Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βιβλίο ελέγχου συντήρησης και καλής λειτουργίας των μέσων ενεργητικής πυροπροστασίας - Πυροσβεστική


redprag

Recommended Posts

Το μόνιμο πυροσβεστικό συγκρότημα (αντλίες-αυτοματισμοί, κ.λ.π.) ποιός θα το ελέγξει και άρα υπογράψει ?

Μια καλή και σίγουρη επιλογή είναι ο Μηχανικός που υπέγραψε την ενεργητική πυροπροστασία στην άδεια.

Ο Τεχνικός Ασφάλειας ζητά να ελέγχονται τα συστήματα ενεργητικής πυροπροστασίας. Ο έλεγχος αυτών δεν είναι στις υποχρεώσεις του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου ζήτησαν ανανέωση πιστοποιητικού, αλλά δε βρίσκουν το βιβλίο.

Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διαδικασία;

Ή απλά κόβω νέο παράβολο και το πάω με τα διακαιολογητικά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχει τυχει. Κανε ενα τηλ πριν πας πυροσβεστικη. Η λογικη λεει κανεις ξανα καταθεση και σου δινουν νεο βιβλιο

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει.

Στην καλή περίπτωση, ξανά παράβολο και ξανά βιβλίο (γράφεις λόγω απώλειας κλπ)

Στην κακή περίπτωση, ξανά παράβολο, νέα αίτηση και αυτοψία για τυχόν αλλαγές που πιθανό να επήλθαν

 

Εμένα μου έτυχε η καλή περίπτωση πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Για υπογραφή και σφραγίδα στο βιβλίο υπογράφει ο κατά περίπτωση και κατά Νόμο αρμόδιος για το κάθε τμήμα.

δηλ

 

1) Για μόνιμα συστήματα-πυρανίχνευση-σύστημα τοπικής εφαρμογής κλπ υπογράφει ΜΟΝΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ

 

2) Για τους πυσβεστήρες υπογράφει ΜΟΝΟ η ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΝΑΓΟΜΩΣΗΣ

 

Και αυτοί που υπογράφουν φέρουν την αντίστοιχη ευθύνη

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιστοποιητικό ? (που έχει λήξει)

Γιατί εμένα μου έτυχε να πάω για ανανέωση - χωρίς καμιά αλλαγή - και να μη βρώ ούτε παλαιό... λόγω αλλαγής χρήσης κ.λ.π.

Όσο για τα συστήματα πυρανίχνευσης, τοπικής εφαρμογής υπογραφή από την εταιρεία που κάνει την ετήσια συντήρηση (service) - OXI από τον T.A

Link to comment
Share on other sites

Για τα ΣΤΕ δεν είπα ότι τα υπογράφει ο Τ.Α., αλλά μόνο ότι πρέπει να είναι κατά Νόμο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ

Τώρα, σε επιχειρήσεις που διαθέτουν Τ.Α.,  δεν  είναι στις υποχρεώσεις του, αλλά αν θέλει, κάνει τον ανάλογο έλεγχο και υπογράφε ι με ευθύνη δική του ως ανεξάρτητος μηχανικός.

 

Τί εννοείς ότι δεν βρήκες τίποτα πρίν? Δεν είχε φάκελο? Αν είχε φάκελο με εγκεκριμένα τα πάντα θα είχε βγει και πιστοποιητικό προς τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα συστήματα πυρανίχνευσης, τοπικής εφαρμογής υπογραφή από την εταιρεία που κάνει την ετήσια συντήρηση (service) - OXI από τον T.A

 

Για τα μονιμα συστήματα, δικαίωμα υπογραφής έχουν μόνο οι Μ/Η και όχι οι εταιρείες συντήρησης.

 

Τώρα αν αυτές, έχουν Μ/Η αλλά υπογράφουν οι ''curirer'' που πηγαίνουν τους αναγομωμένους πυροσβεστήρες στις επιχειρήσεις, αυτοί παίζουν το κεφάλι τους στη γκιλοτίνα !!! >:(

Link to comment
Share on other sites

 

Τί εννοείς ότι δεν βρήκες τίποτα πρίν? Δεν είχε φάκελο? Αν είχε φάκελο με εγκεκριμένα τα πάντα θα είχε βγει και πιστοποιητικό προς τον πελάτη..

Είχε φάκελο χωρίς πιστοποιητικό !!! Ελλαδιστάν !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.