Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Net-metering


kusta80

Recommended Posts

  • 6 months later...

Μπορεί κάποιος συνάδερφος που έχει ασχοληθεί και γνωρίζει να μου επαληθεύσει, εάν αυτά που γράφω σε ότι αφορά τις χρεώσεις  είναι προσεγγιστικά  σωστά;

 
 
 
 
 

τιμολόγηση netmetering.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεσαι με τις χρεώσεις γιατί κάθε παροχές δίνει διαφορετικό λογαριασμό.

 

Εσύ να κοιτάς την ενέργεια που παράγεται, καταναλώνεται και συμψηφίζεται.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κάνω ανακαίνιση στο σπίτι μου και με απασχολεί το ενδεχόμενο να εγκαταστήσω μελλοντικά ΦΒ με net metering.

Τι θα έπρεπε να πάρω υπόψη ως προεγκατάσταση καλωδιώσεων ώστε να μην χρειάζεται να σκάβω / τρυπάω / ανοίγω πληγές μελλοντικά; 

Ο inverter και ότι άλλο ηλεκτρικό εξάρτημα χρειάζεται πρέπει να τοποθετηθεί στο δώμα σε κοντινή απόσταση ή μπορεί να είναι και μακριά από τα πάνελ; Υπάρχουν απαιτήσεις για το χώρο εγκατάστασης; (ψύξη , κλπ)

Ο μετρητής που έχω αντικαθίσταται από άλλον ή τοποθετείται συμπληρωματικός;

Αν πάω για εγκατάσταση μπαταρίας, θα συνδεθεί η μπαταρία με το μετρητή ή η έξοδος του inverter; 

Εχω τριφασικό νούμερο 2. 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Ena paidi koitaei t astra said:

Τι θα έπρεπε να πάρω υπόψη ως προεγκατάσταση καλωδιώσεων ώστε να μην χρειάζεται να σκάβω / τρυπάω / ανοίγω πληγές μελλοντικά; Τα καλώδια περνάνε εξωτερικά

Ο inverter και ότι άλλο ηλεκτρικό εξάρτημα χρειάζεται πρέπει να τοποθετηθεί στο δώμα σε κοντινή απόσταση ή μπορεί να είναι και μακριά από τα πάνελ; Μπορεί οπουδήποτε

Υπάρχουν απαιτήσεις για το χώρο εγκατάστασης; (ψύξη , κλπ) Αερισμός στο χώρο του ινβέρτερ

Ο μετρητής που έχω αντικαθίσταται από άλλον ή τοποθετείται συμπληρωματικός; Μπαίνει νέος, ωστόσο μπορεί να αλλάξει στο μέλλον

Αν πάω για εγκατάσταση μπαταρίας, θα συνδεθεί η μπαταρία με το μετρητή ή η έξοδος του inverter

Εχω τριφασικό νούμερο 2. 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

@astrahΕυχαριστώ για τις απαντήσεις! 

 

Μια ερώτηση ακόμη: πώς μπορώ να κάνω μια εκτίμηση του συντελεστή ταυτοχρονισμού; Υπάρχει κάποιος τύπος ή μέθοδος; 

Με απασχολεί το γεγονός ότι ενώ το ΦΒ θα παράγει την περισσότερη ενέργεια το καλοκαίρι, εγώ θα την καταναλώνω λόγω αντλίας θερμότητας για θέρμανση το χειμώνα και μάλιστα τις ώρες χωρίς ηλιοφάνεια. 

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι όταν έχεις ταυτοχρονισμό δεν πληρώνεις τη χρήση του δικτύου διανομής. Ο καθένας όμως αναλόγως των αναγκών του έχει διαφορετικό ωράριο χρήσης. 

και από τη στιγμή που τελικά γίνεται συμψηφισμός πάλι κερδισμένος θα είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία χρησιμοποιείται το δίκτυο ως εικονική μπαταρία.

Ο ταυτοχρονισμός εξαρτάται μόνο από τον χρήστη.

Μικρό ποσοστό ταυτοχρονισμού οδηγεί σε αυξημένα τέλη δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2023 at 7:26 ΜΜ, Ena paidi koitaei t astra said:

Κάνω ανακαίνιση στο σπίτι μου και με απασχολεί το ενδεχόμενο να εγκαταστήσω μελλοντικά ΦΒ με net metering.

Τι θα έπρεπε να πάρω υπόψη ως προεγκατάσταση καλωδιώσεων ώστε να μην χρειάζεται να σκάβω / τρυπάω / ανοίγω πληγές μελλοντικά; 

Ο inverter και ότι άλλο ηλεκτρικό εξάρτημα χρειάζεται πρέπει να τοποθετηθεί στο δώμα σε κοντινή απόσταση ή μπορεί να είναι και μακριά από τα πάνελ; Υπάρχουν απαιτήσεις για το χώρο εγκατάστασης; (ψύξη , κλπ)

Ο μετρητής που έχω αντικαθίσταται από άλλον ή τοποθετείται συμπληρωματικός;

Αν πάω για εγκατάσταση μπαταρίας, θα συνδεθεί η μπαταρία με το μετρητή ή η έξοδος του inverter; 

Εχω τριφασικό νούμερο 2. 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις. 

Ο inverter μπορει να τοποθετηθει οπου θες αρκει να αεριζεται επαρκως. Αν εγκαταστησεις μπαταριες καλο θα ηταν να ειναι κοντα στον inverter. Μπορεις να ριξεις σωληνες/σπιραλ απο το δωμα/ταρατσα μεχρι το πιθανο σημειο εγκαταστασης του inverter για τα dc, και ακομα μια αναμονη απο inverter μεχρι το μετρητη σου για τα ac. Μεχρι στιγμης μπαινει 2ος μετρητης κοντα στον υπαρχον

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.