Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πυρήνας Ανελκυστήρα - Θεμελίωση


 
Kat_G

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εχω μια οικοδομη με 2 υπογεια..Το ασανσερ κατεβαίνει και στο 2ο υπόγειο.

Η θεμελίωση είναι με πεδιλοδοκους. Υποτιθεται οτι η θεμελιωση του ασανσερ πρεπει να ειναι 1 μετρο πιο χαμηλη ωστε να γινονται εργασιες συντηρησης.

Στη μελετη εδειξα τη σταθμη 1 μετρο πιο κατω και μου ζητηθηκε απο τον στατικο της πολεοδομιας τομη για να δειξω πως θα γινει στην πραξη.

Μηπως σας εχει συμβει κατι αντιστοιχο , και πως γινεται στην πραξη αφου υπάρχει διαφορα πεδιλοδοκων 1 μετρο?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

κλασσικες μ@***ιες των στατικών στις πολεοδομίες για να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

οχι...εστω οτι εχουμε την τρυπα στη μεση και γυρω γυρω τις πεδιλοδοκους (εκκεντρες).

Αν σκαψουμε ενα μετρο πιο κατω τοτε θα έχουμε τις πεδιλοδοκους πιο πανω και στο σημειο της τρυπας η πλακα θα ειναι πιο κατω..αρα τα χωματα δεξια και αριστερα πως στηριζονται?

Και εστω οτι τα στηριζουμε με ενα τοιχειο τοτε θα εχουμε ενα τοιχειο 25cm που θα ειναι 1 μ συν το παχος της θεμελιωσης του ανελκυστηρα και απο πανω αυτο το 25 θα πεφτει στο κατω μερος της κανονικης θεμελιωσης.

Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη..

Εκτος και αν υπολογισουμε τις κολωνες του Π του ανελκυστηρα να κατεβαινουν πιο κατω και και προσθεσω στην πεδιλοδοκο αυτη αλλο ενα μετρο..

Δε ξερω αν γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα τι λες αυτο συμβαινει σχεδον παντα στην θεμελιωση ειτε εχεις 1 ειτε 100 υπογεια και ανεξαρτητα τι θεμελιωση θα κανεις...ειναι η κλασικη τρυπα που χρειαζεται το ασανσερ για συντηρηση οπως ειπες.Εγω κανω μια λεπτομερεια σε τομη με παπιες κατω απο την τρυπα οι οποιες ανεβαινουν πανω και δενονται με τα κανονικα σιδερα του πεδιλου,πεδιλοδοκου ή οτι εχεις.βεβαια αυτο ειναι εμπειρικο και το κανω χωρις υπολογισμους.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω θα κανω υπολογισμους.Μια τομουλα χρειάζομαι για την πολεοδομία...Μηπως μπορεις να μου στειλεις αυτο στο σκαριφημα?pleeeaaaaseee..Δεν καταλαβαινω πως πάνε τα σίδερα από την κάτω πλάκα πάνω..

Η έστω μια αναλυτικότερη περιγραφη...Δεν καταλαβαίνω τι γινεται με το χωμα που υπάρχει και πως στέκεται..

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

κλασσικες μ@***ιες των στατικών στις πολεοδομίες για να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη.

 

δεν θα μπορούσα να το εκφράσω καλύτερα!

διυλίζουν το κουνούπι και καταπίνουν την καμήλα!!-τέλως πάντων...

Link to comment
Share on other sites

Ο πυρήνας κάτω από την θεμελείωση θα τον κάνεις περιτυχισμένο από όλες τις πλευρές με τοιχία δηλαδή θα τον κλείσης (και θα του κάνεις και οπλισμένη γενική κοιτόστρωση στο πάτωμα). Τα τοιχία της πεδιλοδοκού του υπογείου σου θα τα κάνεις να ενώνονται με τον πυρήνα όπως κάνεις και με τα άλλα στοιχεία (αγκυρώσεις). Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λέει ο Παναγιώτης είναι. Από στατικά δεν ξέρω αλλά όλα τα σχέδια εφαρμογής που έχω δει έχουν περιμετρικό τοιχείο που κατεβάζει τη θεμελίωση στο ασανσέρ πιο κάτω και κάνει γενική κοιθτόστρωση στο φρεάτιο, με τον κλασικό οπλισμό που αγκυρώνεται μέσα στα τοιχία.Με όμοιο τρόπο ενώνονται και τα πέδιλα με τα τοιχία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.