Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατασκευή σκέπαστρου - επέκταση στέγης


 
meletiadis

Recommended Posts

Κύριε Μελετιάδη, θα ήθελα αν μπορείτε να απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις (όχι για εμένα)

 

ο συνάδελφος μηχανικός γνωρίζοντας το πρόβλημά σας, σάς προτείνει 

15x15 κολώνες 

7x14 φορούσια 

15x20 δοκάρια πάνω από τις κολώνες

7x14 δοκάρι τοίχου 

και πάνω θα βάλετε κεραμίδια, ούτε ασφαλτικό, ούτε τίποτα άλλο, άντε και υγρομόνωση

 

Σας προτείνουν 12x12 κολώνες και 6x12 φορούσια, το πρόβλημα είναι το εξής ανά πόσο θα μπούνε οι κολώνες 15x15 και ανά πόσο θα μπούνε οι 12x12 σας είπε κανείς έμπορος ? 

Μήπως σας φάνηκε ακριβή η πέργκολα με 15x15 και ψάχνετε άλλες λύσεις ? 

Εγγυήθηκε κανείς ότι τα ξύλα που θα σας δώσει είναι π.χ. Σουηδικά ή Ελληνικά ? είτε οποιασδήποτε προέλευσης ανάμεσα στις 2 χώρες αυτές ? 

Σας ενημέρωσαν στην μάντρα που κάνατε γύρα

πώς θα στερεωθούν και αν π.χ. δεν λυγίσουν ? τι κλάσης είναι τα ξύλα που σας πουλάνε ? 

Τι κλίση χρειάζεται το κεραμίδι για να φύγουν τα νερά ? 

"Κέντες" έχετε πουθενά ?

Για λούκια σας μίλησε κανείς ?

 

Μήπως το χρηματικό κομμάτι παίζει ρόλο μεγάλο γιατί διαφορετικός ο κύβος του 12x12 και διαφορετικός του 15x15 

Μήπως θέλετε να σας κόψουν και το ΦΠΑ (λέω εγώ τώρα?)

Μήπως το συνεργείο που σας διάλεξε κάποιος θα δουλέψει με 4-5-10-15 €/μ2 

 

Που θέλω να καταλήξω, αμφισβιτείτε κάποιον συνάδελφο, και καλά κάνετε για εμένα γιατί έτσι έχουμε γαλουχηθεί τρομάρα μας με την καχυποψία, εφόσον τον αμφισβιτείτε ρωτήστε τον, άκουσα αυτό και αυτό με αυτές τις διαστάσεις μπορούμε να το ελένξουμε ? βγαίνει ? 

 

Όλα αυτά και αρκετά άλλα που δεν έχει σημασία να τα γράψω κάποιος μηχανικός σας τα υπολογίζει, μπορεί να παραβλέψει και να του ξεφύγει κάτι δεν αντιλέγω, αλλά δεν μπορεί στατικά να σας δώσει λάθος λύση. Αντίθετα, κάποιος μη-μηχανικός έμπειρος έχει μία ιδέα του τι συμβαίνει 

 

Το "έχω μία ιδέα", από το "έτσι ακριβώς θα γίνει" διαφέρει μέρα με την νύχτα (όπως το για το ίδιο πράγμα υπάρχουν 10.000.000 διαφορετικές Ελληνικές απόψεις με καμία εφαρμογή στην πράξη)

 

Υ.Γ. πάντα μου αρέσει να το λέω αν είσαστε καθόλα νόμιμος και ζούμε στην ιδανική χώρα που σας ελέγχουν, και έρθει κάποιος και δει άλλα στο χαρτί άλλα στην πράξη τι γίνεται ? 

και άμα πέσει σε 6 χρόνια ? σε 3 χρόνια θα το ξαναφτιάξετε πληρώνοντας τα ίδια χρήματα ? 

δεν θα αισθανθείτε τότε αδικημένος ? ότι πληρώνετε την ίδια κατασκευή 2 φορές σε αξία ποιος θα έχει βγάλει λεφτά στην πλάτη σας ? 

Αύριο μπαίνει νόμος που λέει πιστοποιητικά για όλα τα υλικά που χρησιμοποιούνται σε κατασκευές μέχρι την τελευταία βίδα ... ποιος έμπορος σας εγγυάται ότι η βίδα του ή το καρφί του έχει στάνταρ προδιαγραφές ? ή ότι τα ξύλα που πουλάει είναι όπως πρέπει να είναι ? 

 

Προτείνω, αν και αντι-ιδεολογικό να ξαναρωτήσετε τον μηχανικό σας, χαίρομαι που το ψάξατε το θέμα και που μπορεί να αναρωτηθήκατε με κοροϊδεύει μήπως. Αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να κάνετε έρευνα αγοράς πιο νωρίς όχι μετά την μελέτη. Δεν αγοράζετε φασόλια, γάλα, τρόφιμα, κατασκευή αγοράζετε.

 

Και ξαναπροτείνω μιλήστε με τον μηχανικό σας, και προσέξτε πολύ τι θα σας πουλήσει ο έμπορος.

Το σωστό και ορθό είναι φθηνότερο, του φθηνιάρικου και άρπα κόλλα να 'χαμε να λέγαμε.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.