Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μέσω Taxisnet η κατάθεση συμφωνητικών


Engineer

Recommended Posts

Επιβεβαιώνω. 100 ανα τριμηνιαία. Μια φορά την πάτησα το 2015 αλλά ακόμη δεν το εχω βρεί το 100ρικο....

Αν μπορείς να το χιονίσεις χιόνισέ το εννοείται και κανε το αλλο τρίμηνο. Με ιδιώτες θεωρώ είναι εύκολα

με επιτηδευματίες δημόσιο κλπ δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Στην Α' ΔΟΥ Θεσσαλονίκης εμένα μου είπαν ανά συμφωνητικό πάντως. 

Ανά παραστατικό γενικά το πάνε. Τώρα τι να πω; Ίσως πάλι λέει ο καθένας 

ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Τα συμφωνητικά που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων καταχωρούνται από κάθε υπόχρεο επιτηδευματία ηλεκτρονικά μέσω εφαρμογής TAXISnet με την ονομασία «Κατάσταση Συμφωνητικών παραγράφου 16 άρθρου 8 Ν. 1882/1990»,  η οποία υποβάλλεται μέχρι την 20ή ημέρα των μηνών Ιανουαρίου, Απριλίου, Ιουλίου, Οκτωβρίου εκάστου έτους, στην οποία (κατάσταση) συμπεριλαμβάνονται τα συμφωνητικά που καταρτίστηκαν το αμέσως προηγούμενο ημερολογιακό τρίμηνο.

Είσοδος από εδώ.

https://www.aade.gr/epicheireseis/phorologikes-yperesies/eisodema/ypobole-katastases-symphonetikon

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα, αυτό το τρίμηνο έχω συμφωνητικό στα οποία συμβάλλομαι ως αυτός που αναθέτει την εργασία, αλλά και συμφωνητικό στο οποίο συμβάλλομαι ως αυτός στον οποίο ανατίθεται η εργασία. Πρέπει με κάποιο τρόπο να διαχωρίζουμε τις δύο κατηγορίες ή τα βάζουμε όλα στον ίδιο πίνακα?  ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οι καταστάσεις συμπεριλαμβάνουν τα συμφωνητικά που καταρτίστηκαν το αμέσως προηγούμενο ημερολογιακό τρίμηνο είτε εσύ είσαι ο παρέχων την υπηρεσία είτε ο λήπτης. Στην καταχώρηση μπαίνει (ως ΑΦΜ) ο αντισυμβαλλόμενος χωρίς να εξετάζεται ποιος είναι ο παρέχων και ποιος ο λήπτης. Ο υπόχρεος καταχωρεί τα συμφωνητικά που έχει υπογράψει είτε ως πάροχος είτε ως λήπτης της υπηρεσίας. Στην κατάσταση (ακόμη και όταν ήταν χειρόγραφα έλεγε για συμβαλλόμενους) δεν εξετάζεται/δεν ενδιαφέρει/δεν διαχωρίζεται ποιός είναι ποιός. Στις καταστάσεις δεν υπάρχει η έννοια του εντολέα και του εντολοδόχος (του εντολολήπτη όπως έλεγε ένας φίλος) παρά μόνο τα συμβαλλόμενα μέρη ως τέτοια, ενδιαφέρει μόνο το αν είναι υπόχρεος υποβολής. Η διάκριση που αναφέρεις γίνεται/φαίνεται μόνο από την ίδια την σύμβαση. Εφόσον είναι και οι δύο υπόχρεοι υποβολής, υποβάλλουν και οι δύο.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έχω ξεκαθαρίσει για τις συγκεντρωτικές καταστάσεις συμφωνητικών:

1. Θα πρέπει να συμπεριλαμβάνουν και συμφωνητικά μεταξύ επιτηδευματία και ιδιώτη ή όχι με ιδιώτες???

2. Στην περίπτωση που το συμφωνητικό καθορίζει ποσό ανά μήνα (π.χ. υπηρεσίες τεχνικού ασφαλείας) τότε στη στήλη "ποσό συμφωνητικού" καταχωρούμε το ποσό αυτό το μηνιαίο ή υπολογίζουμε το ετήσιο ή κάτι άλλο???

Edited by fpap71
Link to comment
Share on other sites

1. Ο κανόνας που ακολουθώ εγώ είναι: οι αμοιβές ιδιωτών που "περνάνε" από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ έχουν πάντα συμφωνητικό που δηλώνεται και στις συγκεντρωτικές...

2. Δεν έχω αμοιβές με τον μήνα αλλά αν είχα θα έβαζα το σύνολο του τριμήνου ή θα έγραφα στην περιγραφή ότι αφορά αμοιβή ανά μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.