Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπερυψωμένο ισόγειο και κοντό υποστυλωμα


 
dorita2271

Recommended Posts

Οπως τα λεει η παλιοσειρα nikoscivil!!!

 

Στο ΦΕΣΠΑ υπαρχει η δυνατοτητα να εισαγεις ολο το υψος του στυλου (το υψος της προσομοιωσης) και να δηλωσεις για καθε στυλο, οτι υπαρχει μια ακαμπτη περιοχη στο ακρο.

 

Ετσι εισαι 100% σωστη.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι σας ευχαριστω πολυ :???: , ειλικρινα ειχα  πελαγωσει

.Οποτε εχω 2 επιλογες :

a) δινω την σταθμη του ισογειου χωρις το μπαζωμα (βαση  0.00   -οροφη 3.65 ) και την υπερυψωση  την δειχνω σχεδιαστικα λυνοντας στο χερι και τους προβολους  

 β )δινω σταθμη ισογειου μαζι με το μπαζωμα (βαση 0,00 οροφη 4,20) και για καθε υποστυλωμα δηλωνω την ακαμπτη περιοχη (h=0.55) σχεδιαζοντας παλι την υπερυψωση και στο χερι τους προβολους

Η βαση για το  nv και στις δυο περιπτωσεις θα ειναι το 0.00

Τerry για την β περιπτωση  παω στην καρτελα στατικα -ακαμπτες αποληξεις και θα βαλω το υψος του ακαμπτου υποστυλωματος " αποσταση απο την αρχη κατα Υ" .??

Tσεκαρα λιγο και το Manual και λεει οτι αν εχω ακαμπτη αποληξη Υ με θετικη τιμη μπορω να χρησιμοποιησω ισοδυναμα και την παραμετρο  Ητ κατω ακαμπτο τμημα.

Σαν κρισιμο υψος θα βαλω το υπολοιπο ετσι δεν ειναι ?

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

Mια ερώτηση ακομα., οταν δεν εχω υπογειο , το προγραμμα θεωρει σαν σταθμη 0,00 την θεμελιωση , στην πραγματικοτητα  ομως θεμελιωνουμε  πιο κατω που  εχουμε τις πεδιλοδοκους .Το υψος αυτο το εισαγετε στο ισογειο? δλδ στην προκειμενη περιπτωση 4,20+1,00 πχ. ολικο υψοςπεδιλοδοκων  .Τοτε θα ειχα 1,00+0,55 ακαμπτο τμημα  ή είναι υπερβολικά όλα αυτα?

Sorry αν γινομαι κουραστικη αλλα τωρα τελευταια εχω ακουσει διαφορα και εχω μπερδευτει

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

dorita

 

Εάν είχες κάνει μια τομή από το πρώτο σου ποστ δείχνοντας μια μεσαία κολώνα (πιστεύω να υπάρχει!) και μια περιμετρική με την υπερύψωση των 55εκ. έγραφες ακόμη το είδος και το ύψος της θεμελίωσης καθώς και τα ύψη των ορόφων η απορία σου θα είχε λυθεί στο επόμενο άντε μεθ΄επόμενο ποστ από κάποια "παλιοσειρά"

 

Τέλος πάντων ποτέ δεν είναι αργα... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για την παρατήρηση ,  έχεις δίκιο, έλα ομως που δεν ήξερα πως γίνεται η επισύναψη. :sad:  Τελικά το βρήκα και στέλνω ,ενα σκαρίφημα. :???:

Paper1.pdf

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

28iylbb.jpg

 

εδώ το κτίριο που είναι υφ/νο , έχει υπερύψωση σε όλη την κάτοψη κατά 92εκ και υπόγειο σε τμήμα της κάτοψης

Η υπερύψωση η οποία προφανως γίνεται με τοιχίο σκυροδέματος (άγνωστο κατά πόσο έγινε μαζί με τον φ.ο. ή μετά . λογικά μαζί) δημιουργεί κοντά εξωτερικά υποστηλώματα μέσα στο έδαφος.

Ενώ το ύψος του υπ/τος είναι 2,57μ (εάν υποτεθεί πως η στάθμη θεμελίωσης υπογείου και υπ/των είναι η ίδια που είναι το πιο πιθανό) εντός του εδάφους η υψίκορμη δοκός ύψους 1.12μ το χωρίζει σε κομμάτια ελεύθερου μήκους 1,45μ. εντός εδάφους και 2,86 στον όροφο.

Αυτό σημαίνει πως έχω δύο στάθμες στο μοντέλο:

Στάθμη υπογείου -1,65μ έως +0,92μ όπου το μήκος του υπ/τος περιορίζεται σε 1,45 από την υψίκορμη δοκό και

Στάθμη ορόφου +0,92 έως +4,22μ

 

Η ερώτηση είναι:

1. Είναι κοντό υπ/μα;

2. Αν ναι πως να το προσομειώσω; με δοκό; ή να αλλάξω κατευθείαν το μήκος λυγισμού στη διεύθυνση του τοιχίου;

3. Θα χει νόημα να προσομειώσω κάπως με ελατήρια το έδαφος για να είναι λίγο ευμενέστερο και τι σταθερά θα βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Θα επανελθω, αλλα οι σταθμες δεν εχουν σχεση με το που ειναι το εδαφος μας.

 

Στην περιπτωση σου, εχεις υπογειο (εστω και τμημα) και ισογειο.

Το οτι και το τμημα που δεν εχει υπογειο, εχει θεμελιωθει στην ιδια σταθμη με το υπογειο, σου λυνει λιγο τα χερια.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει τρεις σταθμες εχω περασει δεν με απασχολει το εδαφος

το θεμα ειναι τα εξ υποστυλωματα και η υψικορμη δοκος πιυ μειωνει το μηκος λυγισμου κατα μια η δυο διευθυνσεις

Αυτο δεν ξερω στο φεσπα αν το καταλαβαινει σωστα βαζοντας δοκο η πρεπει να αλλαξω εγω το μηκος λυγισμου η να βαλω ακαμπτες αποληξεις οσο το υψος του τοιχιου-δοκου

Γιατι σιγουρα να το αγνοησω την πςριμ. δοκο ειναι λαθος η διατμηση που δινει στο υποστυλωμα ειναι σοβαρη

και φυσικα το εδαφος γυρω γυρω δεν ειναι το ιδιο ακαμπτο για να πεις πως δεν εχει διαφορα

Λυνω με α/κ του 84

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Evan τα κατακόρυφα τμήματα ΄(κάτω της πλάκας ισογείου) που είναι πράσινα στο σχέδιο σου δεν είναι τοιχία περιμετρικά;

Και γιατί το τμήμα 1,12 m το ονομάζεις υψίκορμη δοκό;

Αν είναι τοιχία δεν έπεσαν όλα μαζί και με οπλισμό # οριζόντιες και κατακόρυφες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.