Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπερυψωμένο ισόγειο και κοντό υποστυλωμα


 
dorita2271

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εχω ένα κτιριο που αποτελείται απο ισόγειο , α και β οφοφο κατηγορίας σπουδ. Σ3 Το ισογειο ειναι υπερυψωμενο κατα 0,55m και ενω το δαπεδο του ισογειου εδραζεται επι εδαφους , υπαρχουν καποιοι προβολοι που πρεπει φυσικα να προσομοιωθουν. Δημιουργησα  εναν οροφο στο +0,55 με περιμετρικα τοιχεια .Η οροφη του ισογειου ειναι στο +4,20 , του α οροφου +7,35 και του β στο +10,50.Το προβλημα ειναι οτι τα υποστυλωματα σε αυτο το υψος ειναι κοντα με as <1.Δεν ξερω πως να αντιμετωπισω την προσομοιωση αυτη. Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη ,Να σημειωσω οτι δουλευω το Fespa.

Link to comment
Share on other sites

Το 0.00 (για τον στατικο σου υπολογισμο) ειναι εκει που τελειωνουν τα τοιχεια μπαζωματος .Δεν εχει σχεση η αρχιτεκτονικη σου υπερυψωση στο +0.55.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι   εκει που τελειωνουν τα τοιχεια του  μπαζωματος, εκει εχω βαλει και το nv Το θεμα μου ειναι οτι πρεπει να δειξω και τους προβολους που ειναι στο +0,55 .Αρα θα εχω ουσιαστικα δημιουργησει εναν "ψευτοοροφο" με βαση  το 0,00 και  οροφη το 0,55. (nv sto 0.55) Εκει τα υποστυλωματα βγαινουν κοντα με αs<1.00. Αν θεσω τα στοιχεια με   ΧΑΑΠ  τοτε το as παρολο που ειναι <1,00 το βγαζει οχι κοντο στην διπλανη στηλη .Ισχυει αυτο ? μπορω να θεσω τα υποστυλωματα σε αυτον το οροφο ως ΧΑΑΠ ?αντιπροσωπευει την πραγματικοτητα?? Απο την αλλη θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει και αλλος τροπος προσομοιωσης των τοιχειων αυτων .Ευχαριστω πολυ .

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν κάνεις και τους προβόλους μπαζωμένους ώστε να αποφύγεις τον "ψευτοόροφο";

 

Αν αφαιρέσουμε το πάχος των προβόλων από τα 55εκ. μας μένουν ας πουμε 40εκ. που θα μαζεύονται όλα τα σκουπίδια του κήπου και πιθανά μπορεί να κρυφτούν και περίεργα...ζωντανά!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η επεκταση του δαπεδου σε τυπο προβολου δεν αλλαζει το στατικο σου μοντελο.Δαπεδο συνεχιζει να ειναι Υπολογισε το ξεχωρα(αλλο αρχειο-αλλο σχεδιο).

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι σε στατικά προγράμματα (και δη τύπου Fespa) να μην μπλέκεις στάθμες που δεν έχουν να σου προσφέρουν τίποτε στα αποτελέσματα.

Για τον όροφο από 0,00 σε +0,55 γιατί δεν βάζεις παντού περιμετρικά τοιχώματα και όχι υποστυλώματα. Mα έτσι κι αλλιώς η υπερύψωση με τοιχίο μπετόν ή τσιμεντόλιθους θα έγινε προκειμένου να συγκρατήσει τις εσωτερικές πλευρικές ωθήσεις από το μπάζωμα.

Τα περιμετρικά τοιχώματα προσομοιώνονται με χιαστί ράβδους. Προσπάθησε να πειράξεις με τέτοιο τρόπο τα ελαστικά χαρακτηριστικά των ράβδων (πάντα μέσα στα λογικά όρια των πραγματικών χαρακτηριστικών των υλικών) προκειμένου να μειώσεις την τέμνουσα που αναλαμβάνουν τα υποστυλώματα για να καλυτερεύσεις τον έλεγχο Μ/V*h του κοντού υποστυλώματος.

Το βάθος εκσκαφής για τη θεμελίωση το έβαλες? Θέλω να πω πως σίγουρα θα είναι κανά μέτρο. Οπότε αν φτιάξεις μια στάθμη από το 0,00 (στάθμη θεμελίωσης) μέχρι το (1,00+ 0,55= 1,55 στάθμη δαπέδου ισογείου) ενδεχομένως να μην σου τα χτυπήσει σε έλεγχο...

Τώρα αν όλο το θέμα που συζητάμε γίνεται για να προσομοιώσεις απλά και μόνο τους προβόλους, αντικατάστησέ τους με μια κατανεμημένη δύναμη και μια κατανεμημένη ροπή επάνω στους αντίστοιχους κόμβους που στηρίζονται στο προσομοίωμα....Δεν προσφέρουν κάτι στο γενικό προσομοίωμα όσον αφορά τα σεισμικά χαρακτηριστικά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την υπερυψωση μην τα βαλλεις στο μοντελο σου.

Ειναι κλασικο λαθος και μονο προβληματα δημιουργει.

 

Οι προβολοι του ισογειου με το χερι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις .Μπαζωμενους τους προβολους δεν μπορω να τους κανω γιατι το κτριο ειναι ξενοδοχειο και η αριχτεκτονας κατω απο αυτους και σε μεγαλυτερο πλατος εχει κανει κατι δεν δεξαμενη με νερο(αρχιτεκτονικη διαμορφωση με βαθος 0,40 μ , μηκος οσο και η πλευρα του κτιριου και πλατος γυρω στα 2,5μ. Στον οροφο 0 -0,55 εχω βαλει  κα τα περιμετρικα τοιχεια .

Απλως επειδη ειναι ξενοδοχειο και στην συνεχεια ισως γινει αλλαγη χρησης σε κετρο αποκαταστασηςλεω να ειμαι αρκετα προσεκτικη .

 

Terry  δλδ σαν υψος ισογειου να παρω και τα 0,55μ? στην περιπτωση αυτη θα εχω υψος 0,55+3,65(ωφελιμο υψος ισογειου)= 4,20

.Το nv ομως θα το παρει απο το 0,00 που δεν ισχυει κατι τετοιο αφου ουσιαστικα απο το 0,55  θα πρεπει να γινει ο υπολογισμος. Νομιζω και να βαλω στις παραμετρουςσαν υψομετρο βασης το 0,55 το προγραμμα δεν το λαμβανει υποψην του.(εκτος αν κανω λαθος ).

Μηπως τοτε πρεπει να στησω το μοντελο μου σαν 0,0 για το  στατικο  υπολογισμο  (το 0,55 αρχιτεκτονικο δλδ)  και οροφη ισογειου 3,65? Και στην συνεχεια σχεδιαστικα θα δειξω το μπαζωμα  

 

Ο εντονος προβληματισμος μου ειναι οτι αν στην πραγματικοτητα εκει που τελειωνει το μπαζωμα με τα περιμετρικα τοιχεια τα υποστυλωματα στο σημειο εκεινο θα  ειναι κοντα και οχι τοσο οι προβολοι 

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

Μηπως τοτε πρεπει να στησω το μοντελο μου σαν 0,0 για το  στατικο  υπολογισμο  (το 0,55 αρχιτεκτονικο δλδ)  και οροφη ισογειου 3,65? Και στην συνεχεια σχεδιαστικα θα δειξω το μπαζωμα  

Αυτό καλό είναι να κάνεις και μην μπλέκεις με άλλες ενδιάμεσες στάθμες!....

 

 

Ο εντονος προβληματισμος μου ειναι οτι αν στην πραγματικοτητα εκει που τελειωνει το μπαζωμα με τα περιμετρικα τοιχεια τα υποστυλωματα στο σημειο εκεινο θα  ειναι κοντα και οχι τοσο οι προβολοι 

Για ποιό ύψος μιλάς? από ποια στάθμη μέχρι ποιά? αν λες για το 0 μέχρι το 0,55, εκεί τα υποστυλώματά σου είναι "πλευρικά εξασφαλισμένα" από τα τοιχία....άρα δεν τίθεται θέμα κοντού υποστυλώματος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.