Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περίφραξη εντός ζώνης 500 μ. από την ακτή


ange_gais

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω έναν πελάτη που θέλει να περιφράξει το οικόπεδό του, το οποίο βρίσκεται σε απόσταση 260 μ. από τη θάλασσα. Ο 1337/83 απαγορεύει την περίφραξη εντός ζώνης 500 μ. από την όχθη εκτός αν πρόκειται για προστασία ειδικών καλλιεργειών. Έχω ρωτήσει και σε πολεοδομία και στην κτηματική υπηρεσία και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με κανέναν. Βρήκα στο ΣΤΕ-3111/90 που λέει ότι πρέπει να επιτρέπεται η περίφραξη αλλά μου είπαν ότι δεν μπορώ να το επικαλεστώ. Μόνο αν έχει βγει υπουργική απόφαση. Μπορεί μήπως να βοηθήσει κάποιος; Υπάρχει κάποια περίπτωση να μπορούμε να βγάλουμε την άδεια; Είμαι και τελείως καινούρια στο χώρο και δεν ξέρω μήπως μου διαφεύγει κάτι.

Ευχαριστώ πολύ.  

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βλεπεις το αρθρο 23 του 1337

και το πδ 236/84 φεκ Α 95/1984

 

αυτο....

 

"Το μέγιστο συνεχές μήκος των περιφράξεων αυτών εκτιμάται κατά
περίπτωση από την αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία η οποία συνεκτιμά τις
τοπικές συνθήκες κάθε περιοχής (μορφολογία ακτής, ύπαρξη οδών σε μικρή
απόσταση που ήδη εξυπηρετούν την πρόσβαση προς την ακτή, κ.λ.π.) πρέπει
πάντως να κυμαίνεται στα 300 μέτρα περίπου και σε καμμία περίπτωση να
μην υπερβαίνει τα 350 μ".

και

τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας βάλει κανα οπωροκηπευτικό και κανα ελαιοδεντρο να πάρει βεβαιωση για την αναγκαιότητα προστασίας μετά απο αυτοψία απο την οικεία Δ/νση Γεωργίας (κομματάκι δύσκολο) ή μπορεί να κάνει ξενοδοχειακή επιχείρηση!!!! και κάνει περίφραξη στα 5 μέτρα απο το κτήριο....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό του είπα κι εγώ, να αρχίσει να φυτεύει αλλά και πάλι αργεί πολύ η έγκριση κι αυτός βιάζεται. Βέβαια αν δεν υπάρχει άλλη λύση αυτό θα κάνουμε. Αλλά δεν ξέρουμε και σίγουρα ότι θα μας δώσουν έγκριση. Μπορεί να έρθουν και να σου πουν κρίνουμε ότι δεν είναι απαραίτητη η περίφραξη για τις καλλιέργειές σας. Μου φαίνεται πάντως πολύ τραβηγμένη αυτή η απαγόρευση. Δηλ. να μην μπορεί κανείς να προστατεύσει την ιδιοκτησία του επειδή βρίσκεται στα 300-400 μ. από τη θάλασσα; Που δεν έχει και καμία σχέση με τη θάλασσα βέβαια γιατί παρεμβάλλονται δρόμοι και υψομετρική διαφορά. Αλλά θα μου πει κανείς, αυτό λέει ο νόμος οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

εσυ δεν ζητας περιφραξη για προστασια απο τους  " απέξω" -μονον-

αλλα και για όσους ζούν μεσα και ιδια για μικρα παιδια, που κινδυνευουν να  πεσουν στον....γκρεμο..

Ζητας την αδεια σου, υποβαλεις μια τεχνικη εκθεση αναλύοντας  ολα τα στοιχεια, 

συν οτι απο διπλα  στα 100 μ. περναει ηδη δρομος προς την θαλασσα, 

συν οτι στο "πισω μερος" υπαρχουν ηδη περιφραξεις, αρα όποιος μπει στο δικο "σου" μονοπατι θα πεσει στην αδιεξοδη περιφραξη του αλλου

συν οσα αλλα εχεις που αποδειχνουν οτι δεν παρεμποδιζεις τους πολιτες  να απολαμβανουν  τα μπανια τους,

αλλα και δεν τους θελεις να περνουν και μέσα απο την κρεβατοκαμαρα σου...

 

[συν οτι να ορισει η Υπηρεσια ενα συνεργειο, καθε Δευτερα που φευγουν  οι ...περαστικοι, να ερχεται και να μαζευει ολα τα σκουπίδια που αφηνουν κι οχι να τα μαζευετε εσείς...]

 

[συν που δεν εισαι αγροτης για να ζητησεις  αγροτικη περιγραξη..]

 

[υπαρχει στην αναζητηση η σχετικη συζητηση...πρό ετους...]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να ετοιμάσω κανονικά τα χαρτιά για την άδεια μικρής κλίμακας και να πάω στην πολεοδομία να καταθέσω και να περιμένω απόρριψη για να πάω σε έφεση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δηλαδή να ετοιμάσω κανονικά τα χαρτιά για την άδεια μικρής κλίμακας και να πάω στην πολεοδομία να καταθέσω και να περιμένω απόρριψη για να πάω σε έφεση?

καλησπερα 

απο τοτε περασαν 2 χρονια .Τι εγινε τελικα συναδελφε στο εφετειο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα
Έχω βρει το παρακάτω:

ΣτΕ 19/2015
10. Στις περιπτώσεις όμως κατά τις οποίες με αμετάκλητη δικαστική απόφαση ακυρώνεται ατομική διοικητική πράξη για τον λόγο ότι στηρίχθηκε σε διάταξη αντίθετη προς υπέρτερης τυπικής ισχύος κανόνα δικαίου ή σε κανονιστική πράξη της Διοικήσεως που δεν έχει νόμιμο εξουσιοδοτικό έρεισμα, η αρχή αυτή κάμπτεται για τις λοιπές ομοίου περιεχομένου ατομικές διοικητικές πράξεις, οι οποίες έχουν εκδοθεί με βάση την ίδια διάταξη, εφόσον για την ανάκλησή τους υποβληθεί στη Διοίκηση αίτηση σε εύλογο χρόνο μετά τη δημοσίευση της ακυρωτικής δικαστικής αποφάσεως από πρόσωπο που έχει έννομο συμφέρον.

Με τα μέχρι σήμερα το ΣτΕ έχει ακυρώσει άρνηση πολεοδομίας να δώσει άδεια για περίφραξη με την 162/2000.

Αν τα συνδιάσουμε, βλέπω το εξής σενάριο:
1) ζητείται άδεια περίφραξης
2) αποφασίζεται άρνηση να δοθεί
3) ανακαλείται η απόφαση (2)
4) δίδεται η άδεια

Τα ερωτήματα είναι δύο:
α) Ισχύουν τα παραπάνω;
β) Τώρα που δεν βγάζουν οι πολεοδομίες τις άδειες και τις ΕΕΜΚ, αλλά εμείς ηλεκτρονικά, ακολουθούμε την ίδια λογική;

Link to comment
Share on other sites

Για να βγει άδεια μικρής κλίμακας περίφραξης ζητάει υπεύθυνη δήλωση από τον μηχανικό, οτι το ακίνητο απεχει πάνω από 500 μέτρα από την θάλασσα....

Εκεί τι θα ανεβάσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.