Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έλλειψη αγωγού PE στη γραμμή μετρητή-πίνακα


manolis1978

Recommended Posts

Πρόσφατα αντιμετώπισα και εγώ το ίδιο πρόβλημα σε επανέλεγχο για αλλαγή ονόματος.

 

Παλιά πολυκατοικία και έρχονταν δύο αγωγοί από μετρητή προς πίνακα. Προφανώς γείωση σε σωλήνα ύδρευσης.

 

Μετράω με βρόχο σφάλματος αντίσταση γείωσης 1 Ohm.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Εφόσον η αντίσταση γείωσης είναι πολύ καλή και η εγκατάσταση κατασκευάστηκε κατά ΚΕΗΕ, είμαστε υποχρεωμένοι να τραβήξουμε αγωγό γείωσης μεταξύ μετρητή-πίνακα; Μας υποχρεώνει κάποια νομοθεσία;

 

Παλιότερα στο σπίτι μου, όταν έκανα αίτηση για νυχτερινό τιμολόγιο, με υποχρέωσαν να βάλω ηλεκτρόδιο...

 

Το ΦΕΚ που αναφέρει ο κ.Μασσιος ποιό είναι;

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Δέν υπάρχει νομίζω  τέτοια υποχρέωση γιατί η εγκατάσταση έχει κατασκευαστεί βάσει ΚΕΗΕ. Για αυτό που υποχρεούσαι είναι οτι εάν εντοπίσεις το αγωγό γείωσης σε δίκτυο ύδρευσης θα πρέπει να το ξεσυνδέσεις και να φτιάξεις νέα γείωση με ηλεκτρόδιο ,για αυτό είπα ποιό πάνω να σημειώσει στο πρωτόκολλο ότι <Δεν εντοπίστηκε είδος γείωσης>.   Αλλό το νυχτερινό,Χωρίς κατασκευή νέας γείωσης και αλλαγή παροχής δεν γινόταν να πάρεις νυχτερινό κάτι το οποίο δεν ισχύει πλέων .

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

"εάν εντοπίσεις το αγωγό γείωσης σε δίκτυο ύδρευσης θα πρέπει να το ξεσυνδέσεις και να φτιάξεις νέα γείωση με ηλεκτρόδιο"

 

Από που προκύπτει αυτό; Αναφέρεται σε ΦΕΚ; Πρέπει να επιμένουμε στη νομοθεσία για να είμαστε καλυμμένοι σε κάθε περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα απαγορεύετε βάσει νομοθεσίας η γείωση σε δίκτυο της ΕΥΔΑΠ  .Τώρα σε ποίο ΦΕΚ αναφέρεται δεν το έχω ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

Το φεκ ειναι Β/552/26-02-2009

Κανονισμος λειτουργιας του δυκτιου υδρευσης της ΕΥΔΑΠ ΑΕ.Η ΕΥΔΑΠ ειχε απαγορευσει με εγκυκλιο που ειχε εκδοσει το 1975 την γειωση στο δυκτιο της για τους λογους οτι το δυκτιο της πλεον δεν θα εχει μεταλλικη συνεχεια.

Τα παραπανω ειναι πληροφοριες που αναφερονται στο βιβλιο του κΚαππου και στο βιβλιο του κΣαλευρη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 13/2/2015 at 9:56 ΠΜ, hektor said:

Manoli βάλε στο πρωτόκολλο ελέγχου σημείωση οτι <Δεν εντοπίστηκε είδος γείωσης>.Οπότε εάν η μέτρηση με βρόχο σφάλματος είναι εντός ορίων βάση ΚΕΗΕ μιάς και είναι κατασκευή του 1975 τότε δεν έχεις κανένα λόγο να ανησυχείς.Βέβαια ισχύει αυτό που λέει ο Νικόλαος ποίο πάνω αλλά φαντάσου να γίνει αυτό σε πολυκατοικία στο κέντρο της Αθήνας, κάτι το οποίο είναι σχεδόν αδύνατο .

'Οταν γραψεις ότι δεν εντοπίστηκε είδος γείωσης αλλά  η μέτρηση με βρόχο σφάλματος σου βγαίνει  >1Ω δεν σημαίνει ότι είναι ακόμα συνδεδεμένη με κάποια σωλήνα δικτύου? Άμα την ξεσυνδέσεις  τα Ω ανεβαίνουν θα το δεχτεί η ΔΕΔΔΗΕ ή δεν το κοιτάει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.