Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Η σκαλωσιά του θανάτου


yiannicivil

Recommended Posts

Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό που παρατήρησα μόλις τώρα από το μπαλκόνι μου χρησιμοποιείται όντως, η αν είναι στη φάση του "μαζέματος", αλλά ακόμα κι έτσι να 'ναι, μου φάνηκε πάρα πολύ επικίνδυνο και αντιεπαγγελματικό. Θα ήθελα να δω τα σχόλιά σας..

post-61253-0-96997700-1421742789_thumb.jpg

post-61253-0-41715600-1421743792_thumb.jpg

Edited by yiannicivil
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

+1 για την ανάδειξη του θέματος περί ασφάλειας ικριωμάτων. Από που να ξεκινήσει κανείς βλέποντας μια τέτοια σκαλωσιά. Ασύνδετα και όχι πλήρη δάπεδα χωρίς μεταλλικές συνδέσεις στα άκρα, απουσία προστατευτικών, κουπαστών, απουσία ασφαλούς ανάβασης-κατάβασης, απουσία σύνδεσης με το κτίριο. Δεν είναι τυχαίο ότι τα θανατηφόρα ατυχήματα από πτώσεις είναι στην κορυφή της στατιστικής στον τομέα των οικοδομικών έργων. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν καταλάβαιναν τι κάνουν... (και δεν χρειάζεται να είσαι ΑΜ ή ΠΜ για να το καταλάβεις) μάλλον δεν θα το έκαναν.....!

 

αλλά σε ένα επάγγελμα... τόσο κρίσιμο και επικίνδυνο... "μπαίνει ο οποιοσδήποτε" χωρίς ούτε μιας ώρας "σεμινάριο...", καταλαβαίνεις ότι είσαι στην ... Ελλάδα... :sad:

 

 

 

Υ.Γ. όσο για τα σχόλια.... τι σχόλια να κάνεις....??? κίνδυνος για τους εργαζομένους.... κίνδυνος για τους διερχόμενους... και δευτερευόντως κίνδυνος για περιουσίες.....

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε ότι σε κάποιο, από τα πολλά  Π.Δ περί  μέτρων ασφαλείας,

περιγράφεται-αναφέρεται ότι:

 

Πριν την άνοδο εργαζόμενου

από κοινού ο υπεύθυνος ή ο αρχιμάστορας των ικριωμάτων και ο επιβλέπων

πιστοποιούν την ευστάθεια κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτά παθαίνουν όταν θέλουν τιμές "ξεφτίλα"!

πάντως εγώ, ως καμμένος από ατύχημα, δε θέλω ούτε να τα κοιτάζω..

Link to comment
Share on other sites

...ο υπεύθυνος ή ο αρχιμάστορας των ικριωμάτων και ο επιβλέπων

πιστοποιούν την ευστάθεια κτλ..

 

Ναι...

 

Και επίσης, κάθε εργασία με ικριώματα απαιτεί έκδοση σχετικής άδειας δόμησης (μικρής κλίμακας πλέον), ενώ η μελέτη των ικριωμάτων υποβάλλεται στην επιθεώρηση εργασίας για θεώρηση...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα θέμα με την εκπαίδευση. Είναι έτοιμος ο απόφοιτος μιας Σχολής Μηχανικών να αναλάβει ως επιβλέπων εργοταξίου; Και να πάρει όλη την ευθύνη;

 

(off-topic: στη μέση της πρώτης φωτογραφίας, πίσω και αριστερά από το επίμαχο, τι είναι αυτό; Προσθήκη 2 ορόφων με διατήρηση της τοιχοπλήρωσης;;; Φαίνεται σα να είναι παλιός ο σοβάς...!)

Link to comment
Share on other sites

...Θα ήθελα να δω τα σχόλιά σας..

Συνάδελφε κάνε κάτι πιο συγκεκριμένα σε παρακαλώ.

Αν κατάλαβα καλά είναι δίπλα στο σπίτι σου.

 

Κατέβα κάτω και πες τους (ευγενικά και με χαμόγελο) να μη κάνει κανένας χρήση αυτού του «πράγματος» και να βάλουν κανονική σκαλωσιά.

Με το καλό…

 

Να μη υποχρεωθείς να καλέσεις αστυνομία για επικινδυνότητα (κλπ κλπ)…

Δεν είναι ρουφιανα.

Ας αρχίσουμε σιγά σιγά να μη μένουμε μόνο στα σχόλια ….

Δεν είναι κακό… αν το καταλάβουν καλό τους κάνεις.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Τι να τους πω!!.. Σάμπως βλέπω και κανένα γείτονα ποτέ; Ποιός ξέρει πόσο καιρό ήταν αυτό το πράγμα στημένο και το είδα το πρωί τυχαία. 

All day - all night στο γραφείο μου, νομίζω πως την επόμενη φορά που θα βγω απ' το σπίτι θα το έχουν ξηλώσει -επλίζω- 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.