Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαλλοτρίωση σε άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο


Recommended Posts

καλησπέρα συνάδελφοι. Είμαι νέος τοπογράφος μηχανικός και αντιμετωπίζω την εξής κατάσταση.

 

έχω αναλάβει τοπογραφικό σε εντός ζώνης οικισμού <2000 κατόικων.  μέσα στο οικόπεδο υπάρχει αποθήκη την οποία ο ιδιοκτήτης θέλει να νομιμοποιήσει. 

Η δίκή μου δουλειά είναι η σύνταξη του τοπογραφικού. σύμφωνα με τους όρους δόμησης κατα παρέκλιση πρέπει να έχω εμβαδό >2000 τμ.

 

Το '60 έγινε απαλλοτρίωση στο οικόπεδο για τη διάνοιξη δρόμου , όπου από το οικόπεδο απαλλοτριώθηκαν 1850τμ.

 

το οικόπεδο στη σημερινή κατάσταση βάση χρησικτησίας που το έχει κάνει από γονιό του είναι 1800τμ. άρα κάτω από τα όρια αρτιότητας και οικοδομησιμότητας κατά παρέκλιση.

 

Για την νομιμοποίηση ο πολιτικός μηχανικός που την έχει αναλάβει μου ζητάει να το κρίνω άρτιο και οικοδομήσιμο για μικρότερη οικονομική επιβάρυνση του ιδιοκτητη περι νομιμοποίησης της αποθήκης.

 

- απο τη στιγμή που το οικόπεδο ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο πριν την απαλλοτρίωση , διατηρεί την αρτιότητά του μετά απ αυτη?

- υπάρχει κάποια νομοθεσία που να με καλυπτει?

 

  διαβάζω στον ΝΟΚ 2012 οτι:  4. Γωνιακά άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα, που έχασαν την αρτιότητά τους ως προς το εμβαδόν τους λόγω εγκεκριμένης απότμησης, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα.

 

 

 

το οικόπεδό μου είναι γωνιακό αλλά στην περίπτωσή μου η απαλλοτρίωση θεωρείται εγκεκριμένη απότμηση?

 

κάποιος πιο έμπειρος θα μπορούσε να με βοηθήσει ίσως.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εισαι στη ζωνη, δλδ εχεις γηπεδο εκτος σχεδιου

Δεν λες τι ειδους απαλλοτριωση εγινε το 1960,

οπότε-ισως - να υπαγεσαι στις παρεκκλισεις  της παρ.  "β"

 

2.Κατά παρέκκλιση από την προηγούμενη παράγραφο θεωρούνται άρτια και

οικοδομήσιμα τα γήπεδα:

  α) Τα κείμενα εντός της ζώνης των πόλεων, κωμών, και οικισμών, τα

οποία είχαν κατά την 24.4.1977 ημέρα δημοσίευσης του από 5.4.77 π.δ/τος

(ΦΕΚ 133 Δ`) ελάχιστο εμβαδόν 2000 μ2.

  β) Τα γήπεδα που κατά την ημέρα δημοσίευσης του παρόντος π.δ/τος

έχουν πρόσωπο σε Διεθνείς Εθνικές, Επαρχιακές, Δημοτικές και Κοινοτικές

οδούς, καθώς και σε εγκαταλελειμένα τμήματα αυτών και σε σιδηροδρομικές

γραμμές και εφόσον έχουν:

  αα) Τα γήπεδα που υφίστανται κατά την 12.11.1962 ημέρα δημοσίευσης

του από 24.10.62 β.δ/τος (ΦΕΚ 142 Δ`).                      

  Ελάχιστο πρόσωπο:10 μέτρα

  Ελάχιστο βάθος 15 μέτρα

  Ελάχιστο εμβαδόν 750μ2.

  ββ) Τα γήπεδα που υφίστανται κατά τη 12.9964 ημέρα δημοσίευσής του

από 21.7.1964 β.δ/τος (ΦΕΚ 141/Δ`).

  Ελάχιστο πρόσωπο:20 μέτρα

  Ελάχιστο βάθος 35 μέτρα

  Ελάχιστο εμβαδόν 1.200 μ2

Link to comment
Share on other sites

απο τη σιγμή που βρίσκομαι εντός ζώνης οικισμού , δεν περιορίζομαι μόνο στους όρους δόμησης "εντός ζώνης"?

 

 μπορώ να πάω βάση των όρων δόμησης εκτός σχεδίου?

 

στην περιοχή έγινε διάνοιξη αναχώματος (η περιοχή βρίσκεται δίπλα στον πηνειο ποταμό).

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι δρόμος είναι αυτός που το γήπεδο εφάπτεται, ώστε να διαπιστώσεις μήπως υπάγεσαι στις παρεκκλίσεις της εκτός σχεδίου δόμησης, εφόσον στην περιοχή δεν υπάρχει κάποιο ΣΧΟΟΑΠ, ΓΠΣ, νατούρα 2000, οπότε η αρτιότητα θα είναι πολύ μεγαλύτερη και οι παρεκκλίσεις δεν θα ισχύουν.

Το άρθρο 7 του ΝΟΚ περί αρτιότητας οικοπέδων εφαρμόζεται σε περιοχές εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου και δεν έχει εφαρμογή στις εκτός σχεδίου περιοχές.

Επίσης, πρέπει να εξετάσεις και την οικοδομησιμότητα του γηπέδου με βάση και τις γραμμές δόμησης που προκύπτουν από την οριοθέτηση του ποταμού.(δες σχετικά το ν. 4258/14-4-2014 ΦΕΚ 94-Α), αν το γήπεδο σου εφάπτεται στον ποταμό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα το πας με την νομιμοποιηση,

μετα απο εκδοση αδειας για κατα παρεκκκλιση για γεωργικη αποθηκη  σε μη αρτιο και μη οικοδομησιμο

 

δες τα ΠΜ

 

υγ

συν

ολα οσα ο ταχυτερος εμου παυλος

σου προανεφερε...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Θανάση, λάβε υπόψην σου όσα σου είπαν ορθότατα οι προλαλήσαντες.

Δώσε ιδιαίτερη προσοχή στο εάν ισχύει κάποια ΖΟΕ ή ΣΧΟΟΑΠ στην περιοχή και δεν ισχύουν πλέον παρεκκλίσεις για τα εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και το ενδιαφέρων.

 

Η περιοχή μου δεν υπάγεται σε ΣΧΟΟΑΠ ή ΖΟΕ και επίσης το γήπεδο δεν εφάπτεται στον ποταμο.. 

 

ο δρόμος είναι το ανάχωμα που προανέφερα , νομίζω χαρακτηρίζεται αγροτική οδός. είναι πλάτους 5 μετρα περίπου και ύψους 3 μέτρων περίπου

 

 

Άρα βάση χρονολογίας τίτλου, το γήπεδο είναι άρτιο και οικοδομησιμο κατα παρέκλιση αν και εφοσον ισχύουν οι περιορισμοι , σωστά? (αυτό ισχύει για τα εκτός σχεδίου)

 

 

δηλαδή αν έχω τίτλο για παράδειγμα προ 12.9.1964 οπου το ελάχιστο εμβαδό είναι τα 1200τμ ,  ένα γήπεδο 1800 εκτός σχεδίου θεωρείται άρτιο κατα παρέκλιση βάση εμβαδου.

 

απ τη στιγμή που βρίσκομαι όμως εντός ζώνης , το ελάχιστο εμβαδό για να είναι το γήπεδο άρτιο κατά παρεκλιση δεν θα έπρεπε να είναι 2000τμ ?  (2000 τμ είναι το έλάχιστο εμβαδόν αρτιοτητας κατα παρέκλιση στα κείμενα εντός ζώνης.)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν έχω τίτλο για παράδειγμα προ 12.9.1964 οπου το ελάχιστο εμβαδό είναι τα 1200τμ ,  ένα γήπεδο 1800 εκτός σχεδίου θεωρείται άρτιο κατα παρέκλιση βάση εμβαδου.

 

οχι βεβαια..

ξαναδες το #2

 

θες και προσωπο...

 

β) Τα γήπεδα που κατά την ημέρα δημοσίευσης του παρόντος π.δ/τος

έχουν πρόσωπο σε Διεθνείς Εθνικές, Επαρχιακές, Δημοτικές και Κοινοτικές

οδούς, καθώς και σε εγκαταλελειμένα τμήματα αυτών και σε σιδηροδρομικές

γραμμές και εφόσον έχουν:

 

[κι  αυτο το .."αναχωμα" ....μαλλον δεν ειναι καμμια απο τις παραπανω οδους....]

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο.. το συγκεκριμένο ανάχωμα είναι τμήμα επαρχιακής οδού αλλα θα το ψάξω περισσότερο για να είμαι απόλυτα σίγουρος περι αρτιότητας και οικοδομησιμότητας του γηπέδου.

 

άρα στην περίπτωση που έχω τίτλο του '60 για παράδειγμα το γηπεδο πληρει τα κριτήρια εμβαδού εκτός σχεδίου. αυτό για αρχή για να ξεκινήσω την έρευνα για τις υπόλοιπες προυποθέσεις ..

 

οπότε δεν χρειάζεται να δείξω την απαλλοτρίωση γιατί είμαι καλυμενος βάση εμβαδου..

 

 αν είμαι λάθος διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρείς τις προϋποθέσεις υπαγωγής στην παρέκκλιση μετά την απαλλοτρίωση, δεν έχεις πρόβλημα. Εννοώ, πως δεν χρειάζεται να κρύψεις με κάποιο τρόπο την απαλλοτρίωση. 

Τσέκαρε μήπως υπάρχει και κανένα ΦΕΚ για παράκτιες ζώνες προστασίας του Πηνειού ή μήπως κάποιο τμήμα ανήκει σε κάποια ζώνη NATURA. Προφανώς, έχεις καλύτερη εικόνα των περιορισμών στην περιοχή σου, απλά το αναφέρω γιατί σε κάποιον ποταμό υπήρχε κάτι αντίστοιχο και το συζητούσα με έναν συνάδελφο. Καλή συνέχεια!

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.