Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευή σκέπαστρου - επέκταση στέγης


 
meletiadis

Recommended Posts

Κύριοι,

 

Θέλω να κατασκευάσω ένα σκέπαστρο - επέκταση σκεπής από την μία πλευρά του σπιτιού μου.

 

Οι διαστάσεις της κάτοψης είναι 10μ * 3μ . 

 

Ο μηχανικός μου έδωσε τις παρακάτω διαστάσεις για την ξυλεία. (δεν ξέρω αν εννοούσε τις διαστάσεις πριν το πλανιάρισμα)

 

1) 15*15 για τις 4 κολώνες και τις κορώνες, που θα πατάει το σκέπαστρο, 

2) 7*14  για τα φουρούσια  
3) 15*20 για το δοκάρι πάνω από τις κολώνες
5)  7*14  για την μετόπη που θα πατάει στον τοίχο.
 
 
Σε όσους έμπορους ξυλείας πήγα μου είπαν ότι οι διαστάσεις είναι υπερβολικές και το αποτέλεσμα δεν θα είναι και τόσο καλό οπτικά. Αυτοί μου πρότειναν 12*12 κολώνες πχ. και 6*12 φουρούσια (τελικές διαστάσεις).
 
Προσπάθησα να διαβάσω τους πίνακες έχετε στα στατικά του ξύλου... αλλά δεν τα κατάφερα. 
 
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τη γνώμη του για το θέμα αυτό;
 
Επίσης ήθελα τη γνώμη σας για την κλίση της επέκτασης αυτής.
Δεν μπορώ να ακολουθήσω την κλίση της στέγης γιατί το κάτω μέρος της στέγης θα είναι πολύ κοντό. 
Υπάρχει κάποιος κανόνας για αυτό με βάση τις διαστάσεις της επέκτασης ή μπορώ να βάλω ότι κλίση με βολεύει;
 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
 
Μελετιάδης Σπύρος.

post-16362-0-55986900-1424007316_thumb.jpg

post-16362-0-57446700-1424007333_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς συνάδελφε αυτά που ζητάς δεν προσδιορίζονται με το μάτι.

Υπάρχει κανονισμός και απαιτείται στατική μελέτη.

Ίσως το μόνο απλό να απαντηθεί αφορά την κλίση, αλλά προηγούνται τα παραπάνω.

Εξάλλου δηλώνεις πως έχεις μηχανικό. Γιατί δεν απευθύνεσαι σε αυτόν;

Link to comment
Share on other sites

Εκαστος στο ειδος του. Ο μηχανικος κανει μελετη και οι εργολαβοι - εμποροι εκτελουν. Αν δε τους αρεσει προβλημα τους.

Οταν σου γραψει φαρμακο ο γιατρος και ο φαρμακοποιος σου πει "ξερεις δε συμφωνω με την αγωγη" τι κανεις ?

Αν δεν εμπιστευεσαι το μηχανικο σου τον αλλαζεις.

Τζαμπα μελετες απο το ιντερνετ δε γινονται.

Ουτε "μελετες" με το ματι. Αυτο το κανουν τα γατονια οι εμποροι και οι εργολαβοι

Αν πιστευεις οτι ο μηχανικος σου δε στα ειπε καλα τοτε ψαχνεις να βρεις αλλον

 

Τοσο απλα

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο

"δε θα ειναι τοσο καλο οπτικα" .Ειδες που εχουν και αισθητικη;;

Το πιο πιθανο δεν εχουν τετοιες διατομες.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πρέπει να σας ευχαριστήσω για τον χρόνο σας, έστω και για τα αρνητικά σας σχόλια.....

 

Πάντως έχω να απαντήσω ότι, αν μπορούσα να συγκρίνω τον μηχανικό με τον γιατρό, αν πήγαινα σε πολλούς φαρμακοποιούς για κάποιο λόγο και όλοι μου λέγαν το ίδιο τότε θα αμφισβητούσα και τον γιατρό μου.

 

Από την άλλη τον μηχανικό τον πλήρωσα ήδη οπότε το να πάω τώρα σε άλλον θα μου ήταν πολύ δύσκολο.

και για την συγκεκριμένη μελέτη δεν έχω ιδέα πόσο μεγάλη και δύσκολη είναι οπότε για αυτό ζήτησα την γνώμη σας από αυτή τη σελίδα.

 

Ως εντελώς άσχετος (που δεν κατάλαβε γρι από τις σελίδες για τι στατική του ξύλου που έχετε σε διάφορα λινκς) θεώρησα ότι δεν θα είναι κάποια σπουδαία μελέτη και θα υπάρχει κάποιος πίνακας που θα έλεγε .... "από 2-3 μέτρα απόσταση από τον τοίχο τέτοια διάσταση για το φουρούσι, από 2-3 μέτρα απόσταση των κολώνων μεταξύ τους τέτοια διάσταση για το δοκάρι πάνω από τις κολώνες".

 

Προφανώς από τα λεγόμενά σας ... δεν είναι έτσι.

Το κατάλαβα αφού κατέβασα την demo έκδοση του woodexpress. Έβαλα ότι πιο κοντά στις διαστάσεις μου επιτρέπει το demo και μου έδωσε κάποια στοιχεία αλλά δεν βρήκα πουθενά διαστάσεις ή δεν κατάλαβα στις άπειρες πληροφορίες ποιες είναι οι επιτρεπτές διαστάσεις το ξύλων. Δεν είναι τόσο απλό ε?

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Edited by meletiadis
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, τα αρνητικά σχόλια μην τα παίρνεις προσωπικά.

Το σκεπτικό σου όμως με την αλληγορία των γιατρών δεν έχει λογική συνοχή

.

Επειδή βλέπω πως υπηρετείς μια ειδικότητα υψηλού επιπέδου, θα καταλαβαίνεις καλά ότι και η πιο απλή κατασκευή απαιτεί σοβαρή μελέτη από τον αρμόδιο μηχανικό. Άρα μην μπαίνεις στον πειρασμό να γίνεις εσύ αυτός.

Και πολύ περισσότερο μην ακούς εργολάβους και μαντράδες.

 

Συνεπώς εξάντλησε τον προβληματισμό σου με τον υπάρχοντα μηχανικό και σε περίπτωση ανεπάρκειας, δυστυχώς και πάλι, αναζήτησε νέο.

 

Μην λησμονείς εν κατακλείδι, ότι όση ώρα σου γράφω, ο νέος γιατρός θα σου είχε πάρει ένα 50ευρω.

 

Φιλικά.

Edited by JEK
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε meletiadis

Η στατικη μελετη και τα εξ αυτης αποτελεσματα απαιτουν γνωση μηχανικου και οχι εμπορου ξυλειας.Και μαλιστα μηχανικου σχετικου με το αντικειμενο .

Τα διαφορα προγραμματα ειναι ακρως επικινδυνα αν δεν ξερεις να τα χρησιμοποιεις και κυριως αν δεν ξερεις τους αντιστοιχους κανονισμους για να τους εφαρμοσεις επι αυτων (ως μηχανικος Η/Υ ασφαλως και το καταλαβαινεις αυτο καλυτερα απο ολους μας).

Οσο δε αφορα την αισθητικη του αποτελεσματος ειναι θεμα του μηχανικου σου αλλα και δικο σου οχι ομως του εμπορου ή του μαστορα.

Link to comment
Share on other sites

Κυριε meletiadi

 

Σας ζητω συγνωμη που δε σας εκανα τζαμπα μελετη ή που δε σας ειπα αυτο που ισως περιμενατε να ακουσετε

 

Σας καλω να ξανασκεφτειτε το παραδειγμα που σας δινω. Λετε οτι αν το ελεγαν πολλοι φαρμακοποιοι θα αμφισβητουσατε το γιατρο σας..... Ξανασκεφτειτε το

 

Αν και δηλωνετε "ασχετος απο στατικες μελετες και δεν καταλαβαινετε γρι απο τα λινκς" ωστοσο θεωρειτε οτι "ελα μωρε ενας πινακας ειναι που λεει βαλε τουτο". Παρ ολα αυτα πηγατε σε μηχανικο, αλλα τελικα μαλλον πιστευετε οτι ο εμπορας ξερει καλυτερα....

 

Αποφασιστε. Η πιαστηκατε κοροιδο που πηγατε σε μηχανικο για κατι τοσο απλο και επρεπε κατευθειαν να ρωτησετε τον εμπορα γιατι αυτος ξερει να ουμ, ή πρεπει να εμπιστευτειτε τον ανθρωπο που πληρωσατε για να σας κανει μελετη ή να απευθυνθειτε σε αλλον εφ οσον εχετε αμφιβολιες.

 

Το σιγουρο ειναι οτι η στατικη μελετη απαιτει γνωση θεωριας και κανονισμων και δεν ειναι ενας πινακας που λεει αντε παρε ενα μαδερι και κανε την κατασκευη σου. Ουτε κατεβασε ενα demo προγραμματος και εγινες μηχανικος....

Edited by cvlengnr
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.