Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο Υπουργείο Παραγωγικής Ανασυγκρότησης, Περιβάλλοντος και Ενέργειας


Engineer

Recommended Posts

Για μένα το πιο σημαντικό είναι ότι στον απλό κοσμάκη ήρθε ξανά η ελπίδα και η αισιοδοξία. Το αν θα δικαιωθεί ή όχι θα φανεί σύντομα. Απλά τώρα κάτι θετικό περιμένουμε ενώ με συγκυβέρνηση ΝΔ και Πασοκ θα ξέραμε ότι δεν αλλάζει τίποτα. 

 

Και μια είδηση κρυφής συμφωνίας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν είναι αυτό χρεωκοπία....το ξέρεις. Χρεωκοπία είναι αυτό που έγινε στην Αργεντινή και βγαίνανε με τα όπλα έξω..

 

Οι εικόνες που περιγράφεις έχουνε συμβεί και με άλλες αφορμές (Εμφύλιος,Blackout στην Νέα Υόρκη το 1965, Φυσικές καταστροφές) και είναι κοινωνικό φαινόμενο ασχέτως του τι τις πυροδότησε.Εγώ μιλάω για την χρεωκοπία ως οικονομικό φαινόμενο

Link to comment
Share on other sites

Ικαρε Γράφω "εγώ" , αλλά αυτό που συμβαίνει σε εμένα συμβαίνει σε ένα μεγάλο ποσοστό του λαού μας , που έχει φτάσει να μην έχει να φάει δυο γεύματα την ημέρα και να μην έχει θέρμανση πάνω από 1 ώρα Δεν είδα να βγάζουν πιστόλια  μέχρι τώρα Είμαστε ήδη σαν την Αργεντινή στο λαό αλλά δεν το ξέρουν κάποιοι γιατί αυτοί ίσως να μην είναι έτσι  Ασε που πλεον στην Αργεντινή δεν είναι έτσι σήμερα παρά τις βλακείες που λένε τα κανάλια και αυτά που περιγράφεις έγιναν πριν αρκετά χρόνια , ακριβώς γιατί  έκαναν αυτά που κάναμε εμείς μέχρι προχτές 

 

Αν σταματήσουμε να έχουμε αγαθά από έξω θα στρώσουμε επιτέλους τον κώλο μας να τα παράγουμε εμείς Ασε που δεν υπάρχει τέτοιο ζήτημα αφού δεν μας αφήνουν να φύγουμε από ΕΕ που θα βρουν τέτοια κορόιδα Αλλά κάτι ακριβα αιφον , ποτά ξενύχτια , ακριβά αυτοκίνητα , να ξοδεύουμε με κάρτες , να φοράμε επώνυμα ρούχα κλπ , θα πρέπει κάποιοι που δεν μπορούν και τα είχαν σαν εικονική πραγματικότητα (χωρίς να παράγουν έργο )   να τα ξεχάσουν Και όταν λέω να παράγουν έργο δεν λέω απλώς να δουλεύουν (που ίσως το έκαναν) , αλλά να δουλεύουν δημιουργώντας  παραγωγικό έργο που θα φέρνει χρήμα στο κράτος με έμμεσο αλλά κυρίως με άμεσο τρόπο 

 

Υσ εγώ Ικαρε σε συμπαθώ και σε θεωρώ καλό φίλο και συνάδελφο επομένως δεν παρεξηγούμε 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Είναι απίθανο να συμβούν τέτοιου είδους καταστροφικά σενάρια στη σημερινή Ελλάδα γιατί θα διαταραχθεί η ομαλή φορολογική μας αφαίμαξη και ο μόνος που θα ζημιωθεί θα είναι οι δανειστές μας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί αμα πτωχεύσει η χώρα θα πεινάσουν οι Γερμανοί, οι Γάλλοι.... Νομίζετε ότι αν δεν πάρουν πίσω τα λεφτά τους (σημείωση δεν είναι των Γερμανών αλλά έχουν σπάσει σε ποσοστό σε όλα τα κράτη μέλη) θα έχουν πρόβλημα... Για να δούμε ποιος θα έχει το μεγαλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ    φοβάμαι  πώς  το σακίδιο-girl  του   Γ.Α.Π   θα  είναι  απλή   οδοντόκρεμα.......... ρίξτε  μια  ματιά    απο  περιέργεια  και  μόνο  και   κρίνετε....... 

 

Νομίζω ότι πρέπει να δώσουμε χρόνο σε όλη την κυβέρνηση και ειδικά στον νέο αν.υπ. περιβάλλοντος να αποδείξει αυτά που πρεσβεύει τόσα χρόνια μέσα από το οικολογικό κίνημα. Σίγουρα δεν θα ναι εύκολο με τον Λαφαζάνη από πάνω, αλλά είναι η πρώτη φορά που ενα πραγματικά οικολογικό στέλεχος λαμβάνει ένα τέτοιο πόστο. Η οικολογία δεν έχει καμία σχέση με με τον light χαζοπεριβαλλοντισμό της Μπιρμπίλη, οπότε οι παραλληλισμοί ίσως να ναι και ατυχείς. Βέβαια όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος οπότε και αναμένουμε τις πρώτες κινήσεις. Στο μεταξύ: http://www.ecogreens-gr.org/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=5753:2015-01-27-14-56-02&catid=1:press-releases

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς ακόμα δεν έχουμε ορίσει πώς θα γίνει η χρεωκοπία της Ελλάδας για να δούμε αν συμφέρει τις αγορές. Νομίζω ότι η δυσκολία να την ορίσεις είναι και ο λόγος που δε συνέβη ακόμα και όσο παραμένει αόριστη έννοια δε θα μπορέσει να συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει να συναναστρεφόμαστε με πολύ κόσμο καθημερινά λόγω επαγγέλματος, υποθέτω (με βάση όσα διαβάζω παραπάνω) πως είμαι και ο μοναδικός που έχει διαπιστώσει συγκρατημένη αισιοδοξία  εκεί έξω και συμπάθεια των περισσοτέρων ως προς τις επιλογές της κυβέρνησης μέχρι τώρα, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα ποιους εννοεις.

Αν μιλας για την κυρα Κουλα και τον κυρ Μητσο, καθως και καποιους ΔΥ, τοτε ναι, εχεις δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.