Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδικός περί σχετικής τιμής οικοπέδου


Anaheim

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

 

Υπάρχει στην κατοχή μου οικόπεδο μαζί με κτίσμα (τρία δωμάτια με ελενίτ) στη Σαλαμίνα (εκτός σχεδίου πόλεως). Στη γειτονιά υπάρχουν κανονικά κατοικίες οπότε δεν είναι σε απομονωμένο σημείο και είναι οικοδομήσιμο.

Το πρόβλημα είναι ότι ένα ποσοστό <40% ανήκει σε συγγενικό πρόσωπο το οποίο όμως χρωστάει στο κράτος/ΙΚΑ/εφορία κτλ και κατά συνέπεια το ποσοστό του ακινήτου έχει δεσμευθεί. Αυτό που βλέπω ως εφικτό μακρινό σενάριο είναι να αγοράσω από τον συγγενή το ποσοστό που του αναλογεί και οπότε αυτό να το "τσιμπήσει" το κράτους και πλέον να έρθει στην κυριότητά μου το 100% του οικοπέδου/ακινήτου.

 

Προ 15ετίας είχε βγει μια ενδεικτική τιμή από την εφορία.

 

Το ερώτημά μου είναι η τιμή αγοραπωλησίας με βάση τι βγαίνει; Εφόσον από ότι ξέρω δεν υπάρχει αντικειμενική. Μπορώ να το αγοράσω και για ένα κομμάτι ψωμί εφόσον ο συγγενής δεχτεί; (δεν κάνω τον εξυπνάκια, το ξέρω ότι δεν γίνεται απλά αναρωτιέμαι πως διασφαλίζεται το κράτος). Για να λύσω το ερώτημα της τιμής/διαδικασίας πρέπει να αποτανθώ σε αρχιτέκτονα/πολ. μηχανικό/συμβολαιογράφο/δικηγόρο/εφορία/μεσίτη; Θα ήταν καλύτερα να πάω σε Σαλαμίνιο/ντόπιο ή ακόμα και σε κάποιον στην Αθήνα;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Edited by Anaheim
Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις "οικοπεδο"...εχεις "γηπεδο εκτος σχεδιου με  κτισμα" , νομιμο ή αυθαιρετο...

 

Ολα τα εκτος σχεδιου και τα  κτισματα τους ειναι στον αντικειμενικο

 

Θα  μιλησεις πρωτα  με μηχανικο για να σου εξηγησει τα  περι  του ν. 4178

 

ολα τα υπολοιπα περι της δυνατότητας και του τρόπου  πώλησης ποσοστού ενος  ιδιοκτητη που χρωσταει στο κρατος κλπκλπ

θα σου τα εξηγησει ο συμβ/φος σου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σε ευχαριστώ. Είναι νόμιμο κανονικά και με τον νόμο με ότι μου αναλογεί πληρωμένο. Περί τα 300+τμ είναι το οικόπεδο/γήπεδο με "σπίτι" ~60τμ.

 

Οπότε πρώτα μηχανικό για τιμές και έπειτα συμβολαιογράφο για τα περαιτέρω;

 

Το ερώτημα είναι ντόπιο και άγνωστο (Σαλαμίνα) ή έμπιστο από Αθήνα;

 

edit: μόλις είδα ότι ο νόμος που με παραπέμπεις είναι για αυθαίρετα που δεν έχει εφαρμογή σε μένα. Την αντικειμενική αξία ότι δεν έχει απλά την έχω ακούσει από τη μητέρα μου που ενδεχομένως να μην ισχύει πια.

 

Ο λόγος που έκανα το αρχικό ποστ είναι ότι δεν θέλω να αποτανθώ σε 2-3 άτομα για το θέμα της αντικειμενικής αξίας χωρίς να έχει αρμοδιότητα. Οπότε εξακολουθώ πρωτίστως να αναζητώ μηχανικό;

Edited by Anaheim
Link to comment
Share on other sites

"Υπάρχει στην κατοχή μου οικόπεδο μαζί με κτίσμα (τρία δωμάτια με ελενίτ) στη Σαλαμίνα (εκτός σχεδίου πόλεως)"

 

 

αυτο ειπες στην ερωτηση σου..και μοιαζει να ειναι εξ  αδιαιρετου  ποσοστο σε  εκτος σχεδιου μεγαλυτερο γηπεδο...

 

Πιθανον  να  ειναι οικοπεδο...εσυ ξερεις..Θα ξεκινησεις απο μηχανικο

 

και, αφου ειναι 3-4  συγκυριοι...μαλλον θα ειναι απο αποδοχη κληρονομιας.....

αρα χρησιμοποιοεις τον συβ/φο που εκανε την αποδοχη...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη είναι όντως από αποδοχή κληρονομιάς. Περισσότερα δεν γνωρίζω και αποφάσισα να ασχοληθώ σχετικά αργά με αυτό, μιας και κληρονομιές κτλ τα αναλάμβανε η μητέρα μου. Οπότε αυτά που μεταφέρω δεν είναι 100% ακριβή και ούτε γνωρίζω και τους όρους που περιγράφουν το οικόπεδο/κτίσμα. Αυτό που ξέρω με βεβαιότητα είναι ότι από τη μεριά του σπιτιού είναι όλα νόμιμα. Υπάρχει μηχανικός/οι στο φόρουμ που να αναλαμβάνει επ'αμοιβής τέτοιες υποθέσεις με επίσκεψη; Αλλιώς με βλέπω να καταλήγω στο vrisko.gr.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΦΌΡΟΥΜ  δεν είναι για να συστήνει μηχανικούς σε ιδιώτες....

είναι για την ανταλλαγή  επιστημονικών γνώσεων και απόψεων....

σε κάθε περίπτωση  με 1-2 ερωτήσεις σε γνωστούς σου θα σου πουν κάποιον μηχανικό...

δεν είμαστε και λίγοι....

 

 

με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.