Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλίο ελέγχου συντήρησης και καλής λειτουργίας των μέσων ενεργητικής πυροπροστασίας - Πυροσβεστική


redprag

Recommended Posts

Εδώ έχεις ένα δίκιο και γι'αυτό σου είπα "μάλλον θα βγάλεις άκρη". :P 

Πάρε ένα τηλ. πάντως καλού κακού.

Τώρα για να είσαι σίγουρος ίσως κάποιος συνάδελφος μηχανολόγος να σε διαφωτίσει καλύτερα επί της νομοθεσίας αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα τα θέματα ειναι και στις αρμοδιότητες του τεχνικού ασφαλείας. Τεχνικός ασφαλείας σε ξενοδοχειακές μονάδες επιτρέπεται βαση νομού να ειναι μηχανολόγος. Ενδεχόμενος να υπαρχει διαβάθμιση με τις κλίνες αλλα δεν το εχω μπροστά μου τωρα.. (Για το αν μπορει να μπει ο ιδιοκτήτης)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παίζει να το υπογράφω σαν ιδιοκτήτης και όχι με την ιδιότητα του Μηχανικού; Χωρίς να θέλω να σε αποκαρδιώσω, αλλά με καμμία ιδιότητα δεν μπορείς να υπογράψεις τα παρακάτω συστήματα που περιγράφεις. Πρώτον, σαν ιδιοκτήτης δεν έχεις δικαιωμα υπογραφής και δεύτερον η ειδικότητα σου δεν έχει τις απαιτούμενες θεωρητικές γνωσεις αλλά κι απο οτι γνωρίζω,  η ειδικότητα σου δεν έχει δικαίωμα υπογραφής τετοιων πολύπλοκων συστημάτων.

Παραπάνω σου έγραψα οτι πιθανόν για απλά συστήματα (δηλ. φορητούς πυροσβεστήρες, φωτιστικά σώματα και πυροσβεστικά ερμάρια) να μπορείς να υπογράψεις τόσο την Υπ. Δήλωση όσο και το βιβλίο ελέγχου.

 

Μακάρι να διαψευστώ απο την Πυροσβεστική και συ να ξεμπερδέψεις αλλά το βλέπω πολύ δύσκολο να συμβεί κάτι τέτοιο.

 

Άλλωστε το επιβάλλει και ο κανονισμός οτι την Υπ. Δήλωση καλής λειτουργίας την εκδίδει ο μελετητής μηχανικός ή ο επιβλέπων μηχανικός.... συνεπώς θεωρώ ορθοτερον να καλέσεις το μελετητή μηχανολόγο/ηλεκτρολόγο να κάνει τους απαραίτητους ελέγχους για να δώσει την Υπ. Δήλωση.

 

Συνολική επιφάνεια: 1600 τετραγωνικά.

Όροφοι: υπόγειο, ισόγειο, πρώτος

Συστήματα όπως μελετήθηκαν από τον Μηχανολόγο και τοποθετήθηκαν:

Φορητοί πυροσβεστήρες, σταθμοί εργαλείων, σταθμοί με μάνικες, ανιχνευτές αερίου με αυτόματη διακοπή της παροχής του και αυτόματος πυροσβεστήρας bonpet στην κουζίνα, αισθητήρες πυρκαγιάς που ενεργοποιούν δύο 40λιτρους στις δεξαμενές πετρελαίου, δεξαμενή νερού τσιμεντένια που συνδέεται με sprinkles σε υπόγεια αίθουσα συνεδριάσεων, ανιχνευτές καπνού παντού.

 

Είναι η πρώτη χρονιά λειτουργίας του ξενοδοχείου.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικός ασφαλείας είμαι. Άρα τα υπογράφω σαν τεχνικός ασφαλείας;

 

Βασικά στις ξενοδοχειακές μονάδες επιτρέπονται όλοι οι μηχανικοί (να είναι τεχνικοί ασφαλείας) γιατί ο νόμος λέει κάτι του στυλ: ή να έχουν πτυχίο από σχολές σχετικές με παραγωγή και εγκατάσταση συστημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Καμμία σχέση ο ρόλος του τεχνικού ασφαλείας με την Υπ. Δήλωση καλής λειτουργείας και το βιβλίο ελέγχου της πυροσβεστικής !

 

Ο τεχνικός ασφαλείας έχει καθαρά συμβουλευτικό χαρακτήρα.

 

Αν είχες τα επαγγελματικά δικαιώματα υπογραφής μελετών, ναι θα μπορούσες ...αλλά δεν τα έχεις !

 

Αλλά μην το κουράζεις το θέμα...ενα τηλ. στη πυροσβεστική της περιοχής που ανήκει το έργο θα σου λύσουν όλες τις απορίες !!!

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι πρέπει να γράψω εδώ όλους τους προβληματισμούς γιατί θα είναι καλό για τους επόμενους που θα τους έχουν.

 

Δεν είχα καταλάβει ότι κουράζω. Ζητώ συγνώμη δε θα ξαναγίνει.

Edited by redprag
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν το έγραψα με το πνεύμα που μου απάντάς ! :sad:

 

Απλά έγραψα οτι μην κουραζουμε ενα θέμα που αφού δεν μπορούμε να σε πείσουμε για το αντίθετο που επικαλείσαι, ενα τηλ στη πυροσβεστικη θα σου λύσει όλες σου τις απορίες!

 

Αν με/μας κουράζεις, δεν θα γράφαμε κανενα σχόλιο !

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε ποστ μου έχω αλλάξει και γνώμη. Άρα δεν επικαλούμαι τίποτα. Προσπαθώ να μάθω από όποιον ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Στο Βιβλίο Ελέγχου ΠΥ υπογράφει και σφραγίζει όποιος διαθέτει τα απαραίτητα από το Νόμο προσόντα.

Δεν την ενδιαφέρει την ΠΥ αν είναι ο ιδιοκτήτης ή οποιοσδήποτε άλλος, αρκεί να είναι κατά το Νόμο Μηχανικός.

Εγώ θα σου πρότεινα να σφραγίσεις εσύ τα τμήματα που μπορείς, εφόσον είσαι ακόμα Μηχανικός σε ισχύ, και το τμήμα των πυροσβεστήρων στο συνεργείο που σου κάνει τον έλεγχό τους.

Τώρα, επειδή έχεις πολλά μόνιμα συστήματα, θα πρότεινα σχολαστικό έλεγχο καλής λειτουργίας ανιχνευτών, πίνακα, μπαταριών, υδροδοτικό δίκτυο, γεννήτριες κλπ και μετά να υπογράψεις.

Καλού κακού κόψε κι ένα τιμολόγιο παροχής σου, με ένα τυπικό ποσό πχ 50 ευρώ για ετήσιο έλεγχο ώστε να είσαι εντελώς καλυμένος (όχι από την ΠΥ, αλλά για φορολογικά - δεν ξέρεις ποτέ τί γίνεται)

 

Φιλικά..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.