Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ράμπα πάρκινγκ υλικό επιφάνειας


Kostas10000

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Μετακόμισα πρόσφατα σε πολυκατοικία και έχω υπόγεια θέση πάρκινγκ. Το πρόβλημα είναι ότι γλιστράει πολύ το υλικό της (είναι τσιμέντο γυαλιστερό με ραβδώσεις στην όψη). Είναι πρακτικά πολύ δύσκολο να βγάλεις το αμάξι από εκεί μέσα, μιας και έχει επίσης στροφή με μεγάλη κλίση. Έφερα φίλο πολιτικό μηχανικό για να το δει. Μέτρησε τις κλίσεις και μας είπε ότι είναι μέσα στα αποδεκτά όρια. Όταν τον ρώτησα για αλλαγή ή επίστρωση της ράμπας με άλλο υλικό μου είπε να αποταθώ σε έναν εργολάβο. Το κόστος που μας έδωσε ο εργολάβος είναι μεγάλο ~500 ευρώ για κάποια επίστρωση με ρυτίνη, ώστε η πρόσφυση να έρθει σε νορμαλ επίπεδα και να μην γλυστράει με το παραμικρό. Δυστυχώς στην πολυκατοικία κανείς από τα 4 διαμερίσματα δεν θέλει να μοιρασεί αυτό το έξοδο (άσχετα ότι κανείς δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το γκαράζ).

 

Σκέφτομαι να κάνω εγώ την επίστρωση, αλλά δεν ξέρω τί υλικό είναι κατάλληλο και που μπορώ να το βρω. Θα ήθελα τη συμβουλή σας πάνω στο θέμα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

ηλεκτρικο κομπρεσσερ

βαθεμα ραβδωσεων

μεροκαματα .... ενα

 

........θα σου μεινει και το κομπρεσσερ για την...άλλη φορά. :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

"Ξυσιμο" της επιφανειας για να γινει πιο ανωμαλη και ετσι να "πιανουν" οι ροδες του αυτοκινητου.

Αν ειναι να το πληρωσεις εσυ..παρε οπωσδηποτε την γραπτη εγκριση των ιδιοκτητων της πολυκατοικιας (γνωστοποιησε οτι δεν θα πληρωσουν) για να μην εχει προβληματα στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.