έχει εμπλακεί επιτροπή ανταγωνισμού κτλ στις ΗΠΑ... γιατί εδώ.... χαχαχα

Edited by astrah
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τι συμφέρει πιο πολυ να χρησιμοποιείς συμβατά μελάνια η αυτα που λένε οτι ξαναγεμίζουν σε διαφορα μαγαζιά;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aν θες να κανεις την μεγιστη οικονομια, αγοραζεις χυμα μελανι και τα γεμιζεις μονος σου, δεν ειναι τιποτα σπουδαιο. Τα μελανια που πουλανε εδω σε μαγαζια ειναι λιγο πολυ το ιδιο πραγμα με αυτα που βρισκεις σε ebay, alibaba... Φαντασου ομως, πηρα 4 μελανια για 10-12 ευρω απο το ebay...εδω δεν ξερω, αλλα πιστευω θα εβγαιναν στην μιση τιμη των γνησιων (απο 50 ευρω->25 δηλ), εττι θυμαμαι απο πιο παλια δηλαδη... εξαρταται και παλι που θα πεσεις..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αδελφέ καλημέρα. αν τον εκτυπωτή τον θές για γραφειο τότε συ συνιστώ ανεπιφύλακτα να παρεις laser!!! οτι πληρώνεις παίρνεις!!! αλλα ο laser εκτυπωτής εχει πολλες αβάντες.

       Θετικά

- Μεγάλη ταχύτητα: Τα laser πολυμηχανήματα είναι ταχύτατα αφού με το που «ζεσταθούν» μπορούν να εκτυπώσουν 20 ή και περισσότερες ασπρόμαυρες σελίδες ανά λεπτό

- Κόστος εκτύπωσης: Ένα laser πολυμηχάνημα μπορεί να εκτυπώσει πολλές χιλιάδες σελίδες πριν το toner του εξαντληθεί
 

Αρνητικά

- Μεγαλύτερο αρχικό κόστος: Τα laser πολυμηχανήματα είναι αρκετά πιο ακριβά από τα inkjet

- Εκτύπωση φωτογραφίας: Ακόμα και ένα ακριβό laser πολυμηχάνημα αδυνατεί να εκτυπώσει φωτογραφίες που να συναγωνίζονται τις αντίστοιχες ενός inkjet

- Εργονομία: Τα laser πολυμηχανήματα και ειδικά τα έγχρωμα είναι αρκετά πιο βαριά και πιο μεγάλα από τα αντίστοιχα inkjet

 

 

αναλογίσου οτι 2-3 μελάνια inkjet μας κάνουν την τιμή του εκτυπωτη!!!!

 

http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/ektipotes/polimixanima.htm?PRINT_TECHNOLOGY=Laser&AUTO_DOUBLE_COPY=%CE%9D%CE%B1%CE%B9&PRINT_TYPE=%CE%88%CE%B3%CF%87%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B7

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδες εγω εχω εναν xerox 3210 laser ασπρόμαυρο. Εχω σωθει. Σχεδον 4000 σελ κειμενο κτλ με 80ε αν θυμαμαι καλά.

Στον Α3 canon ix4000 τυπωνω αβερτα σχέδια και φωτο πραγματικα πολυ οικονομικός στα μελανια του. Κοστος λιγο κατω απο 50ε.

Σε αυτον δοκιμασα μελανια work και συναφή δεν εμεινα ευχάριστημενος.

Στο πλοτερ παλι λογω φοβου βαζω μονο γνησια. Σχετικα φθηνα 150ε τα μελανια και κανα 120ρι οι κεφαλες που αλλάζονται κάθε 3-4 αλλαγές μελανιών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με τον ΗΡ 7612 εδω και εναν χρονο που τον εχω δεν εχω κανενα  προβλημα....ειμαι πολυ ευχαριστημενος και εχω αλλαξει 2 φορες γνησια μελανια και δε μου παρουσιασε καποιο προβλημα... Με διευκολυνει πολυ το Α3 σκανερ του!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω Α3 πολυμηχάνημα αλλά ψήνομαι πολύ να πάρω μιας και οι τιμές μόνο για Α3 scanner είναι στα ύψη.

έδω έχει καποια reviews http://www.digitalversus.com/printer/a3-printer-reviews-a607.html

@soulis13paο μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι αν τελειώσει ένα μελάνι, ο εκτυπωτής δεν μπορεί να κάνει καμία λειτουργία; το λέω γιατι με ενδιαφέρει ο 7612.

Γενικά πάντως οι hp έχουν κάποιες ρυθμίσεις που επιλέγεις τι θα κάνει ο εκτυπωτής όταν τελειώσουν τα μελάνια, πχ να συνεχίσει να τυπώνει έστω και με χάλια ποιότητα κλπ. Απλά θέλει ψάξιμο στο βάθος του μενου. Δεν ξέρω αν ισχύει σε inkjet, πάντως σε laser υπάρχει.

Επίσης να πω μακρυά από συμβατά μελάνια toner κλπ. Ποτέ δεν μου βγήκαν καλά και πάντα είχα προβλήματα όταν είχα βάλει.

Καλό μου βγήκε (προς το παρόν) μόνο ένα xerox toner για hp αλλά το κόστος του είναι 25% φθηνότερο από το γνήσιο, δεν γλυτώνεις και πολλά δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

A3 σκανερ πηρα ενα με 180 ευρω, πριν 5-6 χρονια που ανοιξα.... ενα της mustek. Κανω την δουλεια μου οταν θελω να σκαναρω κανενα σχεδιο, αλλα μεχρι εκει... καμια σχεση με Α3 πολυμηχανημα .....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.