Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πυρήνας Ανελκυστήρα - Θεμελίωση


 
Kat_G

Recommended Posts

Αν θες κάνε πιο ομαλή την κατάβαση του ασανσέρ όπως είναι στο σχήμα που έχω πιο πάνω για να συνδεθεί το πέδιλο του τοιχίου με τις πεδιλοδοκούς. Αν και έτσι όπως είναι ο ξυλότυπος της θεμελίωσης δεν πηγαίνει κάποια πεδιλοδοκός πάνω στο τοιχίο και μπορείς να μην κάνεις και τίποτα.

 

Άσχετο... αλλά το τοιχίο πως το θεμελιώνεις? Δεν χρειάζεται πεδιλοδοκό?

 

Τα υψόμετρα σωστά είναι.

 

Για το πρόσθετο φορτίο....δεν ξέρω! Μήπως να βάλεις 1,5Τ (15κΝ) πρόσθετο αξονικό στο τοιχίο του ασανσέρ?

Link to comment
Share on other sites

nik ευχαριστώ για την απάντηση,

 

Έχω βάλει κοιτόστρωση h=0.40m στο ανισόσταθμο κομμάτι θεμελίωσης του ανελκυστήρα όπου πατάει και το τοίχωμα, μου φαίνεται όμως μικρή η επιφάνεια (2.2x2.1) για να πατήσουν 3 τοιχεία υπογείου και 3 υποστυλώματα...

Το πρόγραμμα βγάζει 250 kN/m2 μόνιμο φορτίο +17 kN/m2 κινητό στην κοιτόστρωση, εκεί που εγώ έχω θέση επιτρεπόμενη τάση εδάφους 200 kN/m2.

'Αρα πάμε για πεδιλοδοκούς και εγκαταλείπω την κοιτόστωση έτσι?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαίνω ακριβώς. Εγώ δεν λέω να αλλάξεις θεμελίωση. Μπορείς να ανοίξεις την τρύπα και να βάλεις λίγο μεγαλύτερο θεμέλιο στο τοιχίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Συνάδελφοι τα φώτα σας! Το φρεάτιο του ανελκυστήρα κάτω από την μπαζόπλακα στο υπόγιο πέφτει πάνω στα φτερά της πεδιλοδοκού.. Επίσης δεν μπορώ να κάνω έκκεντρο το πέδιλο καθώς το τοιχίο του ανελκυστήρα μαζί με άλλα 3 τοιχία στην ίδια ευθεία είναι στο όριο του οικοπέδου. Τι κάνω? Σταματάω τις πεδιλοδοκούς στα περιμετρικά τοιχία του φρεατίου και θεμελιώνω το τοιχίο του ανελκυστήρα ανισόσταθμα σε γενική κοιτόστρωση? Η αυτό είναι μεγάλη ζημιά στην συνεργασία της θεμελίωσης και πρέπει υποχρεωτικά να κατεβάσω όλη την θεμελίωσή μου 1,40m? Να τονίσω βέβαια ότι δεν μου αρέσει πολύ και αυτό σαν λύση καθώς α) το επιπλέον κόστος και β) οι πλάκες θα στηρίζονται σε έδαφος το οποίο αν υποχωρήσει= ρηγμάτωση στην μπαζόπλακα όπως και να την έχω οπλίσει και γ) αν το μπάζωμα το κάνω με κροκάλες=ακόμα μεγαλύτερο κόστος. Το εμβαδόν του υπογείου είναι 150τ.μ.

Edited by EmmK
Link to comment
Share on other sites

...Το φρεάτιο του ανελκυστήρα κάτω από την μπαζόπλακα στο υπόγιο πέφτει πάνω στα φτερά της πεδιλοδοκού.. ...

Μιλάς για στατική μελέτη που ΘΑ γίνει?

Ή έχει γίνει και μιλάς για την εφαρμογή της?

(αν έχει γίνει και τώρα είσαι στην κατασκευή τον ανελκυστήρα δεν τον είχε δει?)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για στατική μελέτη που ΘΑ γίνει?

Ή έχει γίνει και μιλάς για την εφαρμογή της?

(αν έχει γίνει και τώρα είσαι στην κατασκευή τον ανελκυστήρα δεν τον είχε δει?)

Στατική μελέτη που θα γίνει. Πολύ δύσκολα όμως αλλάζει η θέση του ανελκυστήρτα χωρίς άλλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα.... σου συνιστώ να ανεβάσεις εικόνα PDF ή και dwg ή  άλλο απο τον ξυλότυπο της στάθμης μπας και μπορέσουν και άλλοι συνάδερφοι πιο αρμόδιοι σχετικά να σε βοηθήσουν. 

 

(για πιθανή βοήθεια αρχιτεκτονική για την θέση του ανελκυστήρα σαφέστατα ανακατεύεις πολλά άλλα δεδομένα αλλά για να υπάρξει κι εκει κάποια ελάχιστη βοήθεια θα χρειαστεί εικόνα του ορόφου κλπ)

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα.... σου συνιστώ να ανεβάσεις εικόνα PDF ή και dwg ή  άλλο απο τον ξυλότυπο της στάθμης μπας και μπορέσουν και άλλοι συνάδερφοι πιο αρμόδιοι σχετικά να σε βοηθήσουν. 

 

(για πιθανή βοήθεια αρχιτεκτονική για την θέση του ανελκυστήρα σαφέστατα ανακατεύεις πολλά άλλα δεδομένα αλλά για να υπάρξει κι εκει κάποια ελάχιστη βοήθεια θα χρειαστεί εικόνα του ορόφου κλΣωστός συ

Σωστός συνάδελφε! Θα το πονέσω λίγο ακόμα και αν δεν βρω λύση θα επανέλθω με σχέδια!

Link to comment
Share on other sites

Σταματάω τις πεδιλοδοκούς στα περιμετρικά τοιχία του φρεατίου και θεμελιώνω το τοιχίο του ανελκυστήρα ανισόσταθμα σε γενική κοιτόστρωση

 

Έτσι και αλλιώς τα ασανσέρ χρειάζονται 1,50μ καθαρό κάτω από το δάπεδο υπογείου. Επομένως η θεμελίωση του ασανσέρ θα είναι πιο κάτω ανισόσταθμη. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μία συνήθης πρακτική είναι να γίνεται μία μικρή κοιτόστρωση, πάνω στην οποία φυτεύεται ο πυρήνας.

Ο πεδιλοδοκοί τρέχουν σε ψηλώτερη στάθμη, και συνδέονται με τον πυρήνα όπως κάθε άλλο δοκάρι.

Το τμήμα των πεδιλοδοκών που βρίσκεται πάνω από την κοιτόστρωση μπορεί να φτάνει μέχρι αυτήν, έχοντας τοπικά -αν απαιτείται- μεγαλύτερο ύψος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.