Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Η σκαλωσιά του θανάτου


yiannicivil

Recommended Posts

Πικραμένη ιστορία: Από νεαρός μηχανικός την δεκαετία του '80, προσπαθούσα να εφαρμόσω τους εκάστοτε κανόνες ασφαλείας σε ιδιωτικά έργα. Πάντα έβρισκα τείχος, από εργολάβους, ιδιοκτήτες και εργατοτεχνικό προσωπικό. Καταντούσα γραφικός.

Έρχεται ο "ψείρας" έλεγαν. Αλλά τι λέω τώρα: εδώ για να πάρουμε 3 ρημάδια δοκίμια δίναμε μάχη..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πικραμένη ιστορία: Από νεαρός μηχανικός την δεκαετία του '80, προσπαθούσα να εφαρμόσω τους εκάστοτε κανόνες ασφαλείας σε ιδιωτικά έργα...

Πολύ πικραμένη. Στο πρώτο εργοτάξιο που θα πήγαινα για επίβλεψη εξηγούσα του αρχιμηχανικού ότι για να αναλάβω το έργο έπρεπε να τηρηθούν οι βασικοί κανόνες ασφαλείας. Τότε ακούγοντας τη συζήτηση μερικοί τεχνίτες από το συνεργείο έλεγαν μεταξύ τους δυνατά "Κάτι τέτοιους εμείς τους τρώμε". Όταν πήγα να τους εξηγήσω ότι η τήρηση των κανόνων ασφαλείας προστατεύει αυτούς και όχι εμένα μου απήντησαν: "Να μας λείπει. Αυτά που λες μας καθυστερούν τη δουλειά". Τα σχόλια δικά σας... 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

γι'αυτο ότι δουλειά έχω κάνει, ενοικιάζω σκαλωσιά απο πιστοποιημένη εταιρεία, με iso σε κάθε "σίδερο", και τοποθέτηση... Τουλάχιστο έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Υ.Γ. βέβαια...πάλι χρειάζεται οπως λέτε άδεια μικρής κλιμακας κτλ, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

γι'αυτο ότι δουλειά έχω κάνει, ενοικιάζω σκαλωσιά απο πιστοποιημένη εταιρεία, με iso σε κάθε "σίδερο", και τοποθέτηση... Τουλάχιστο έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Και την τσέπη μου άδεια. Ξέρεις πόσες προσφορές για κατασκευές καμινάδων έχω χάσει εξ αιτίας της σκαλωσιάς; 

Όσο για την αμορφωσιά έχω κάποια αμφιβολία. Είναι και αυτό αλλά πιστεύω ότι είναι και η ανάγκη να συμπιεστούν οι προσφορές. Υπάρχει ένα κλασσικό επιχείρημα από την πλευρά των τεχνικών ότι o εξοπλισμός ασφαλείας τους εμποδίζει να κινηθούν γρήγορα. Αυτό για τους υπεργολάβους που αναλαμβάνουν τη δουλειά με προσφορά είναι πράγματι ένα "εμπόδιο". Κυρίως γι' αυτό σε μεσαία ιδιωτικά έργα, αλλά και δημόσια πολλές φορές γίνεται το έλα να δεις.   

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πικραμένη. Στο πρώτο εργοτάξιο που θα πήγαινα για επίβλεψη εξηγούσα του αρχιμηχανικού ότι για να αναλάβω το έργο έπρεπε να τηρηθούν οι βασικοί κανόνες ασφαλείας. Τότε ακούγοντας τη συζήτηση μερικοί τεχνίτες από το συνεργείο έλεγαν μεταξύ τους δυνατά "Κάτι τέτοιους εμείς τους τρώμε". Όταν πήγα να τους εξηγήσω ότι η τήρηση των κανόνων ασφαλείας προστατεύει αυτούς και όχι εμένα μου απήντησαν: "Να μας λείπει. Αυτά που λες μας καθυστερούν τη δουλειά". Τα σχόλια δικά σας... 

 

Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα έλεγα φωναχτά σε αυτούς τους εξυπνάκηδες οτι αν τραυματιστεί κανείς τους σε ατύχημα εμένα θα κυνηγάει το κράτος στα δικαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα έλεγα φωναχτά σε αυτούς τους εξυπνάκηδες οτι αν τραυματιστεί κανείς τους σε ατύχημα εμένα θα κυνηγάει το κράτος στα δικαστήρια.

 

Αυτή είναι η καλύτερη ατάκα για να περάσουν για άχρηστο εσένα και το κράτος. Την ακολουθεί το εξής επιχείρημα: "Μη φοβάσαι ρε παιδιά είμαστε;". "Πρώτη φορά ανεβαίνουμε σε σκαλωσιά;", "Πρώτη φορά είναι που κόβω με τροχό;". Και μετά δεν μαζεύεται το πράγμα. Έχεις κάνει ποτέ επίβλεψη σε εργοτάξιο;  

Μόνο σε μια περίπτωση επιβάλλεσαι...Όταν το συνεργείο είναι δικό σου. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις ο εργολάβος σου φορτώνει την ευθύνη και το παίζει "Πιλάτος".

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η καλύτερη ατάκα για να περάσουν για άχρηστο εσένα και το κράτος. Την ακολουθεί το εξής επιχείρημα: "Μη φοβάσαι ρε παιδιά είμαστε;". "Πρώτη φορά ανεβαίνουμε σε σκαλωσιά;", "Πρώτη φορά είναι που κόβω με τροχό;". Και μετά δεν μαζεύεται το πράγμα. Έχεις κάνει ποτέ επίβλεψη σε εργοτάξιο;  

Μόνο σε μια περίπτωση επιβάλλεσαι...Όταν το συνεργείο είναι δικό σου. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις ο εργολάβος σου φορτώνει την ευθύνη και το παίζει "Πιλάτος".

 

Όχι, είμαι εντελώς άσχετος και με εργοτάξιο και με επιβλέψεις, αλλά εφόσον θα με κατηγορήσουν μετά το ατύχημα δεν θα κάτσω να παίζω με τις πιθανότητες κορώνα γράμματα και να με κυνηγάνε στα δικαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.