Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαλλοτρίωση σε άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο


Recommended Posts

Στην περίπτωσή μου το γήπεδο στο αρχείο της απαλλοτρίωσης έχει διαφορετικό σχήμα από το σημερινό. επίσης δεν ανήκει σε αναδασμό ή διανομή και τα όρια μού έχουν υποδειχθεί από τον ίδιοκτήτη. 

θα πρέπει να δείξω στο τοπογραφικό το γήπεδο όπως το δείχνει ο χάρτης της απαλλοτρίωσης ή όπως μου έχει υποδειχθεί??

αν το δείξω όπως μου έχει υποδειχθεί , ο ιδιοκτήτης θα αντιμετοπίσει κάποιο πρόβλημα?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπως σου έχει υποδειχθεί σε συνδυασμό με την εφαρμογή του τίτλου ιδιοκτησίας εάν αυτό είναι δυνατόν.

Εάν η απαλλοτρίωση είναι τόσο παλιά, μπορεί να έχουν διαφοροποιηθεί πολύ τα όρια, μπορεί τότε να είχαν θεωρηθεί ως όρια διαφορετικές καλλιέργειες απουσία υλοποιημένων κλπ.

Εχει μεγαλή διαφορά το υποδειχθέν και από τον τίτλο ? 

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει μεγάλη διαφορά αλλα στο τοπογραφικό θα παραθέσω τον χάρτη με την απαλλοτρίωση που το δείχνει με διαφορετικό σχήμα απ οτι ήταν.

 

ο ιδιοκτήτης μου είπε πως, ο ιδιοκτήτης του όμορου γηπέδου του παραχώρησε ένα μέρος μετά την απαλλοτρίωση το οποίο έχει ενσωματώσει με το δικό του. μιλάμε για μια γωνία λιγων τετραγωνικών.

 

αυτό έγινε χωρίς κάποιο συμβόλαιο , δηλαδή τα κανονίσανε μεταξύ τους.

 

άρα το τοπογραφικο που θα παραθέσω θα είναι αυτό που μου υπεδειξε ο ιδιοκτήτης ή αυτό που δείχνει ο χάρτης της απαλλοτρίωσης?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

σε οριοθετημενο οικισμο σε οικοπεδο 960 τμ πωληθηκαν τα 312 (33.33%)  απο τα οποια απαλλοτριωθηκαν κατα περιπου τα μισα .Σημερα μενει μια εκταση 13(προσωπο)Χ 9( 117 τμ -->δομηση 49.50 τμ)  επι κοινοτικης οδου!   Παραμενει  αρτιο και οικοδομησιμο? (ναι κατα την γνωμη μου)  .

υγ Δεν γνωριζω ακομη  αν εχει υποστει τις  διαδικασιες απαλλοτριωσης και υπολοιπο τμημα του οικοπεδου

Link to comment
Share on other sites

Λείπουν πολλά στοιχεία για να καταλάβουμε. Ξεκινάς το ιστορικό τίτλων. Αρχικός τίτλος (χρονολογία, επιφάνεια) κλπ. Το μεταβιβασθέν ήταν εξ αδιαιρέτου ποσοστό;

Υπερ ου η απαλλοτρίωση;  

ο Καθ ου η απαλλοτρίωση;

Συντελέστηκε; (δηλαδή κατάθεση αποζημίωσης)

 

Link to comment
Share on other sites

  O ιδιοκτητης αυτου το   αγορασε το 92 απο τον πωλητη (που διακατειχε 938 τμ ) τα 33.33%  δηλ 312 τμ  εξ αδιαιρετου στο οικοπεδο  οπου  συσταθηκαν   3 συνολικα αυτοτελεις καθετες ιδιοκτησιες .Η απαλλοτριωση αναφορικα με το δικο  μας  εχει συντελεσθει  μετα το 96 και εχει  γινει η αποζημιωση.

Το τι γινεται με τις αλλες καθετες δεν γνωριζω .

Link to comment
Share on other sites

Υπερ ποιου έγινε η απαλλοτρίωση και για ποιο σκοπό; 

Πως εξακρίβωσες ότι συντελέστηκε;

Από πότε υπάρχει το ακίνητο; Ο πρώτος τίτλος;

Ποια η αρτιότητα στον οριοθετημένο οικισμό.  Το ακίνητο στη σημερινή του μορφή (αν υποθέσουμε ότι έγινε η απαλλοτρίωση) έχει πρόσωπο σε δρόμο (κοινόχρηστο προ 85);

Στο ακίνητο έχουν εκδοθεί οικοδομικές άδειες προκειμένου να λάβεις περισσότερα στοιχεία;

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οπως τα λεει ο παυλος

λειπουν αρκετα στοιχεια..

παντως

αν αφορα ΠΤ που εγινε μετα την συσταση των καθετων,

καλο θα ηταν, πριν επανελθεις,  να δεις πρωτα σε αυτο εδω  το αρχειο στις "πραξεις αναλογισμου "  σελ. 16

πώς αντιμετωπιζεται αυτο το θεμα.

Το ειχαμε συζητησει "παληα" και  με τον φιλο ΚΑΝΑ

το διαβαζεις και επανερχεσαι

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/SHMEIWSEIS_SEM_PRAKSEWN

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω θέλω να πω, πως αυτό, το πολύ καλό σεμινάριο, κυκλοφόρησε  από  το σύλλογο των τοπογράφων της Β.Ε και σε βιβλιαράκι. Μία καταπληκτική δουλειά που μάλλον όλοι οι συν θα πρέπει, τουλάχιστον αυτά τα PDF που έδωσε ο Δημήτρης,  να τα βάλουν στο αρχείο τους αλλά σε μία εύκολη μεριά. 

ο Δημήτρης το επικαλείται συχνά . Να υποθέσω ήταν εκεί. Ήταν, θυμάμαι και πολλοί δικηγόροι και συμβολαιογράφοι παρόντες. Εγώ πάντως ήμουν και την μπροσούρα την έχω.

Link to comment
Share on other sites

Ε ! αφού έγραψα για το καλό σεμινάριο περι τακτοποιήσεων οικοπέδων. Ας γράψω και' γω μερικές αράδες για το θέμα. Πίστευα πως ο φίλος θα μας έδινε περισσότερα στοιχεία. 

Έχω πολλές φορές την εντύπωση πως με το που βγαίνει ο πελάτης από το γραφείο μας γράφουμε αμέσως δυο-τρεις αράδες στο φόρουμ (σπάνια περισσότερο (??)) ...έτσι για να δούμε περίπου προς τα που θα κινηθούμε  !!! Καταρχάς απαλλοτριώσεις έχουμε στα εκτός σχεδίου. Στους συνοικισμούς συντελείται ρυμοτόμηση για την δημιουργία δρόμων των οικ. τετραγώνων ή προσκυρώσεις κλπ, κλπ. , αλλά πάντα αφού προηγηθεί πράξη τακτοποίησης (οικοπέδων) και αναλογισμού.

Αγόρασε λοιπόν κάποιος, το 1992 (όχι πολύ πίσω), μετά από σύσταση (??) τα  312τμ απο ένα μεγαλύτερο οικόπεδο.

Στον οριοθετημένο αυτό οικισμό, μέσα στον φάκελο,  δεν υπάρχει κανένα διάταγμα στο οποίο να ορίζονται κάποιοι όροι δόμησης?? Μπορεί πολλές φορές να κτίζουν και τα μικρά οικόπεδα  αλλά πρέπει αυτά να υπάρχουν μέχρι κάποια ημερομηνία. Εδώ κάτι τέτοιο έχουμε?? Αν έγινε οι πράξη τακτοποίησης, λίγο αργότερα, όπως μας λες, από κάποιον της γειτονιάς παραγγέλθηκε. Γιατί??. Κάποιος συνάδελφος μηχανικός (του γείτονα) θεώρησε αναγκαία την τακτοποίηση σίγουρα για να πετύχει κάτι στην περιοχή. Διάνοιξη δρόμου? διαπλάτυνση δρόμου?

Ο μηχανικός του δικού σου πελάτη δεν θα έπρεπε να διαβλέψει αυτό που τελικά θα γινόταν στο μαχαλά? (ορισμένες φορές κάποια πράματα βγάζουν μάτια). Την πράξη την συνοδεύει πάντα και ένα λεκτικό των αναλογισμών. Αυτό το λεκτικό το έχεις μπροστά σου?? Τι γράφει για το οικόπεδο σου ? 

Αμέτρητες ερωτήσεις. Αυτές και ίσως άλλες τόσες που έκανε ο Δημήτρης και ο Παύλος.!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.