Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη φυσικού αερίου


J.D.S.

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Σε οικογενειακή πολυκατοικία (3 όροφο) θέλουν να κάνουν μετατροπή από πετρέλαιο σε φυσικό αέριο. Δεν υπάρχει καταστατικό καθώς επίσης δεν υπάρχει κοινόχρηστο ρολόι. Το κοινόχρηστο ρεύμα παίρνει από διαμέρισμα και χρησιμοποιεί μόνο φωτισμό και καυστήρα.

Θέλω να ρωτήσω εάν μπορούν να ενταχθούν στην επιδότηση του ΕΣΠΑ και επίσης να ρωτήσω, επειδή είναι η πρώτη μου δουλειά :confused:  τέτοιου είδους, τι χρειάζεται για να ξεκινήσω τη μελέτη :| .

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να ενταχθούν στην επιδότηση.

Για την μελέτη έχει ξαναειπωθεί:

Διαβάζεις το ΦΕΚ του αερίου και όλο το υλικό που έχει η ΕΠΑ στην σελίδα της αν δεν τα καταφέρεις η τα βρίσκεις πάλι μπαστούνια βρίσκεις κάποιον μηχανικό στην περιοχή σου και του ζητάς βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

deathlok το ΦΕΚ το έχω διαβάσει, το πρόβλημά μου είναι πως να ξεκινήσω. Όσο για το μηχανικό στην περιοχή μου κανείς δεν είναι διατεθημένος να σου δείξει. Δεν καταλαβαίνω αυτή τη νοοτροπία λές και όλοι οι υπόλοιποι φύτρωσαν δεν τους έδειξε κάποιος!! :|

 

Ευχαριστώ πάντος για την απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

JDS... περιληπτικά, σε ό,τι αφορά την μελέτη.... γιατί όπως καταλαβαίνεις αναλυτικά είναι αδύνατο από εδώ...

 

1. βλέπεις τι ισχύ έχει ο καυστήρας.... Αν δεν θέλουν να κάνουν κάποια τροποποίηση (ισχύ, λέβητα  λόγω υπερδιαστασιολόγησης ή παλαιότητας κτλ.) τότε επιλέγεις νέο καυστήρα... αν ο ιφιστάμενος δεν καίει φ.α.

2. με δεδομένο τον καυστήρα που θα καίει το φ.α., λαμβάνεις την απαιτούμενη παροχή σε φ.α...

3. σχεδιάζεις την όδευση του δικτύου - παροχής φ.α.

4. κάνεις υπολογισμούς των διατομών του δικτύου φ.α. βάσει απαιτούμενης παροχής, όδευσης, απωλειών πίεσης κτλ...

5. κάνεις υπολογισμό της καμινάδας....

6. κάνεις τα απαιτούμενα σχέδια... (υπάρχει υπόδειγμα στο site της http://www.aerioattikis.gr/ στους συνεργάτες)

 

Βέβαια να σου πω τα εξής....

 

όπως σου είπε και ο συνάδελφος deathlok χρειάζεται να διαβάσεις καλά τον κανονισμό και να εφαρμόσεις κάθε παράγραφό του ανά περίπτωση...  πχ προστασία των σωληνώσεων ...

Δεν θα είναι εύκολο, ως πρώτη φορά, αλλά δεν είναι και κάτι τραγικό! Όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο είτε με βοήθεια είτε χωρίς...

Επίσης, να προετοιμαστείς ψυχολογικά, ότι, ειδικά στην πρώτη μελέτη, θα κάνεις λάθη και θα σου ζητήσουν διορθώσεις.... δεν θα έρθει και το τέλος του κόσμου.... :smile:

 

Πάντως είναι μια σχετικά εύκολη περίπτωση αφού έχεις αρκετά δεδομένα... και στην ουσία μία κατανάλωση....

Α! και προσοχή ασφαλιστικά.... Ξαναδιάβασε τον κανονισμό....!

 

Good luck....!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου astrah, είσαι αρκετά κατατοπιστικός ξεκινάω και βλέπουμε. 

Για να δούμε τι ψάρια πιάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

j.d.s. στην σελίδα του αερίου έχει και δύο πρώτυπες μελέτες και συνηθισμένα λάθοι, για αυτό επιμένω να διαβάσεις και όλο το υλικό από εκεί. (θέλει μία απλή εγγραφή)

Link to comment
Share on other sites

deathlok Καλημέρα την έκανα την εγγραφή και διάβασα και τις πρότυπες μελέτες, θα  κοιτάξω και τα

πιθανά λάθη.

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.