Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φανταστικός σταθμός μετρό στη Νάπολη


Engineer

Recommended Posts

Ισπανός αρχιτέκτονας Oscar Tusquets Blanca υπογράφει τον ολοκαίνουριο σταθμό Toledo του μετρό στη Νάπολη της Ιταλίας μαγνητίζοντας το βλέμμα του επιβατικού κοινού κι όχι μόνο. Ολόκληρος ο χώρος του σταθμού έχει σχεδιαστεί γύρω από την ιδέα του νερού και του φωτός, με εξαγωνικές οπές και έναν τεράστιο «κρατήρα» που επιτρέπει στο φυσικό φως να φτάσει στα βαθιά υπόγεια.

 

Το όλο σχέδιο ερμηνεύεται με διάφορους τρόπους: Από τη θαλάσσια ζωή μέχρι τα ουράνια, όπου το μπλε και το λευκό κυριαρχούν παντού. Οι μεγάλοι διάδρομοι πλημμυρίζουν με φως, συντελώντας στην «απομάκρυνση του άγχους», όπως αναφέρουν οι περισσότεροι επιβάτες, ενώ παλιά μωσαϊκά από τον William Kentridge διατηρήθηκαν στους τοίχου προκειμένου να συνδυάζεται η σύγχρονη αρχιτεκτονική προσέγγιση με τον αυθεντικό ιταλικό ιστορικό σχεδιασμό.

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Πηγή: http://perierga.gr/2...τρό-στη-νάπολη/

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

οι καλύτεροι σταθμοί μετρό ως σύνολο και όχι ως μονάδες  από άποψη ενδιαφέροντος  για εμένα  είναι της μόσχας....

είναι σε όσους είχα μπει  σαν να είσα σε μουσείο ,  μπαροκ με κλασικισμό παντρεμένα, και από άποψη υλικών από μάρμαρα , ανάγλυφα , αγάλματα έως και βιτρό και ψηφιδωτά.......και συνέχισε να φτιάχνεται και κάτα τον β παγκόσμιο πόλεμο

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με αγχώνει και με βαραίνει η οροφή και οι τοίχοι . Δεν μου αρέσει καθόλου . Μάλλον ο αρχιτέκτονας θα ήταν καλός στην εκκλησιαστική αρχιτεκτονική των καθολικών που του λέει να μπαίνουν στον ναό , από μιά μικρή πόρτα γιά να τους πιάνει δέος .

 

Επίσης φυσικό φως που φτάνει χαμηλά , έχουμε και σε δικούς μας σταθμούς , όπως της Πλακεντίας και ίσως και άλλους .

Link to comment
Share on other sites

δξ  αν  ειναι υπερβολη αυτο που θα πώ

αλλά σε αυτες τις 4-5 πρωτες φωτο

 

θα εμπαινα με μασκα και...βατραχοπεδιλα..

 

με το μπαρδον  δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

λες και μπαίνεις σε ιαματικά λουτρά!

 

δυστυχώς οι αποβάθρες (που είναι και το σημαντικότερο κομμάτι) δεν έχουν ανάλογη αισθητική, αλλά ούτε και την ίδια ευρυχωρία. και οι συρμοί είναι σαν αυτούς που έχουν τα ορυχεία, ενώ θα 'πρεπε να είναι κι αυτοί χρωματισμένοι στο ίδιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

οι καλύτεροι σταθμοί μετρό ως σύνολο και όχι ως μονάδες  από άποψη ενδιαφέροντος  για εμένα  είναι της μόσχας....

είναι σε όσους είχα μπει  σαν να είσα σε μουσείο ,  μπαροκ με κλασικισμό παντρεμένα, και από άποψη υλικών από μάρμαρα , ανάγλυφα , αγάλματα έως και βιτρό και ψηφιδωτά.......και συνέχισε να φτιάχνεται και κάτα τον β παγκόσμιο πόλεμο

Συμφωνώ απολύτως.

 

Υ.Γ. Το διάβαζα και νόμιζα ότι τόγραψα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.