Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Η λύση για την εξοικονόμηση ενέργειας είναι ο βιοκλιματικός σχεδιασμός νέων κτιρίων


Engineer

Recommended Posts

Ναι ναι, θα ήταν λέει πολύ απωθητικό θέαμα για τους πρώτους κατοίκους (τους αθλητές)

 

Οι επόμενοι κάτοικοι λεφτά έχουν (να μη φαληρίσει και η κακομοίρα η ΔΕΗ)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρουσιάζουν ως βιοκλιματικό σχεδιασμό δε με πείθει. Βασικοί κανόνες της σύγχρονης αρχιτεκτονικής που ανακυκλώνονται δε μπορεί να είναι επιστήμη. Προτιμώ τα μαθηματικά.  

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ένα δίκιο αλλά όχι εντελώς... Τα παθητικά συστήματα και η γνώση της εκμετάλλευσης του μικροκλίματος και εν γένει η ενεργειακή βελτίωση (ας μου επιτραπεί η έκφραση) του κτιρίου είναι κάτι που δεν το έχουν διδαχτεί όλοι και βέβαια κανείς σχεδόν δεν το χρησιμοποιεί στη καθημερινότητά του. Ετσι, ήταν πιο σωστό να ενσωματωθούν οι πρακτικές αυτές σε ένα νέο κεφάλαιο της αρχιτεκτονικής και του σχεδιασμού χώρων και οικισμών ώστε να μπορούν όλοι να το δεχτούν ως μια ενότητα. Αποσπασματική γνώση ίσως είχαν πολλοί αλλά θεωρώ ότι μάλλον ζημιά θα έκαναν.

Οσο για τους κανόνες της σύγχρονης αρχιτεκτονικής που λες, το ερώτημα που ακολουθεί με μια διάθεση αυτοκριτικής πρωτίστως σε μένα τον ίδιο, είναι το "Εσύ δηλαδή ακολούθησες και εφάρμοσες τους κανόνες;;;"

Αρα , είναι σωστό να το θεωρήσουμε ως εκ νέου μάθηση κάποιων παραμέτρων... που έτσι κι αλλιώς είτε ξεχνάμε είτε αγνοούμε επίτηδες...

 

Υ.Γ. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ τον εαυτό μου κάτοχο της νέας αυτής γνώσης... Αλλά είναι το πρώτο πράγμα που θα με απασχολήσει και μάλιστα πολύ σοβαρά, αν υπάρξει μια νέα δουλειά που μπορεί βέβαια να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο... Οχι δουλειά στον Πειραιά... αλλά ίσως στο Ντράφι! :)

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Εχεις ένα δίκιο αλλά όχι εντελώς... Τα παθητικά συστήματα και η γνώση της εκμετάλλευσης του μικροκλίματος και εν γένει η ενεργειακή βελτίωση (ας μου επιτραπεί η έκφραση) του κτιρίου είναι κάτι που δεν το έχουν διδαχτεί όλοι και βέβαια κανείς σχεδόν δεν το χρησιμοποιεί στη καθημερινότητά του. Ετσι, ήταν πιο σωστό να ενσωματωθούν οι πρακτικές αυτές σε ένα νέο κεφάλαιο της αρχιτεκτονικής και του σχεδιασμού χώρων και οικισμών ώστε να μπορούν όλοι να το δεχτούν ως μια ενότητα. Αποσπασματική γνώση ίσως είχαν πολλοί αλλά θεωρώ ότι μάλλον ζημιά θα έκαναν.

 

Γίνονται αυτά με τα λόγια συνάδελφε; 

Γιατί ό,τι έχει πέσει στα χέρια μου από βιοκλιματικό σχεδιασμό δεν έχει μέσα ούτε ένα μαθηματικό τύπο...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Υ.Γ. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ τον εαυτό μου κάτοχο της νέας αυτής γνώσης... 

 

Μα ποιά νέα γνώση? Πλάκα κάνετε, ποιά νέα γνώση, είναι νέα γνώση η βιοκλιματική Αρχιτεκτονική?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, προσωπικά πιστεύω πως μια χαρα μπορούν να εφαρμοστούν οι αρχές του βιοκλιματικού σχεδιαασμού ακόμη και σε πυκνή δόμηση.

Προφανώς και δεν μιλάω για  net zero energy buildings, αλλά για κτίρια με πολύ μικρότερη ενεργειακή κατανάλωση σε σχέση με τα υπάρχοντα.
Φ/β για τον κοινόχρηστο ηλεκτρισμό, ηλιακά για ιδιωτική κατανάλωση, σωστή χωροθέτηση των παραθύρων, σωστή θερμομόνωση, σύγχρονα συστήματα θέρμανσης-ψύξης ακόμη και ηλιακές καμινάδες μπορούν να εφαρμοστούν σε όλες τις πολυκατοικίες.

Και σε ότι αφορά το ποιος αποφασίζει, νομίζω πως ο μηχανικός έχει την τελευταία λέξη πλέον. Ακόμη και αν ο πελάτης-ιδιοκτήτης έχει αντιρρήσεις έχουμε χρέος να του εξηγήσουμε πως σε λίγα χρόνια θα μπορεί να γίνει απόσβεση και να έχει πλεόν κέρδος απο την επένδυση την οποία έκανε (όπως συμβαίνει στις περισσότερες των περιπτώσεων).

Και σε ό,τι αφορά τον βιοκλιματικό σχεδιασμό κυκλοφορούν αρκετά ελεύθερα λογισμικά τα οποία υπολογίζουν με ακρίβεια (και μαθηματικούς τύπους που τόσο φαίνεται να λατρεύουμε σε αυτην τη συζήτηση) την απόδοση των συστημάτων που εφαρμόζουμε. Και δεν χρειάζεται να τα διδαχθεί κάποιος, αρκεί να υπάρχει λίγη θέληση και μεράκι νομίζω.
Δεν ξέρω μπορει να κάνω και λάθος...
 

Link to comment
Share on other sites

Για να εξετάσει κάποιος ποσοτικά τις παρεμβάσεις, πρέπει να γνωρίζει θερμοδυναμική, μεταφορά θερμότητας, και λοιπές "άχρηστες" γνώσεις κατά την πιάτσα..Εδώ υπάρχουν τμήματα μηχανικών που με το ζόρι διδάσκονται μαθηματικά. Για ενεργειακά μαθήματα, ούτε καν το συζητάω. Ποιοι θα ανταποκριθούν σε αυτά? Θα περιμένουμε λοιπόν τις νέες ΤΟΤΕΕ, με τα τυφλά βήματα που θα περιέχουν, με το 95% των μηχανικών, να μην έχουν ιδέα πώς προκύπτουν οι "σχέσεις" και οι πίνακες.

Link to comment
Share on other sites

κακώς αναφέρθηκε, ότι οι Μηχανικοί δεν έχουν λόγο. Συχνά ... οι πελάτες είναι ανενημέρωτοι. Είναι καθήκον του Μηχανικού κυρίως του Αρχιτέκτονα να προωθήσει το θέμα του Βιοκλιματικού κτιρίου και το κέρδος δεν είναι μόνο το μεσοπρόθεσμο οικονομικό όφελος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.