Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξαγωγή συντεταγμένων από γραμμή


AristidisZ

Recommended Posts

Συνάδελφε καλησπέρα

 

Να σου δώσω μία πιο εναλλακτική λογική; Γιατί δε δοκιμαζεις ματλαμπ να δεις τι σου βγάζει όταν κάνεις πρόβλεψη με σπλάιν;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, με τη βοηθεια του ΚΟRKTH.LSP που μπορεις να το κατεβασεις από το forum νομίζω ότι θα μπορούσες να το έκανες. Δηλαδή να "έκλεινες" την γραμμή σου με μια κλειστή polyline (γιατί ετσι δουλεύει το korkth) και έπειτα αφου το έτρεχες να κράταγες μόνο τα σημεία που σε ενδιαφέρανε. Τα σημεία βγαίνουν σε πινακάκι πανω στο model space του autocad.

Link to comment
Share on other sites

Μετετρεψε την spline σε  pline  με την εντολή SPLINEDIT (λειτουργεί σε ACAD2011 και νεώτερο) και μετά χρησιμοποιησε το προγραμμα που σου προτείνει ο ST2 στο #5. Δουλεύει αψογα με απλά σημεία ( POINT ) ή με  LWPOLYLINE .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλησπέρα

 

Να σου δώσω μία πιο εναλλακτική λογική; Γιατί δε δοκιμαζεις ματλαμπ να δεις τι σου βγάζει όταν κάνεις πρόβλεψη με σπλάιν;

 

γιατί δεν θέλω να μπλέξω με περισσότερα προγράμματα, άσε που δεν την κατέχω...

 

Συνάδελφε, με τη βοηθεια του ΚΟRKTH.LSP που μπορεις να το κατεβασεις από το forum νομίζω ότι θα μπορούσες να το έκανες. Δηλαδή να "έκλεινες" την γραμμή σου με μια κλειστή polyline (γιατί ετσι δουλεύει το korkth) και έπειτα αφου το έτρεχες να κράταγες μόνο τα σημεία που σε ενδιαφέρανε. Τα σημεία βγαίνουν σε πινακάκι πανω στο model space του autocad.

 

θα το ψάξω και αυτό...

 

Μετετρεψε την spline σε  pline  με την εντολή SPLINEDIT (λειτουργεί σε ACAD2011 και νεώτερο) και μετά χρησιμοποιησε το προγραμμα που σου προτείνει ο ST2 στο #5. Δουλεύει αψογα με απλά σημεία ( POINT ) ή με  LWPOLYLINE .

 

polyline την έκανα, δουλεύει και στο 10

 

δε κατάλαβα όμως ποιο από τα προγράμματα πρέπει να χρησιμοποιήσω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω κάτι πολύ απλό με την εντολή LIST του  autocad βγάζω τις συντεταγμένες από την poline και τις κάνω copy μετά πηγαίνω σε ένα editor ή και στο word και τις κάνω past Αφού ολοκληρώσω την μεταφορά σώζω το αρχείο σαν .txt Πηγαίνω λοιπόν μετά και μετατρέπω ομαδικά τα "at point" σε αριθμό , τα "Χ=" σε κόμμα "," , το "Υ=" σε "," και το Ζ=   0.0000" σε ",1" Ετσι έχω ένα αρχείο μορφής α/α,Χ,Υ,Η που θα πρέπει να βάλω συνεχόμενη αρίθμηση και να αλλάξω το υψόμετρο στο τέλος κάθε σημείου Δεν είναι πολύ χρονοβόρο Όταν βρω χρόνο θα κάνω ένα προγραμματάκι να κάνει πιο γρήγορα την εύρεση και αντικατάσταση χωρίς να χρησιμοποιώ το word και να πληκτρολογώ κάθε φορά τα παραπάνω 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος,αυτό που λες GEORGE MICHEAL υπάρχει ήδη.Είναι το lispάκι bound2text  που έχει ανεβάσει ο συνάδελφος basgoud

http://www.michanikos.gr/files/file/1177-bound2textlsp/

Σε εμένα δουλεύει μια χαρά.Είναι απείρως πιο γρήγορο από το LIST.

Link to comment
Share on other sites

ναι το δοκίμασα τρέχει μετά με το όνομα bound2txt και λειτουργεί μια χαρά Βέβαια το αρχείο που δημιουργεί , είναι αρχείο της μορφής X,Y Επομένως πρέπει να βάλεις αρίθμηση και υψόμετρο στο τέλος για να έχουμε α/α , Χ,Υ,Η Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε  για την υπόδειξη 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το λισπάκι cad2file που μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν από το Ίντερνετ.

Δεδομένου ότι έχω πολύ καιρό να το χρησιμοποιήσω, μη μου ρωτάς λεπτομέρειες αλλά ξέρω ότι είναι εύκολο.

Αν το θες και σε μορφή Χ=, Υ= κτλ. αυτό μπορείς να το κάνεις μεταφέροντας το αρχείο στο εξέλ, όπως είπε ο ΓΜ.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο.

Το διόρθωσα το πρόγραμμα. Είχα κάνει λάθος. Τώρα δουλεύει με splines

To κατεβάζεις από το παρακάτω link

 

https://drive.google.com/file/d/0B9LHWy7SXk-KNWdSakFoUUcycVE/view?usp=sharing

 

Δουλεύει μόνο με autocad 2010-2012 64bit

Edited by texter
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το λισπάκι cad2file που μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν από το Ίντερνετ.

Δεδομένου ότι έχω πολύ καιρό να το χρησιμοποιήσω, μη μου ρωτάς λεπτομέρειες αλλά ξέρω ότι είναι εύκολο.

Αν το θες και σε μορφή Χ=, Υ= κτλ. αυτό μπορείς να το κάνεις μεταφέροντας το αρχείο στο εξέλ, όπως είπε ο ΓΜ.

 

το κατέβασα, το εγκατέστησα στο cad, και δε μπορώ να το βρω

(εννοώ από που το "τρέχω")

:???:

 

edit:

το βρήκα !! :mrgreen:

 

Έτοιμο.

Το διόρθωσα το πρόγραμμα. Είχα κάνει λάθος. Τώρα δουλεύει με splines

To κατεβάζεις από το παρακάτω link

 

https://drive.google.com/file/d/0B9LHWy7SXk-KNWdSakFoUUcycVE/view?usp=sharing

 

Δουλεύει μόνο με autocad 2010-2012 64bit

 

τωρα αν σου πω ότι μια τρέχει, μια δε τρέχει τι θα μου πεις ;

και πάλι ευχαριστώ για τον κόπο σου...

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.