Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπάρχουν μήπως λάθη στο έδω εγχειρίδιο;


 
Τινάκι

Recommended Posts

Καλημέρα και με καλά εκλογικά αποτελέσματα!

 

Βρήκα αυτό για φοιτητές και με προβλημάτισε κάπως;

http://users.teilar.gr/~p.lokkas/StereoSTATIKA.pdf

 

Και σας ρωτάω:

 

-  Στη σελίδα 65 (71) η λύση δοκός επί δοκού είναι αντιπροσωπευτική;  Και το πρόγραμμα που την επιτρέπει και ο καθηγητής που συμφωνεί.

 

-  Στη σελίδα 77 (83) και 78 (84) η θεμελίωση διορθώνεται (σωστά θεωρώ) από την προτεινόμενη.

Με αφορμή όμως αυτό, θέλω να ρωτήσω αν οι συνδετήριες δοκοί πρέπει πάντα να ακολουθάνε τη διάταξη των δοκών των ορόφων ή όχι;

Επίσης, οι συνδετήριες δοκοί μπορεί να μπουν διαγώνια όταν τα υποστυλώματα δεν είναι σε ορθοκανονικό κάνναβο ή υπάρχουν όρια ως προς τη γωνία;

Δείτε και τη λύση στη σελίδα 62 (68) με την ανισόπεδη.

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εγω ειμαι κακοπροαιρετος ή το να "διδασκεις" φοιτητες με το manual ενος εμπορικου λογισμικου ειναι ας πουμε καπως........ ?????

 

Δηλαδη τι προσφερει στον φοιτητη του 5ου εξαμηνου αυτο το "συγγραμα" ?

 

Εν παση περιπτωση αυτα ειναι θεματα που θα πρεπει να απασχολησουν ολυς αυτους που συνεχως διαμαρτυρονται για τα επαγγελματικα τους δικαιωματα και φωναζουν για τις πολλες και ευρειες γνωσεις τους.

 

Απο ενα τετοιο εγχειριδιο δε μαθαινεις στατικα. Δε μαθαινεις να στηνεις ενα σωστο φορεα, δε μαθαινεις δυναμικη αναλυση ουτε λεπτομερειες οπλισης και κανονιστικες διαταξεις.

 

Το προγραμμα σε αφηνει να βαλεις δοκο επι δοκου. Καλα κανει. Αν αυτο ειναι στατικα "σωστο" και αν οι παραδοχες της προσομοιωσης θα δωσουν αξιοπιστα αποτελεσματα, αυτο ειναι προβλημα του μηχανικου και δε θα στο μαθει κανενα λογισμικο.

 

 

Ρετσετες για το πως πρεπει να μορφωνεται ενας φερων οργανισμος δεν υπαρχουν. Αυτο το επιλεγει ο μηχανικος οπως ακολουθως επιλεγει το λογισμικο που μπορει να επιλυσει και να διαχειριστει το ΦΟ και να δωσει αξιοποιησιμα αποτελεσματα

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

είναι για την εκμάθηση του προγράμματος το εγχειρίδιο, ας μην γίνει λοιπόν συζήτηση για τα ΑΕΙ και ΑΤΕΙ πάλι, άλλες είναι οι ερωτήσεις μου και δεν αφορούν στο συγκεκριμένο λογισμικό αλλά στο το τι αποτελεί μελετητικά αποδεκτή πρακτική

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και με καλά εκλογικά αποτελέσματα!

 

Βρήκα αυτό για φοιτητές και με προβλημάτισε κάπως;

http://users.teilar.gr/~p.lokkas/StereoSTATIKA.pdf

 

Και σας ρωτάω:

 

-  Στη σελίδα 65 (71) η λύση δοκός επί δοκού είναι αντιπροσωπευτική;  Και το πρόγραμμα που την επιτρέπει και ο καθηγητής που συμφωνεί.

 

-  Στη σελίδα 77 (83) και 78 (84) η θεμελίωση διορθώνεται (σωστά θεωρώ) από την προτεινόμενη.

Με αφορμή όμως αυτό, θέλω να ρωτήσω αν οι συνδετήριες δοκοί πρέπει πάντα να ακολουθάνε τη διάταξη των δοκών των ορόφων ή όχι;

Επίσης, οι συνδετήριες δοκοί μπορεί να μπουν διαγώνια όταν τα υποστυλώματα δεν είναι σε ορθοκανονικό κάνναβο ή υπάρχουν όρια ως προς τη γωνία;

Δείτε και τη λύση στη σελίδα 62 (68) με την ανισόπεδη.

 

 

1)Φυσικά και επιτρέπεται δοκός επί δοκού. Δεν είναι λάθος

2)Όχι δεν είναι απαραίτητο

3)Όλα είναι σχετικά, δηλαδή θα πρέπει να γίνουν υπολογισμοί. Ναι μπορεί να μπει συνδετήριο δοκάρι υπό γωνία. Το πόση είναι αυτή εξαρτάται από την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.